Ardeńskie taśmy

Okładka książki Ardeńskie taśmy Timothy B. Benford
Okładka książki Ardeńskie taśmy
Timothy B. Benford Wydawnictwo: Publishing Services kryminał, sensacja, thriller
The Ardenes Tapes
Publishing Services
1991-01-01
1991-01-01
83-900080-0-9
Wojciech Usakiewicz

Totalna porażka. Udało mi się prawie dotrzeć do połowy. Jakaż to była męka! Nie stało mi nadziei, iż książka się rozkręci i porzuciłem.
Suche jak Gobi dialogi. Nudne jak step kazachski opisy. Kompletnie w tym ginie intryga nie mówiąc już o akcji. Akcji tam tyle co na wieczorku poznawczym starych zakonnic w alkowie.
Nie polecam zdecydowanie. Jest, a przynajmniej wciąż noszę taką nadzieję, masę innych książek wartych przeczytania.
Czy polecił bym swojemu dziecku? Tak! Ale tylko dlatego, że nie lubię dzieci.

Nie polecam zdecydowanie. Jest, a przynajmniej wciąż noszę...

Nie ukrywam, że do sięgnięcia po „Ardeńskie taśmy” przekonał mnie sam tytuł. Operacja rozpoczęta 16 grudnia 1944 roku z upływem czasu nabrała coraz bardziej symbolicznego znaczenia, a że w dodatku okoliczności jej przeprowadzenia były bardzo specyficzne toteż stanowi ona dzisiaj całkiem lubiane tło dla tworzenia niepokojących historii. Powieść Timothy’ego Benforda stanowi zgodnie z opisem thriller z okresu II wojny światowej, gdzie niemiecka kontrofensywa pojawia się jako bohater trzeciego planu i pozostaje z nami aż do końca książki.

Całość to swoista mieszanka „Złota dla zuchwałych”, filmu drogi i kryminałów Allistaira Maclean’ a. Głównymi bohaterami jest grupa alianckich żołnierzy, którzy zostają wysłani z misją odzyskania złota i kosztowności ukrytych przez Niemców w jaskiniach nieopodal niewielkiej wsi w okolicach Akwizgranu. Pomimo tego, że cała operacja jest ściśle tajna, a oddział gruntownie przeszkolony to dziwnym trafem grupie przydarzają się liczne nieszczęśliwe wypadki, a i przeciwnik zadziwiająco dużo wie o każdym ich kroku…

Powieść jest poprawna. Ni mniej ni więcej. Bohaterowie są dosyć sztampowi i czarno-biali (z obowiązkowymi złymi i chciwymi Niemcami),a akcja rozwija się w sposób przewidywalny, więc trudno tu czymś zaskoczyć czytelnika. Cała intryga jest niezbyt sensownie pomyślana, gdyż po pewnym czasie okazuje się, że hitlerowcy strzegący jaskiń – miejsca ukrycia skarbu – niczym krasnoludy Balina z Morii dokopali się zbyt głęboko i uwolnili coś, co powinno pozostać głęboko pod ziemią, ale broni ją to, że autor pozostawia pewne niedopowiedzenia i tak naprawdę książka nie kończy się happy endem.
Wielka szkoda, że Benfordowi nie udało się odtworzyć niesamowitego klimatu zimowych Ardenów, które same w sobie byłyby atrakcją. Czytając wspomnienia żołnierzy biorących udział w kontrofensywie (po obu stronach konfliktu) często pojawia się niepokój towarzyszący niemieckim czołgom wyłaniającym się niczym demony z gęstej jak mleko mgły i mrocznych lasów. Istnieją publikacje, gdzie ów czynnik został bardzo dobrze zilustrowany – tutaj niestety tego nie uświadczymy. Bohaterowie niby czują mróz, ale nam nie jest razem z nimi zimno (a powinno).
Mimo wszystko jest to przyzwoity przerywnik między czymś bardziej ambitnym.

• Ameryka
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Przeczytane przed 2011
  • 000 Biblioteczka
  • II wojna światowa
  • EpuB

Dodaj cytat z książki Ardeńskie taśmy