Twórczość literacka Stefana Grabińskiego

Okładka książki Twórczość literacka Stefana Grabińskiego Artur Hutnikiewicz
Okładka książki Twórczość literacka Stefana Grabińskiego
Artur Hutnikiewicz Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe w Toruniu językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Towarzystwo Naukowe w Toruniu
1959-01-01
1959-01-01
Grabiński Dwudziestolecie Międzywojenne literatura grozy

Trupy astralne.co do duchów stwierdzenie już powinno oddać klimat słowinictwa nietuzinkowego.Ciekawa rozkminka na początku co do epokoi dekadencji.przerostu techniki a później zapełnianiu pustki spirytyzmem,religiami wschodu.
W książce można było się dowiedzieć o dwóch ,istniejących i wciąż (pomimu tylu lat) niewydanych rękopisach Grabińskiego.Motywy docenta Ponowy i zapiski mieszkańca celi nr 5.
Zaciekawiła mnie wzmianka też.z chyba klasztoru i morza.o wierszu do szatana szalonej zakonnicy.szukałem o tym wzmianki na necie ale na nic sensownego nie natrafiłem.może jakiś biały kruk a moze fejk.a może wymysł literacki .nie wiem tego.
Zabrakło w książce przetłumaczeń róznych łacińskich zdań.wplątywanych do tekstu,.także wytłumaczen znaczeń archaicznych słów ze staropolszczyzny.nawet przytaczane cytaty z Grabińskiego nie są uwzględnione odrazu na stronach .z jakich pochodzą opowiadań.

Chyba żaden polski pisarz fantastyczny - łącznie z Lemem - nie doczekał się tak wnikliwego studium. Dowiadujemy się z niej wiele nie tylko o Stefanie Grabińskim, ale również o demonologii i metafizycznej aurze jaka istniała w czasach autora "Demona ruchu". Czytałem w czasach kiedy ksero nie było jeszcze tak powszechne i tanie (chyba) jak dzisiaj. Dlatego został mi 80- kartkowy zeszyt wypełniony notatkami z lektury. Dla żadnej innej książki nie zrobiłem czegoś podobnego. Oddałbym dużo żeby nabyć tę książkę. Szkoda, że "Wydawnictwo Literackie", które ponad 30 lat temu wydało dzieła Grabińskieo w trzech tomach, nie pokusiło się również o wznowienie pracy Artura Hutnikiewicza.

• Przeczytane w 2023
  • Humanistyka