rozwińzwiń

Prywatne smaki PRL-u

Okładka książki Prywatne smaki PRL-u Andrzej Fiedoruk
Okładka książki Prywatne smaki PRL-u
Andrzej Fiedoruk Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2011-08-09
Data 1. wyd. pol.:
2011-08-09
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7506-833-7
Tagi:
kuchnia PRL
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Smaki i smaczki PRL-u



2617 116 64

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1728
741

Na półkach: , ,

Książka ta zawiera zbyt mało "przysmaków kulinarnych PRLu". Jest to bardziej osobisty pamiętnik Autora, który rozpisuje się mocno w kwestii polityki, gospodarki, ekonomii, handlu... Jakieś ciekawostki na temat jedzenia, słodyczy, czy dań gotowanych na obiad w tym okresie, są - ale wspominane mocno na marginesie. Znajdziemy tu jakieś przepisy na staropolską szynkę, czy wędzoną słoninę, ale ja liczyłam na coś, co by mnie nie męczyło natłokiem miliarda informacji o politykach, aferach, przedsiębiorcach, czy et cetera.

Książka ta zawiera zbyt mało "przysmaków kulinarnych PRLu". Jest to bardziej osobisty pamiętnik Autora, który rozpisuje się mocno w kwestii polityki, gospodarki, ekonomii, handlu... Jakieś ciekawostki na temat jedzenia, słodyczy, czy dań gotowanych na obiad w tym okresie, są - ale wspominane mocno na marginesie. Znajdziemy tu jakieś przepisy na staropolską szynkę, czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
112
82

Na półkach:

Czasy PRL-u są w pewien sposób intrygujące. Jednak ta książka moim zdaniem zbyt wiele nie przekazuje, w najmniejszym stopniu nie przekonała mnie do siebie. Można dowiedzieć się kilku, ale jedynie kilku w miarę interesujących rzeczy... myślę, że ok. 170 stron powinno przekazywać coś więcej na temat "smaków" z tamtych czasów. Być może to ja jestem zbyt wymagająca, ale dodatkowo irytowało mnie to, że co kilkanaście kartek było wspomnienie o tym, że poniedziałek był dniem bezmięsnym. Raz, maksymalnie 2 razy z powodu wielkiej potrzeby zdecydowanie by wystarczyły. Plusem są przepisy w niej zawarte, gdyby ktoś chciał trochę poeksperymentować i spróbować czegoś nowego... Ogólnie rzecz biorąc można przeczytać, ale bez oczekiwania na coś fantastycznego. Oczywiście tak jak już wspominałam na początku to jedynie moje zdanie.

Czasy PRL-u są w pewien sposób intrygujące. Jednak ta książka moim zdaniem zbyt wiele nie przekazuje, w najmniejszym stopniu nie przekonała mnie do siebie. Można dowiedzieć się kilku, ale jedynie kilku w miarę interesujących rzeczy... myślę, że ok. 170 stron powinno przekazywać coś więcej na temat "smaków" z tamtych czasów. Być może to ja jestem zbyt wymagająca, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
370
304

Na półkach:

PRL nie należy do najchlubniejszych okresów naszej historii. Większości z nas kojarzy się z Relaksami, naszyjnikami z papieru toaletowego, cenzurą i „pan tu nie stał”. Jest jednak pewien element tamtych czasów za którym tęsknimy. Mnie kojarzy się ze smakiem dzieciństwa, z szynką „zdobytą” w lipcu na Święta Bożego Narodzenia. Tak, Magda Gessler twierdzi, że mrożenie niekorzystnie wpływa na smak potraw, ale możecie mi wierzyć, że tamta szynka choć biwakowała w zamrażalce ( inaczej nie miała szans do świąt dotrwać) smakowała o wiele lepiej niż dzisiejsze pięknie wyglądające wędliny.

„Prywatne Smaki PRL-u” Andrzeja Fiedoruka to podróż do przeszłości, wycieczka po restauracjach sklepach i domowych kuchniach. Autor wprowadza czytelnika w mechanizmy rządzące ówczesną gospodarką i przedstawia absurdalne z punktu widzenia ekonomii posunięcia władzy. Te informacje pozwalają czytelnikowi łatwiej zrozumieć dylematy gospodyń domowych, które czasem podejmowały wręcz heroiczne próby ugotowania posiłku z dostępnych na rynku artykułów, a czasy były takie, że nawet octu na półkach nie było

Książka bogata jest w tradycyjne przepisy kulinarne, autor nawet pokusił się o opis transformacji jaką przeszła technologia wyrobu parówek -od socjalistycznych do dzisiejszych wieloskładnikowych zdrowych i opatrzonych certyfikatem. Dzięki tej książce odkryjemy tożsamość baby z cielęciną, poznamy historię powstania Pewexów i Baltony. Sprawdzimy przydatność lodówek, które jak się okazuje w pewnych okresach roku są zbędne, a także zajrzymy do „Książki życzeń i zażaleń”

Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi prywatnymi wspomnieniami. Dodatkowo kreśli ówczesne warunki gospodarcze i polityczne, co w znacznym stopniu ułatwia czytelnikowi wczuć się w tamte czasy. W książce nie brakuje dowcipów oraz szczerych komentarzy autora. Znajdują się też fotografie, które więcej „mówią” niż jakiekolwiek słowa. Momentami jest dowcipnie, ale czasem czułam jak wiadro zimnej wody wylewa się na moja głowę. Miałam wrażenie, że znajduję się w krainie absurdu, w której z dziwnych powodów wszystko działa wbrew naturalnemu porządkowi świata

Dla starszego pokolenia ta książka będzie pewnego rodzaju wehikułem czasu, powrotem do tego, co smaczne, prawdziwe i zdrowe. Młodsi mogą odebrać ją, jako literaturę z pogranicza fantastyki, ponieważ niektóre aspekty ówczesnej rzeczywistości są aż niemożliwe do wyobrażenia. Choć wydaję się, że o PRL -u wszystko zostało powiedziane, to chyba nikt nie zbadał tak dogłębnie socjalistycznych stołów i kuchni, a to jak się okazuje skarbnica wiedzy i inspiracji.

Książka niewątpliwie zmusza do refleksji, bo choć na pozór skupia się na kuchni i sferze kulinarnej, autor bardzo zgrabnie uwypukla czytelnikowi ważne problemy, które nie kończą się na wpływie historii na nasz stół.

Książkę polecam wszystkim, tym którzy tęsknią za szynka jak za Gierka i tym, którzy nie mieli szansy jej zasmakować. Warto jest sprawdzić z jakimi problemami borykałaby się nasze matki i babki i jak kiedyś smakowało życie

PRL nie należy do najchlubniejszych okresów naszej historii. Większości z nas kojarzy się z Relaksami, naszyjnikami z papieru toaletowego, cenzurą i „pan tu nie stał”. Jest jednak pewien element tamtych czasów za którym tęsknimy. Mnie kojarzy się ze smakiem dzieciństwa, z szynką „zdobytą” w lipcu na Święta Bożego Narodzenia. Tak, Magda Gessler twierdzi, że mrożenie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
134
71

Na półkach:

Świetnie napisana, interesująca i ciekawa wyprawa w czasy PRL-u. Tym, którzy ten czas pamiętają na pewno nie raz zakręci się łezka w oku albo pojawi się uśmiech na twarzy :)

Świetnie napisana, interesująca i ciekawa wyprawa w czasy PRL-u. Tym, którzy ten czas pamiętają na pewno nie raz zakręci się łezka w oku albo pojawi się uśmiech na twarzy :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    4
  • PRL
    2
  • Kulinarna
    1
  • Reportaż
    1
  • 1.8.Dzieje Najnowsze
    1
  • BonAppetit
    1
  • Historia
    1
  • Pożyczyć od A
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prywatne smaki PRL-u


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne