Zaklęcie na „w”

Joanna RusinekMichał Rusinek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Wojny dorosłych - historie dzieci literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
chłopiec wojna powieść dziecięca polska
literatura dziecięca
Wojny dorosłych - historie dzieci
chłopiec wojna powieść dziecięca polska

Po bardzo pozytywnych odczuciach po lekturze „Asiuni” J. Papuzińskiej sięgnęłam po następną pozycję z cyklu: Wojny dorosłych – historie dzieci. I cóż… Książka wydana równie starannie, jak poprzednie, z pięknymi ilustracjami Joanny Rusinek, ale tym razem nie podobało mi się, nie potrafiłam wyobrazić sobie odbiorcy, do którego adresowana była ta opowieść. Mam wrażenie, że...

Wojna widziana oczyma kilkuletniego Włodka. Wraz z wybuchem wojny świat staje się bezbarwny - pojawiają się Czarni Panowie (hitlerowcy). Włodek zupełnie nieświadomie rozwozi rozkazy, przekonany że wozi zaproszenia na ślub, w drobnych przedmiotach z przeszłości (tornister, ubrania po ojcu) odnajduje nutki normalności znanej sprzed wojny.

Czarni Panowie wkraczają do Polski. Czarni Panowie...brzmi, jak z Harrego Pottera, lecz tu naziści w czarnych płaszczach są realni. Rozpoczyna się wojna, której dzieci nie pojmują. Dla nich jest ona bliższa zabawie, może jakiemuś udawaniu w strzelanie i bieganie z karabinem, ale żeby zabijać ludzi? Dlaczego?
I w tym świecie budzi się nagle mały Włodek. Lubi swój rowerze,...

Krótko i na temat o trudnych sprawach. Schematycznie przedstawieni Czarni i Biali Panowie, rozróżnienie na dobrych i złych i czas na zastanowienie się czy Czarny zawsze jest Czarny? Magiczny sposób na przedstawienie wojny dzieciom. Polecam.

Nazwa serii wspaniale oddaje klimat opowieści - Wojny dorosłych, historie dzieci. Robi się niesamowicie żal bohaterów opowieści, którzy przecież nie do końca zdają sobie sprawę co się dzieje wokół nich. Wspaniała opowieść.

Historia o wojnie z perspektywy dzieci.Powinno ją mieć każde dziecko aby poznać temat wojny. Polecam.

Doskonała seria, żeby wreszcie pokazać, że z dziećmi można rozmawiać na każdy temat. Że trzeba rozmawiać, wyjaśniać pojęcia. Tłumaczyć świat.
Co mi się podoba w "Zaklęciu...": że może być dobrą lekturą dla naprawdę małych dzieci, że działa na wyobraźnię (jak to? świat nagle staje się czarno-biały!), że nie jest napisana z patosem (całe szczęście, że mały Włodek nie jest...

Język książki jest bardzo prosty, nieskomplikowany i bez udziwnień. Mogłoby się wydawać, że czasem infantylny ale pozory lubią mylić - tak też jest w tym przypadku. Całość to świat widziany oczami i opowiedziany słowami dziecka.
Dziecięca próba odnalezienia się w wojennym świecie, który przestał być szczęśliwym, bezpiecznym, znanym - takim jak kiedyś.
Próba zrozumienia...

Kolejny raz polecam książkę dzieciom. Powieść ta zostało napisana by zaspokoić ciekawość dziecka jak i by zrozumiało o co w tym wszystkim chodzi. Jest to biografia pewnego chłopca (teraz już od dawna dziadka). Świetnie napisana książka.

Książka napisana prostym językiem bez wdawania się w szczegóły drastyczne tyczące się wojny a jednak mimo wszystko porusza. Historia chłopca opowiedziana jego własnymi wspomnieniami, wojna widziana jego oczami nabiera jeszcze większego znaczenia i wartości jak się okazuje, że ten książkowy bohater żyje i naprawdę doświadczył tego całego wojennego zaklęcia. Treść ujęta w...

Dyskusje

• Dla dzieci