Cukiernia pod Amorem. Hryciowie

Okładka książki Cukiernia pod Amorem. Hryciowie
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Cukiernia pod Amorem (tom 3) literatura piękna
literatura piękna
Cukiernia pod Amorem (tom 3)
Nasza Księgarnia
2011-10-01
2011-10-01
Cukiernia pod Amorem saga rodzinna literatura polska tajemnice

Poznajemy dalsze losy osób z rodu Zajezierskich oraz ich krewnych, w czasie okupacji i po niej. Tomasz zostaje w swoim dobytku, Gina Weylen wyrusza w dramatyczną podróż po okupowanej Europie. W dalszej kolejności Celina wciąż czeka na Adama, jednak kiedy w jej rodzinie przydarzają się pewne sytuacje postanawia wyjść na Hrycia i po pewnym czasie małżonkowie stają się właścicielami Cukierni pod Amorem. We współczesności Iga w dalszym ciągu próbuje rozwikłać tajemnicę rodzinną. Czy się jej to w końcu uda? Jak finalnie potoczyły się losy bohaterów?

To już trzeci i ostatni tom sagi o Gutowie i moim zdaniem każdy kolejny był coraz lepszy, a opowieść dotycząca Hryciów była w moim odczuciu najlepsza! Może dlatego, że ja zdecydowanie lepiej odnajdywałam się w koligacjach rodzinnych bohaterów, a może dlatego, że była tutaj poruszaną tematyką II Wojny Światowej, która bardzo mnie ciekawi. Poraz kolejny akcja powieści
toczy się dwutorowo, mamy dalsze losy Zajezierskich w czasie okupacji i po niej oraz losy Igi Hryć oraz jej bliskich w 1995 roku. Autorka w bardzo realistyczny sposób oddała, to co działo się na ziemiach polskich i nie tylko w trakcie trwania wojny. Muszę przyznać, że z takim samym zainteresowaniem i zaangażowaniem śledziłam obie historię, byłam ogromnie ciekawa jak finalnie potoczyły się losy bohaterów, ale chyba w szczególności intrygowała mnie historia miłosna Celiny i Adama. Iga również będzie przeżywała w tej części wiele rodzinnych zawirowań, które były w sumie taką odskocznią od trudnych o brutalnych wydarzeń wojennych. Ta saga dostarczyła mi nie lada emocji, a ja chłonęłam je wszystko poznając historię Zajezierskich oraz rodziny Igi. "Cukiernia pod Amorem" to barwna, intrygującą, emocjonującą i wciągającą saga o ludziach, którzy w swoim życiu naprawdę wiele przeszli, by zaznać szczęścia i znaleźć upragnione miejsce w życiu. Ja jestem zachwycona i bardzo chciałabym poznać dalsze losy Igi, Celiny oraz ich bliskich. Polecam! Moja ocena to 8/10.

Trzeci tom sagi skupia się wokół wydarzeń II wojny światowej. Po względnym spokoju i stabilizacji rodzinnej, kolejny raz przyjdzie im zmierzyć się z zawieruchą i rodowym konfliktem. Czas niepokoju, poszukiwań, ale też sekretów rodzinnych, które w końcu powoli zaczną wypływać na życiową powierzchnię.

Zaprezentowana przez autorkę akcja toczy się swoim tempem nadając wyrazistości całej historii, ale jednocześnie nie pozbawiając jej subtelności i delikatności. Na próżno można szukać tutaj zbędnych słów czy opisów. Wszystkie emocje są doskonale wywarzone i odpowiednio nakierowane na ich odbiór przez czytelnika. Autorka ma niezwykły dar skupiania uwagi czytelnika i przenoszenia go do wydarzeń opisanych w książce. Może to za sprawą barwnego i niesamowicie obrazowego języka?? A może opisywanych wydarzeń historycznych, które są tłem dla całej sagi rodzinnej??

Niewiarygodne jak bardzo ta historia potrafi wpłynąć na czytelnika, jak wysoce skłania do refleksji i jak mocno zapada w pamięć. Niezmiennie polecam i zachęcam do odkrycia wszystkich tajemnic przeszłości „Cukierni pod Amorem”. A ja po cichu czekam na ciąg dalszy wznowienia tej serii…

Zaprezentowana przez autorkę akcja toczy się swoim tempem nadając...

Jak często się zdarza, że kolejny tom z serii jest lepszy od pierwszego? Z mojego doświadczenia wynika, że nieczęsto. Jednak, tym razem tak jest. III tom serii „Cukiernia pod Amorem” „Hryciowie” taki właśnie jest.
Akcja powieści dzieje się podczas II wojny światowej i w roku 1995. Tym razem bohaterowie muszą zmierzyć się z dramatycznymi wydarzenia, które zgotowała im wojna. Tajemnice wychodzą na jaw, a skrywane sekrety nie są już sekretami. W 1995, Iga nadal próbuje rozwikłać zagadkę pierścienia, Waldek wikła się w romans, a Celina dochodzi do siebie po udarze. W tym samym czasie do Gutowa przyjeżdża Adam, miłość Celiny z czasów wojny. Natomiast w czasach wojennych Gina zostaje zwerbowana do tajnych misji, a Adam jako młody człowiek działa w podziemiu. Saga dobiega finału.
Autorka do samego końca utrzymuje czytelnika w napięciu, nie zdarza do ostatnich stron jak wszystko się ułoży. Nie mogłam się oderwać. Najlepsza część całej serii. Można powiedzieć wisienka na torcie, choć miałam obawy czy nie będę znużona. Nie była i nie zawiodłam się. Bardzo ciekawie poprowadzona fabuła, ciekawi nowi bohaterowie, czyli wszystko co powinno się znaleźć w dobrej powieści.

Pierwsze wydanie tej serii miało miejsce ponad dziesięć lat temu, ale dla mnie to było pierwsze spotkanie z tą powieścią i autorką.

Dostałam historię kilku pokoleń kobiet, pełną zawirowań, radości, dramatów.

Współczesność cudownie przeplata się z historią a miłość z rozpaczą, nienawiścią.
Losy Zajezierskich są pełne wzlotów i upadków, a coś spowodowało koniec tego bogatego mazowieckiego rodu.

Autorka pisze w piękny, lekki sposób. Słowa płyną i otulają jak kocyk a historia wciąga i nie chce wypuścić czytelnika z rąk. Razem z Igą chce się odkryć rodzinną tajemnicę sprzed lat.

Po tej lekturze można z całą pewnością stwierdzić, że siła jest kobietą!!!

Przyznam, że było to niezwykle przyjemne doświadczenie. Ta całkiem nowa przygoda literacka jest dla mnie napędem do odkrywania innych książek Autorki.
Polecam

Dostałam historię kilku pokoleń kobiet, pełną zawirowań, radości, dramatów.

Losy Zajezierskich są pełne wzlotów i upadków, a coś spowodowało koniec tego...

"Dopiero bowiem kiedy człowiek dotknie dna, umie docenić radość rzeczy małych.''
__________
Trzeci tom sagi o Gutowie skupia się na okresie II wojny światowej, a w szczególności na losach Giny Weylen podczas okupowanej Europy. Śledzimy jej życie od wybuchu wojny aż do czasów po jej zakończeniu. Jest to życie pełne cierpienia, smutku, ale też namiętności i mierzenia się z przeciwnościami. Nadal Gina pozostaje moją ulubioną postacią. Została świetnie wykreowana, a jej historię obserwuje się z ogromnym zainteresowaniem. Przykre jest dla mnie natomiast to, że prawie każdy bohater książki kogoś zdradza, oszukuje, jest z kimś z przyzwyczajenia. Może tak to dawniej wyglądało, ale nie spodziewałam się, że aż na taką skalę. Jeżeli chodzi o wątek cukierni, autorka trzyma nas w niepewności praktycznie do ostatnich stron. Ale warto czekać, bo historia samej cukierni oraz okoliczności, w jakich trafiła w ręce rodziny Hryciów, jest bardzo interesująca. Ja polecam całą trylogię, chociaż raczej nie polecam czytać ich jedna po drugiej. Przyznaję, że trochę mnie to przytłoczyło, ale ze względu na trudną tematykę, bo styl pisania autorki bardzo mi się podoba, a historia tworzy logiczną całość. Wszystko jest przemyślane i nie mamy odczucia, że książka jest za długa lub pisana na siłę.

__________

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Trzeci tom z serii Pod Aniołem nosi tytuł "Hryciowie", autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka za co serdecznie dziękuję📖💝
Autorka, jak w poprzednich książkach, umieszcza bohaterów w różnych okresach czasowych, tj. lata II wojny światowej oraz 90-te.
Początek powieści dzieje się w roku 1995.
Iga Hryć studentka zarzadzania, przyjeżdża do Gutowa na wakacje, aby pomóc ojcu Waldemarowi w cukierni.
Nadal interesuje ją przeszłość i koleje losów rodziny oraz tożsamość zmumifikowanej kobiety.
A także rozbicie związku jej ojca z Heleną Nierychło.
Tymczasem w Gutowie zakon kwietanek otwiera szkołę dla dziewcząt i zaprasza na tę uroczystość gości, min. z Wielkiej Brytanii.
Jednym z nich jest Adam Toroszyn, syn Grażyny -Giny Weylen.
Kiedy dostrzega Igę, bardzo przypominającą wyglądem swoją babkę Celinę Cieślak, cofa się myślami w czasie.
Mógł zostać dziedzicem Zajezierzyc, ale wojna niestety pokrzyżowała mu plany.
Następnie jest rok 1939.
Z Adamem rozpamiętujemy oblężenie Warszawy oraz ciężki czas okupacji.
Zaś z jego matką Giną, już międzynarodową gwiazdą,
zabrniemy w świat polityki, niekoniecznie dla niej łaskawy.
Poznajemy w tej części dokładnie losy Celiny Cieślak- Hryć. Jest córką Pawła Connora vel Cieślaka i wnuczką hrabiego Tomasza Zajezierskiego.
Będziemy z Celiną, od momentu spotkania z Adamem Toroszynem, po czas zakochania, rozłąki, tęsknoty.
A wszystko to osadzone w trudnych, wojennych realiach.
Poruszą serce czytelnicze: zagłada gutowskich Żydów, głód, bieda, bohaterstwo, odwaga ludzi.
Czasy powojenne nie będą łaskawe dla Celiny, Adama oraz reszty rodziny i bliskich.
Czy uda się wreszcie odkryć, kim była zmarła kobieta znaleziona przez archeologów?
W jaki sposób tytułowa cukiernia Pod Amorem, wcześniej Pod Aniołem, trafiła do rodziny Hryciów?
Kto jest ojcem dziecka Heleny Nierychło?
Jakie sekrety skrywa Grzegorz Hryć?
Czy Tomasz Zajezierski pozna swojego nieślubnego syna?
Na te i inne pytania zapraszam do lektury tej książki.
A czytając 3-tomową sagę, powracałam myślami do lat dziecięcych.
Wszystko za sprawą wypieków i min. jabłek-antonówek. Z nimi bowiem w cukierni Pod Amorem z ciasta francuskiego wypiekano pyszne rożki.
Wiele wątków, mnogość osób, ale autorka poradziła sobie doskonale, jest przejrzystość w formie i treści..
Czekam z niecierpliwością na tom 4.
A całość czyta się błyskawicznie-polecam, nie tylko dla Pań😊📖💖

Początek powieści dzieje się w roku 1995.
Iga Hryć studentka...

po prostu wspaniała!

po prostu wspaniała!

Dwudziestolecie międzywojenne okazało się pomyślne tak samo dla całego polskiego społeczeństwa, jak i dla bohaterów drugiej części "Cukierni pod Amorem". Pomimo trudności można powiedzieć, że stanęli na nogi. I kiedy wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie przekreślić trwającej idylli, chociaż widmo II wojny światowej wisi w powietrzu.
Tuż przed wybuchem konfliktu Adasiowi Toszynowi udaje się wrócić do Warszawy. Po drodze zagląda jeszcze do Gutowa, gdzie spotyka się z Celiną. W stolicy wstępuje do konspiracji. Tam też przez przypadek dowiaduje się, że jego matka, Grażyna, daje koncert m.in. dla samego Hitlera. Tymczasem Gina po całej Europie szuka swojego męża, który na początku września 1939 roku zbiegł z Węgier, gdzie przebywali. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności trafia do rzymskiego klasztoru, w którym przebywa jej kuzyn, Paweł Zajezierski. Z czasem zaczyna dawać koncerty w szpitalach z rannymi żołnierzami. Jeden z nich wydaje jej się dziwnie znajomy... W okupywanym kraju oprócz Adama zostali także Cieślakowie i Zajezierscy. W tym tomie pożegnamy hrabiego Zajezierskiego, który kilka tygodni przed śmiercią pozna drugiego z synów, Pawła Cieślaka. Zresztą Cieślak też ginie, zostawiając żonę z dziećmi. Jednak wokół Zyty Cieślak zaczyna się kręcić Leon Hryć, cukiernik w "Cukierni pod Aniołem", prowadzonej wtedy przez Niemca, Georga Papkę, który przeniósł się do Gutowa z rodziną z terenów Górnego Śląska. Dotychczasowych włascicieli zakładu, Cukiermannów, zamknięto w miejskim getcie, jedynie ich najmłodszego syna, Izaaka, udało się umieścić u jednej z rodzin z okolicznych wsi. Lilith, córce Cukiermannów, udaje się uciec z dzielnicy i ukryć w klasztorze sióstr kwieciarek, których przełożoną była siostra Emilia(Wanda, siostra Adrianny i Kingi). Któregoś dnia jednak do furty pukają Niemcy. Po rewizji wyprowadzają siostry i ukrywających się u nich ludzi i rozstrzelali na gutowskim rynku. Jedynie Lilith i siostrze Leoni udaje się ocaleć z zagłady - siedzą schowane w podziemnych tunelach, z których uwalnia je Zygmunt Cieślak. Niestety, wszelki słuch po Lilith ginie, chociaż w ostatnich dniach 1944 roku Papke zauważa ją na rynku, jak niesie pomoc rannemu żołnierzowi. Wtedy też Niemiec po raz ostatni widzi swoją córkę, Julię. Po wojnie Zygmunt i Adam trafiają do obozów dla jeńców wojennych. Adasia udaje się z niego wydobyć, Zygmunt ma mniej szczęścia. Tymczasem zainteresowanie Leona Hrycia przechodzi z Zyty na jej córkę, Celinę. Para pobiera się w 1946 roku. Leon otwiera na obrzeżach miasta piekarnię. Kilka lat później Celina otrzymuje "Cukiernię pod Aniołem". Komunistycznej władzy nie podoba się jednak ta nazwa, kobieta zmienia ją na "Cukiernię pod Amorem". Z czasem rodzinny biznes przejmuje jej najmłodszy syn, Waldemar, wokół którego, ku niezadowoleniu Igi, kręci się nauczycielka plastyki, Helenę. Mężczyzna nie wie, że kobieta równocześnie spotyka się z jego bratem, Grzegorzem. Pewnego dnia obydwóch informuje, że jest w ciąży.
Po przeczytaniu tej części czuję pewien niedosyt. Miałam nadzieję, że zagadka sprzed lat zostanie wyjaśniona. Co prawda dzięki Celinie Iga doszła do tego, kim mogła być mumia, jednak w pewnym momencie akcja tocząca się we współczesności dłużyła się niczym tasiemiec. W pewnym momencie miałam wrażenie, że zapomniano o głównej problematyce, a skupiono się na wątku intryg Heleny... Z drugiej strony historia, która toczyła się podczas II wojny światowej pochłonęła mnie bez reszty. Naprawdę, myślałam że ta mumia to jednak uratowana jakimś cudem Lilith, ale wyjaśnienie zagadki było zgoła inne.

Tuż przed wybuchem konfliktu...

Tom trzeci rozpoczyna się od wstępu, w którym mamy streszczenie poprzedniego tomu, co bardzo ułatwia czytelnikowi odświeżenie sobie treści poprzedniej części, co jest bardzo przydatne i pomocne, bo wiadomo, że pamięć bywa zawodna.

W tej książce splatają się losy trzech znanych nam rodzin czyli Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów. I tak samo jak w poprzednich tomach, akcja toczy się dwutorowo: współcześnie oraz w latach 1939-

Do Gutowa przyjeżdża Adam Toroszyn ( syn Grażyny znanej pod pseudonimem artystycznym jako Gina Weylen) wraz z synem Mauricem i wnukiem Xavierem. Panowie przybyli na zaproszenie sióstr kwietanek, które reaktywowały działalność prowadzonej przez siebie szkoły po pięćdziesięciu latach, a jej najsłynniejszą absolwentką była właśnie matka Adama. Uczęszczała do niej również dawna ukochana Adama – Celina. Czy dojdzie do ich spotkania po latach? Wszak Celina nie doszła jeszcze pełnej sprawności po przebytym udarze.

Tymczasem Iga Hryć dalej drąży przeszłość swojej rodziny. W dodatku zakochuje się we wnuku Adama – Xavierze. Czy chłopak odwzajemni jej uczucie? Sporo też będzie się działo w kwestii związku ojca Igi z Heleną Nierychło. W poprzednim tomie ta kobieta wydawała mi się pusta, wyrachowana i strasznie mnie drażniła. W tym nawet ją polubiłam, bo poznałam motywy jej zachowania oraz zauważyłam, że nieco zmieniła się na korzyść i sporo zyskała w moich oczach, a nawet jej współczułam.

Jeżeli chodzi o wydarzenia z przeszłości, to kluczowe znaczenie dla bohaterów i akcji ma wybuch II wojny światowej. W takich właśnie okolicznościach śledzimy dalsze losy Grażyny, którą los rzucił na jakiś czas do Rumunii, gdzie została porwana i próbowano ją zmusić do współpracy z nazistami. Jak się w tym wszystkim odnalazła? Z przejęciem śledziłam też losy rodzin żydowskich, a w szczególności Lilith Apfelbaum. Zagonienie Żydów do getta, wywózki, egzekucje, konfiskata mienia, dramaty całych rodzin, również tych polskich, które narażając własne życie, próbowały chronić Żydów. A także wybuch Powstania Warszawskiego i wszystko, co z nim związane, łapało za serce i działało na wyobraźnię. Uważam, że autorka zgrabnie wplotła akcję w temat wojny, nie rozpisując się o tym jakoś przesadnie, bo jest to książka obyczajowa a nie historyczna i historia stanowi tutaj tło wydarzeń a nie główny temat, więc dziwię się, że niektórzy czytelnicy zarzucają autorce, iż zbyt powierzchownie potraktowała temat II wojny światowej. Ja uważam, że właściwie wyważyła proporcje, biorąc pod uwagę fakt, że czytelnik ma się skupić na losach bohaterów, a nie na historii II wojny światowej.

Czy poznamy rozwiązanie zagadki, związanej z rodowym pierścieniem i odkryjemy tożsamość mumii, odkopanej w podziemiach Gutowa, która miała przy sobie pierścień? Tego wam nie zdradzę, dowiecie się tego z książki.

Niestety, miałam wrażenie, że niektóre wątki nie zostały do końca domknięte i wyjaśnione, ale autorka wydała trzy kolejne tomy tej sagi, będące kontynuacją losów naszych bohaterów i może tam znajdę rozwiązanie pewnych kwestii.

Muszę przyznać, że ten tom wydaje mi się słabszy od poprzedniego. Brakuje mi niektórych bohaterów, którzy poumierali i tempo książki wyraźnie bez tych osób zwolniło. Wszystko tu jest bardzo „filmowe”, a ja wszystkie wydarzenia bardziej „oglądałam” niż czytałam, miałam przez oczami obrazy a nie litery. To dobrze świadczy o kunszcie pisarskim autorki. Na wyobraźnię działają też opisywane miejsca, stroje z epoki czy nawet słodkości serwowane w tytułowej cukierni. Ale cała saga cudowna, niepowtarzalna i szczerze ją polecam.

1974

Sagę czyta się świetnie. Jest lekka, napisana niezłą polszczyzną, bohaterowie są jak żywi. Nietrudno się wciągnąć, by pochłaniać kolejne tomy, niczym świeże bułeczki. Pieczywo w ogóle spełnia rolę ciekawego tła.
Z dwóch, równolegle prowadzonych historii, bardziej zainteresowała mnie starsza, bo i lata wojenne oraz powojenne nie są mi znane z autopsji.
Nie dziwię się, że saga cieszy się niesłabnącą popularnością.
Polecam.

Nie dziwię się, że...