The Legacy

Okładka książki The Legacy Gemma Malley
Okładka książki The Legacy
Gemma Malley Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing Cykl: Deklaracja (tom 3) fantasy, science fiction
Deklaracja (tom 3)
Bloomsbury Publishing
2011-08-01
2011-08-01
the legacy the declaration deklaracja gemma malley

Podobnie jak poprzednie części, Jutro czyta się szybko i przyjemnie, ale denerwowały mnie te nagłe zmiany narracji, przez które ciężko czasami było się połapać o kim jest w danym momencie mowa. Dodatkowo zakończenie jest jak dla mnie zbyt ckliwe i zbyt szczęśliwe jak na serię o takiej tematyce

1906

Nieśmiertelność zaczyna przynosić same straty. W końcu nic nie jest idealne, tylko nikt nie wie jak bardzo nie idealna jest.

Peter wraz z Anną wiodą spokojne życie gdzieś przy wzgórzach Szkocji, liczą na stabilizację. W Londynie dochodzi jednak do serii niepokojących wydarzeń, które prowadzą do ataków nienawiści na Podziemie oskarżając ich o tragedie, do jakich dochodzi w stolicy.
W tym samym czasie dziadek Petera musi jeszcze raz stoczyć walkę z kresem i uciekającym gruntem spod nóg…

Wrażenia po lekturze? Na pewno nie tego się spodziewałam. Mam wrażenie, że pomimo istnienia tylu wątków, w tej książce nie działo się właściwie nic. Plusem jest to, że nie przewidziałam zakończenia. A uwierzcie mi, że to już dużo. Przyjemna lektura, z dużą ilością zwrotów akcji jednak bez tego „czegoś”. Tak jak poprzednie dwie części czyta się ją lekko, przez prosty język i dobrze prowadzoną narrację.

Z jednej strony wiem, że to koniec i będę tęsknić za bohaterami. Z drugiej cieszę się, że nie powstały kolejne części cyklu pisane bez pomysłu, dla pieniędzy na siłę.

W ostatnim czasie trafiłam na książki traktujące o inaczej wyglądającym świecie. Ta seria jest wciągająca, a zarazem temat jest niebezpieczny. Dążenie do nieśmiertelności, ani trochę nie ulepszyłoby świata, a co dopiero życia wszystkich ludzi. Na wszystko i wszystkich przychodzi czas. I nie powinno się w to ingerować.

Świetne zakończenie trylogii, takie trochę hollywoodzkie, obfitujące w zwroty akcji i świetne tempo. Przeczytałem jednym tchem bo chciałem poznać perypetie wieczności. Chętnie obejrzałbym film oparty na tej książce bo pobudziła moją wyobraźnię i jak na młodzieżową książkę daje do myślenia o sensie życia. Polecam serię.

Oceniam całość:
1. Anna w Grange Hall- Świetna ! - mroczny i straszny Grange Hall, okrutni nauczyciele, przerażone dzieci. Bardzo polubiłam postać Anny dlatego cały czas trzymałam za nią kciuki.
2. Peter w Pincet Pharma - Emocje nieco opadły- oczekiwałam czegoś lepszego, przeczytałam tę część, niby są zwroty akcji, cały czas się dzieje ale jakoś bez szału....
3. Zakończenie - hm w ogóle nie spodziewałam się, że zwycięstwo zostanie odniesione dzięki wirusowi- liczyłam na większą rolę podziemia a tu natura sama zakończyła walkę- autorka trochę poszła na łatwiznę. Anna jako nastoletnia matka polka, jakaś taka bez wyrazu.

Skupiłam się może bardziej na minusach ale ogólnie jako całokształt zdecydowanie warta przeczytania. Dla fanów antyutopii, fantasy obowiązkowa pozycja :) Jako całość gdy odrzucę te minusy które mnie "uwierały" to świetna trylogia i ogólnie przypadła mi do gustu.

Oceniam całość:
3. Zakończenie...

"Jutro" Gemmy Malley to ostatni już tom z serii Deklaracja. Serii o nowym świecie, w którym ludzie żyją wiecznie dzięki długowieczności, nie ma miejsca na młodych ludzi przez co stają się oni nadmiarami - gorszymi ludźmi, intrygi i eksperymenty naukowe występują na porządku dziennym. Na szczęście jest kilka młodych osób - nadmiarów, które chcą zmienić rzeczywistość. Czy ich cel nie jest wygórowany?

Akcja powieści toczy się w 2142 roku, w którym to dochodzi do masowych zaginięć ludzi. Richard Pincent jest przerażony rozwojem wypadków, czuje, że może utracić swoją pozycję i status. Nadal jednak nie dopuszcza do siebie myśli, że ktoś - lub coś jest w stanie go pokonać. W Londynie ludzie nie mają pojęcia co dzieje się za murami Pincent Pharma, jaki jest powód masowych zaginięć ludzi. Każdy, nawet najmniejszy skrawek informacji budzi niepokój, bunt oraz bezpodstawną nienawiść wobec Podziemia. Książka odpowie nam na pytania: co sprawia, że ludzie znikają?, jak długo aktualny stan się utrzyma?, jakie znaczenie mają ostatnie, albo i nie słowa Alberta Ferna?, czy Peter, Anna, Jude oraz Sheila będą w stanie razem ocalić ludzkość?

Zatem zachęcam do przeczytania tej oto pozycji :)

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Czasami po wypożyczeniu książek myślę, że jestem ślepa. Wracam do domu z naręczem książek i zadowolona chcę zatopić się w inny świat, a z moich marzeń wyrywa mnie zdanie typu: Ostatni tom bestsellerowej serii Deklaracja. Trochę zła, że znowu wzięłam się za jakąś serię od końca (bo co czytać dokładnie opisy na książce ;)) zaczęłam czytać. I trzeba stwierdzić, że fakt, że nie czytałam poprzednich tomów, w niczym mi nie przeszkodził. Wszystko było wyjaśnianie, przez co łatwo zakładałam, że historia zaczęła się od tego tomu, nie było w nim niezrozumiałego. Książka jest krótka i bardzo szybko się ją czyta, ale raczej nie ma nad czym się zachwycać. Taki średni umilacz czasu, gdy pod ręką nie ma nic innego. Najgorsza nie jest, ale do lepszych też nie należy. Może sama historia wydawałaby się ciekawsza, gdyby została napisana innym stylem. Styl, który został przedstawiony/użyty w książce Jutro przypomina mi trochę szkolne wypracowania.

Cała trylogia godna polecenia. Lekkie pióro pisarki sprawia, iż czyta się niezwykle szybko. Nim się obejrzałam, nadszedł koniec historii.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam