Ojciec Pio Tom 1

Okładka książki Ojciec Pio Tom 1 Luigi Peroni
Okładka książki Ojciec Pio Tom 1
Luigi Peroni Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael biografia, autobiografia, pamiętnik
Padre Pio da Pietrelcina
Dom Wydawniczy Rafael
2008-01-01
2008-01-01
978-83-7569-061-3
Joanna Curyło

Na półkach: , , , , , ,

Dogłębna biografia Ojca Pio zawierająca zarówno fakty z dzieciństwa jak i życia zakonnego. Duża liczba przypisów i sceny historii kościoła spiskującego przeciw kapucynowi. Świadczą one o dużym zaangażowaniu autora w ukazanie jak najbardziej obiektywnego obrazu tego Świętego. Na szczęście zakonnik miał też wielu przyjaciół na tym świecie.

Książka Luigi Peroniego jest ciekawym studium życia i działalności jednej z najbardziej znanych postaci katolickich XX wieku - ojca Pio z Pietrelciny. Myślę, że nie ma osoby, uważającej się za chrześcijanina, która nie wiedziałaby kim jest ów stygmatyk. Co do samej książki - jest bardzo dobra. W tej części zostało przedstawione życie świętego od narodzin, poprzez dzieciństwo, posługę kapłańską, klasztor, wojnę, cuda i pojawienie się stygmatów. Książka pełna jest ciekawostek, pełna przesłania religijnego. Lektura skłania do przemyśleń. Wskazuje również jak wielu wrogów miał ojciec Pio, czyhających na zdyskredytowanie jego daru (i to w samym Kościele). Tak jak wspominałem w kilku innych książkach o tematyce religijnej - ciężko mi oceniać takie pozycje, ponieważ zazwyczaj są one przedstawiane z jednej tylko perspektywy - tak jest również w tym przypadku. Oczywiście nie posądzam autora o naginanie faktów czy bałamuctwo. Po prostu stwierdzam, że przedstawiona jest jedna wersja wydarzeń. Co do samej postaci Ojca Pio - został uznany Świętym, zatem bardziej przychylam się do pozytywnych opinii o nim. Co do książki - nie można powiedzieć, że jest nudna - wręcz przeciwnie. Wydarzenia natury religijnej, sakralnej są poprzeplatane wydarzeniami zwykłymi, nieraz humorystycznymi co dodaje książce wyrazu. Książka pokazuje również, że święci to osoby, które funkcjonują w sposób zupełnie naturalny, bez całej wydumanej pompatyczności. Postacie świętych często są moim osobistym wyrzutem sumienia. Tak jest również w tym przypadku - bo mi osobiście bardzo daleko do katolickiego ideału - choć uważam się za katolika. Reasumując - książkę warto przeczytać. Osoby sceptyczne, dla których pozycje religijne są nudne i bezsensowne pragnę wyprowadzić z błędu - nie jest tak w tym przypadku. Osoby wiary katolickiej szczerze zachęcam do lektury - można poznać normalne życie osoby świętej. Ja osobiście z chęcią sięgnę po 2 część tej biografii, żeby w pełni poznać postać Ojca Pio.

Albo pokuta, albo piekło. Napisane bardzo przystępnym językiem i czyta się to doskonale. Jednak właśnie ta przystępność może czasem sprawiać wrażenie pobieżności. Nie będę się rozpisywał na temat bohatera. Każdy z grubsza kojarzy tę postać. Ciekawostką jest, że podobno pamiętał wszystko, co mu się przydarzyło, już od czasu, kiedy był w pieluszkach. Mieszkaniec San Giovanni Rotondo - nazwa od okrągłego kościółka świętego Jana Chrzciciela ? W pobliżu sanktuarium Michała Archanioła w Monte Sant'Angelo, które odwiedził Leon XIII jeszcze przed wyborem na papieża. I gdzie skały znaczone literą Tau. Zastanawiająca jest wrogość wielu duchownych wobec niego. Jednak Benedykt XV i kardynał Gasparri zaliczali się do jego przyjaciół.

Dokładna biografia, moja pierwsza książka o O.Pio, świetnie można odczytać duchowość Ojca Pio.

Luigi Peroni był duchowym synem Świętego z Pietrelciny. Napisał on fenomenalną, dwutomową biografię Ojca Pio. Książkę udało mi się nabyć w zasadzie na swoje 18-ste urodziny. Piękna wartościowa pozycja. Opisuje ona życie Stygmatyka od bardzo wczesnego dzieciństwa aż do śmierci.
Nie jest to jednak dzieło bez humorystycznych sytuacji. Ojciec Pio miał bardzo duże i zdrowe poczucie humoru, co widać tutaj doskonale.
Prawdziwa encyklopedia dotycząca tego wielkiego człowieka żyjącego w naszych czasach :)

• Biografie
  • Biografia, autobiografia, pamiętnik