Prywatne smaki PRL-u

2011-08-09
978-83-7506-833-7
kuchnia PRL

Smaki i smaczki PRL-u

Książka ta zawiera zbyt mało "przysmaków kulinarnych PRLu". Jest to bardziej osobisty pamiętnik Autora, który rozpisuje się mocno w kwestii polityki, gospodarki, ekonomii, handlu... Jakieś ciekawostki na temat jedzenia, słodyczy, czy dań gotowanych na obiad w tym okresie, są - ale wspominane mocno na marginesie. Znajdziemy tu jakieś przepisy na staropolską szynkę, czy wędzoną słoninę, ale ja liczyłam na coś, co by mnie nie męczyło natłokiem miliarda informacji o politykach, aferach, przedsiębiorcach, czy et cetera.

Czasy PRL-u są w pewien sposób intrygujące. Jednak ta książka moim zdaniem zbyt wiele nie przekazuje, w najmniejszym stopniu nie przekonała mnie do siebie. Można dowiedzieć się kilku, ale jedynie kilku w miarę interesujących rzeczy... myślę, że ok. 170 stron powinno przekazywać coś więcej na temat "smaków" z tamtych czasów. Być może to ja jestem zbyt wymagająca, ale dodatkowo irytowało mnie to, że co kilkanaście kartek było wspomnienie o tym, że poniedziałek był dniem bezmięsnym. Raz, maksymalnie 2 razy z powodu wielkiej potrzeby zdecydowanie by wystarczyły. Plusem są przepisy w niej zawarte, gdyby ktoś chciał trochę poeksperymentować i spróbować czegoś nowego... Ogólnie rzecz biorąc można przeczytać, ale bez oczekiwania na coś fantastycznego. Oczywiście tak jak już wspominałam na początku to jedynie moje zdanie.

PRL nie należy do najchlubniejszych okresów naszej historii. Większości z nas kojarzy się z Relaksami, naszyjnikami z papieru toaletowego, cenzurą i „pan tu nie stał”. Jest jednak pewien element tamtych czasów za którym tęsknimy. Mnie kojarzy się ze smakiem dzieciństwa, z szynką „zdobytą” w lipcu na Święta Bożego Narodzenia. Tak, Magda Gessler twierdzi, że mrożenie niekorzystnie wpływa na smak potraw, ale możecie mi wierzyć, że tamta szynka choć biwakowała w zamrażalce ( inaczej nie miała szans do świąt dotrwać) smakowała o wiele lepiej niż dzisiejsze pięknie wyglądające wędliny.

„Prywatne Smaki PRL-u” Andrzeja Fiedoruka to podróż do przeszłości, wycieczka po restauracjach sklepach i domowych kuchniach. Autor wprowadza czytelnika w mechanizmy rządzące ówczesną gospodarką i przedstawia absurdalne z punktu widzenia ekonomii posunięcia władzy. Te informacje pozwalają czytelnikowi łatwiej zrozumieć dylematy gospodyń domowych, które czasem podejmowały wręcz heroiczne próby ugotowania posiłku z dostępnych na rynku artykułów, a czasy były takie, że nawet octu na półkach nie było

Książka bogata jest w tradycyjne przepisy kulinarne, autor nawet pokusił się o opis transformacji jaką przeszła technologia wyrobu parówek -od socjalistycznych do dzisiejszych wieloskładnikowych zdrowych i opatrzonych certyfikatem. Dzięki tej książce odkryjemy tożsamość baby z cielęciną, poznamy historię powstania Pewexów i Baltony. Sprawdzimy przydatność lodówek, które jak się okazuje w pewnych okresach roku są zbędne, a także zajrzymy do „Książki życzeń i zażaleń”

Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi prywatnymi wspomnieniami. Dodatkowo kreśli ówczesne warunki gospodarcze i polityczne, co w znacznym stopniu ułatwia czytelnikowi wczuć się w tamte czasy. W książce nie brakuje dowcipów oraz szczerych komentarzy autora. Znajdują się też fotografie, które więcej „mówią” niż jakiekolwiek słowa. Momentami jest dowcipnie, ale czasem czułam jak wiadro zimnej wody wylewa się na moja głowę. Miałam wrażenie, że znajduję się w krainie absurdu, w której z dziwnych powodów wszystko działa wbrew naturalnemu porządkowi świata

Dla starszego pokolenia ta książka będzie pewnego rodzaju wehikułem czasu, powrotem do tego, co smaczne, prawdziwe i zdrowe. Młodsi mogą odebrać ją, jako literaturę z pogranicza fantastyki, ponieważ niektóre aspekty ówczesnej rzeczywistości są aż niemożliwe do wyobrażenia. Choć wydaję się, że o PRL -u wszystko zostało powiedziane, to chyba nikt nie zbadał tak dogłębnie socjalistycznych stołów i kuchni, a to jak się okazuje skarbnica wiedzy i inspiracji.

Książka niewątpliwie zmusza do refleksji, bo choć na pozór skupia się na kuchni i sferze kulinarnej, autor bardzo zgrabnie uwypukla czytelnikowi ważne problemy, które nie kończą się na wpływie historii na nasz stół.

Książkę polecam wszystkim, tym którzy tęsknią za szynka jak za Gierka i tym, którzy nie mieli szansy jej zasmakować. Warto jest sprawdzić z jakimi problemami borykałaby się nasze matki i babki i jak kiedyś smakowało życie

Świetnie napisana, interesująca i ciekawa wyprawa w czasy PRL-u. Tym, którzy ten czas pamiętają na pewno nie raz zakręci się łezka w oku albo pojawi się uśmiech na twarzy :)

• PRL
  • Kulinarna