Nocny lot

1996-01-01
1996-01-01
8371620187
Maria Czapska, Stanisław Stempowski
saint exupery powieść loty nad Atlantykiem

Opis jednej nocy w pionierskiem lotnictwie - obsługującym przesyłki pocztowe w Ameryce Południowej. Jednym z głównych bohaterów jest dyrektor sieci lotniczej - Riviere. Jest człowiekiem bezwzględnym działającym zgodnie z przyjętymi zasadami, których według niego nie można w żaden sposób nagiąć. Loty muszą być realizowane punktualnie bez względu na okoliczności. Nie znosi żadnych sprzeciwów. A pogody bywają różne, szczególnie w nocy, gdy jest słaba widoczność, a i z przekazem wiadomości w tamtych czasach były problemy. Jedna noc, a tak dużo się działo. Opowieść krótka, ale treściwa.

Przez wiele lat pracowałem na nocnych zmianach, praca taka bez względu na jej trudność ma w sobie coś magicznego. Mam też wielką słabość do powieści ukazujących znój pracy, której widzimy tylko efekty. Te dwie wartości sprawiły, że darzę tą książkę dużym szacunkiem.

Opis jednej nocy z życia kilku osób obsługujących lotnicze przesyłki pocztowe w Ameryce Południowej. Pierwsze samoloty, niedoskonałość techniczna pierwszych lat awiacji, tropikalny cyklon, a w środku ludzie zdani na laskę żywiołu. Ktoś czeka na pilota, żona, dyrektor, samolot, który ma powieść dalej przesyłki, aż do Europy.

Ubrana w słowa historia zmagania się człowieka z samym sobą, ze swoimi ograniczeniami, lękami, ze zgodą na nieuchronność śmierci. W końcu z tym, że nawet w obliczu tragedii nie można się zatrzymać, bo inaczej żadna ofiara nie miałaby sensu.

Ubrana w słowa historia zmagania się człowieka z...

Nudnawa akcja.

Nudnawa akcja.

Nie jest to „Mały Książę”, ale historia warta przeczytania. Dla współczesnych osób nie do pomyślenia, by poświęcać życie ludzkie w imię rozwoju i idei, ale wtedy było to naturalne. I niestety tak dalej jest za naszą wschodnią granicą. Polecam!

To nie "Mały książę", którego wszyscy znają. "Nocny lot" jest powieścią nie tylko dla dorosłych, ale też opartą na faktach. Pionierskie lata lotnictwa cywilnego i kursy nocne - jedne z najtrudniejszych dla pilota. Do tego oddanie powołaniu i tragedia lat, w których chyba wszystko było o wiele trudniejsze.

Warto przeczytać. Krótka i sugestywna.

Warto przeczytać. Krótka i sugestywna.

Powieść z czasów pionierstwa lotnictwa cywilnego i dopiero co pisania jego zasad (a wiadomo, czym są pisane zasady lotnicze…),a czerpiąca i z doświadczeń samego pisarza, więc o tyle może autentyczna. I to jej główna dla mnie zaleta - autentyczność założeń opowieści, jej prawda historyczna.
Jednocześnie zdająca mi się dość sztuczną: mam wrażenie, że każda postać – po jej myślach sądząc – jest bez mała pisarzem czy poetą jednocześnie. Szlachetne idee, górnolotne marzenia, czyste myśli pilotów, dyrektora kompanii lotniczej, mechaników… Jedna może postać myślą niezmąconego ducha inspektora, postać na miarę naszego Katarzyna Wielkiego - tę lubię, ta mi się autentyczną zdaje! A do tego wszystkiego jeszcze to nieznośne przeepitetowanie dziełka, to ogólne nadęcie i zadęcie, ta jego toporność! Ciężko się brnie, choć objętość nie przytłacza. Uznaję to trochę za eksperyment czytelniczy (jedna z tych książek wiecznie przesuwanych nosem na inną część talerza) i chwilowe przeniesienie się do innych - może nie moich - bajek.
Książki słuchałem w postaci audiobooka i głos Krzysztofa Kolbergera z jednej strony jest niezaprzeczalną wartością dodaną do dzieła, a z drugiej jego emocjonalne wczuwanie się w jej treść uwydatnia jeszcze – mam wrażenie – wszelkie jej mankamenty.

Bardziej konsekwentna od ,,Małego księcia''. Exupery poprzez lotników oddaje marzenia na papierze, które są cenniejsze od skarbca, kurczowego chwytania życia na lądzie. Gdzieś nad Buenos Aires szybują piloci pochłonięci pracą zmagający się z warunkami atmosferycznymi. Pod warstwą nocnych eskapad, w tumanie gwiazd i przeciwko burzom francuski arystokrata opowiada się za filozofią wzniosłych słów, co nieustannie przybliżają do fal mgławic, połaci nieba, zmierzając w odmienne stany świadomości, gdzie lot nad miastem staje się wyzwoleniem od społecznej machiny. Niezachwiana wolność ma swoją wartość, ale jak przekonuje autor: ,,Pragnę miłości, nie wolności''. To miłość do lotnictwa, kiedy drążkiem wznosisz się w odległą czasoprzestrzeń. Bez tajemniczych zjawisk, jak zniknięcia w trójkącie Bermudzkim. Za to znikamy za pościelą rozpostartej troposfery. Skrzydła zabierają w podróż, od której trudno się uwolnić, łatwo zatracić granicę rzeczywistości. Bardzo specyficzny język powieści sprawi, że część czytelników uzna tytuł za mędrki i błądzący po poetycznej płyciźnie. Załoga zatopiona w nocy płynie po rozrzedzonym powietrzu - koszty marzenia nic nie znaczą, gdyż lot nad wieżowcami oddaje nowy, świeży punkt widzenia.

”Może pan sobie kochać swoich podwładnych, ale nie wolno im tego okazywać”.

Czy są wśród Was kierownicy? Czytałem już kilka poradników, dla osób zarządzających zespołami, ale miałem wrażenie, że to mocno naciągane teorie. Tymczasem Nocny lot, to genialny poradnik dla szefów, zawierający w sobie także kwestie moralne. Zastanawiałem się, czy tak cieniutką książkę warto w ogóle wliczać w statystyki przeczytanych lektur, ale ta książeczka naprawdę WAŻY.

Oprócz tego, że mój egzemplarz został wydany w 1998 r(co wtedy robiliście?;) ),zawiera on także informacje, że to lektura dla VIII klasy. Nigdy nie byłem w VIII klasie, więc postanowiłem zaryzykować :D Po przeczytaniu tego opowiadania naszła mnie myśl, że to wręcz zbyt duży kaliber dzieła, jak na lekturę rodem z podstawówki. Czy dzieci warto karmić tak ciężką refleksją? Czy są one zdolne do interpretacji tak poważnych teorii? Uważam, że nie, ale może po prostu ich nie doceniam.

De Saint-Exupery kojarzył mi się zawsze z innym wielkim, acz cieniutkim dziełem, czyli Małym księciem. Dziś cieszę się, że sięgnąłem po jego kolejne dzieło, bo tak trzeba nazwać ten utwór. Niczym Zbigniew Miłoszewski, francuski pisarz również porusza kwestię ceny. Wielkie wydarzenia wymagają wielkich poświęceń. Jednak, czy aby na pewno? Kto jest godzien ustalać ich cenę?;>

Istotna w tej książce jest też refleksja na temat odwagi. Otóż zagłębiając się w jej temat, czy odwaga jest cechą godną podziwu? A może to tylko zwykła brawura, która świadczy o głupocie, czy choćby nieodpowiedzialności? Jedni (w tym ja) boją się wysokości,skoku ze spadochronem, czy na bungee, zaś inni mają obawy przed bójką z innym człowiekiem. Można żywić lęk przed brawurową jazdą na deskorolce. Wszystkie te czynności mogą skończyć się tragicznie, a i tak znajdują swoich amatorów.

Szczerze polecam Wam tę lekturę. Dziś zacząłem, ale też zakończę cytatem: „Jeśli bezsenność muzyka sprawia, że tworzy on piękne dzieła, to piękna jest ta bezsenność”.

”Może pan sobie kochać swoich podwładnych, ale nie wolno im tego okazywać”.

Krótka ale treściwa

Krótka ale treściwa