Szczęśliwy traf

2011-08-31
978-83-247-2191-7
Maria Zawadzka-Strączek
powieść - XXI w.

"Szczęśliwy traf" to bardzo ineteresująca opowieść o trzech pokoleniach kobiet. Trzy charaktery, trzy indywidualności, niepowtarzalne kobiety - babka, matka i córka. Opowieść niezwykle klimatyczna, plastyczne opisy sprawiają, że z czasów współczesnych przenosimy się na Brodway lat 60-70tych, poznajemy tamtejsze teatry i musicale tych czasów.

Książka rozpoczyna się, wbrew pozorom banalnie, poznajemy główną bohaterkę, Carrie, w chwili, kiedy zmarła jej matka, rozeszła się z chłopakiem i próbuje jakoś poskładać swoje życie. Jest w nim jednak wiele niewiadomych, które najwyższa pora wyjaśnić.

Carrie przez większość swojego życia mieszkała tylko z matką, osobą, która poświęciła swój czas i majątek na filantropię.
Jej ojciec był wybitnym twórcą musicali, niewiele ma z nim wspomnień, gdyż młodo zmarł na atak serca. Wraz z jego śmiercią matka wyprzedała cały majątek, odcięła się od rodziny i znajomych, przeprowadziła do małego mieszkania, a całe pieniądze przekazała na cele charytatywne.
Carrie nie znała swojej babci , która była wielką artystką musicalową - dla Lu Lowson tworzył musicale Bobby Manning, ojciec Carrie. Byli niesamowitym duetem - wraz z jego śmiercią wszystko się skończyło.... Dlaczego?

Carrie chcąc odkryć rodzinne talejmnice cofa się w czasie. Świat przedstawiony jest niezwykły, pełen sekretów i niedomówień. Życie kobiet jest pasjonujące - każda jest inna, żyje inaczej, ma swoje priorytety. Widać podziały społeczne, widać zmiany, jakie dokonuje czas w życiu ludzi, jak ewoluuje świat.

Louise Shaffer funduje nam piękną historię o szukaniu siebie, o poznawaniu swoich korzeni i celu w życiu.
Ciekawie napisana i wciągająca. Powieść  trzyma w niepewności do końca, który zaskakuje, chociaż przyznaję, że na początkowych stronach potrzeba cierpliwości aby wciągnąć się w książkę.

"Szczęśliwy traf" to świetna pozycja, zachwycająca swoim klimatem, ale i dająca poczucie frustracji.

Książka rozpoczyna się, wbrew...

Niespodziewałam się, że "Szczęśliwy traf" to będzie taka sympatyczna lektura. Losy trzech kobiet: babci, matki i wnuczki, a w tle światła wielkiego Broadwayu lat 60-tych i 70-tych. Losy Lu, Rose i Carrie nie należą do najłatwiejszych. Carrie podążając śladami matki, próbuje rozwikłać tajemnice z przeszłości.
Ciekawa książka, ciężko było mi się oderwać.
Polecam!

Ciekawa książka, ciężko było mi się oderwać.
Polecam!

Dość ciekawa powieść obyczajowa, skupiająca się na historii prababki, babki i matki głównej bohaterki. Z przyjemnością czytało się historię tych dwóch pierwszych, sama Rose osobiście nie przypadła mi do gustu, nie rozumiem jej motywacji. Mamy tu świetni klimat Broadwayu z jego musicali i artystami, trochę włoskiego powiewu, jest romantycznie, tragicznie, buntowniczo i konserwatywnie. Dla każdego coś dobrego.

Trzy pokolenia młodych kobiet, które pomimo szczęścia, dostatku i przychylności losu miewały chwile zwątpienia i próbowały uciec od siebie i świata, w którym żyły.
Carrie - córka Rose, wnuczka lu i prawnuczka Mifaldy po śmierci matki chce dowiedzieć się, dlaczego jej matka zerwała kontakt z rodziną. Żeby jednak to zrozumieć, musi cofnąć się w czasie i poznać historię swoich bliskich.
Nie jest to powieść zapierająca dech w piersiach, nic nas też nie zaskoczy, ale lektura lekka i przyjemna.

"Szczęśliwy traf" to opowieść o poszukiwaniu swoich korzeni. Carrie Manning po śmierci matki znanej filantropki próbuje poznać sekret i historię swej rodziny, a także przyczynę wieloletniej nieobecności babki w swoim życiu. Na kartach powieści podróżujemy wiele lat wstecz, do początku wieku i poznajemy historię włoskiej dziewczyny, która przybyła do Ameryki dając początek rodzinie Carrie, poznajemy Lu – jej córkę, znaną później i cenioną aktorkę, a także Ross matkę naszej bohaterki. Towarzyszymy dziewczętom w ich dojrzewaniu, poznajemy ich miłości, życiowe wybory i zakręty. Książka wprowadza nas w klimat broadwayowski połowy wieku, napisana jest klasycznym językiem i choć nie jest to arcydzieło, bardzo przyjemnie się czyta.

"Szczęśliwy traf" Louise Shaffer to powieść obyczajowa, w której wątki współczesne przenikają się w wydarzenimi z przeszłości. Historia rozpoczyna się w 2008 r. w Nowym Jorku, gdzie poznajemy Carrie Manning, zagubioną 37-latkę, która właśnie zrezygnowała z prowadzenia dobrze rokującego interesu oraz zerwała zaręczyny na kilka dni przed ślubem z tzw. dobrą partią.
Po śmierci matki, tajemniczej Rose Manning Carrie uświadamia sobie, że jej problemy osobiste wynikają z faktu, iż wychowywała się w oderwaniu od relacji rodzinnych. W celu odnalezienia własnych korzeni bohaterka wyrusza w podróż z Nowego Jorku do Connecticut, podejmując próbę rozwiązania tajemnicy sprzed trzydziestu lat. Z kolei czytelnik odbywa podróż w czasie, począwszy od lat 30 XX wieku, poznając Nowy Jork, wnikając w klimat Broadwayu lat 60-tych i stopniowo odkrywając tajemnicę.
Powieść przybliża sylwetki czterech zupełnie różnych kobiet, Amerykanek włoskiego pochodzenia, które łączą więzy krwi. Mifalda Leporello, kobieta z zasadami, wzorowa żona i matka, w głębi duszy tłumiąca pragnienie robienia czegoś wyjątkowego. Lu Lawson, obdarowana przez naturę pięknym głosem wbrew woli swojej matki Mifaldy dąży do zrobienia kariery na Broadwayu. Piękna Rose Manning, kiedyś celebrytka i żona znanego pisarza, później skrajna aktywistka, która cały swój majątek oddała na cele dobroczynne. Historia Rose owiana jest tajemnicą, która przenika właściwie całą książkę.
Ukazując relacje pomiędzy matkami i córkami Autorka porusza problematykę wychowywania dzieci, wpływu błędów i niekonwencjonalnych zachowań rodziców na późniejszy kształt życia młodych ludzi.
Pozycja godna polecenia miłośnikom powieści z tajemnicą w tle, których fabuła prowadzona jest w wymiarze współczesnym oraz z wykorzystaniem retrospekcji.

Po...

Bardzo dobra powieść obyczajowa o czterech pokoleniach kobiet. Wiarygodnie nakreślone portrety psychologiczne, wartka akcja, tajemnice z przeszłości i zaskakujące zakończenie - to recepta na udaną lekturę w nurcie literatury kobiecej. Ciepła i wzruszająca, ale pozbawiona taniego sentymentalizmu, wciągająca opowieść. Polecam.

Baaardzo podoba mi się ta książka. WARTO przeczytać. Mile spędzony czas, ciekawość i zaskoczenie, oczywiście pozytywne. Targały mną momentami emocje, ale z każdą nową częścią 'tej' historii, nową dawką wiadomości rozumiałam każdy ruch każdej z pań. POLECAM.

Dobra opowieść ,ciekawe bohaterki (chociaż główna z początku irytująco naiwna:),blaski i cienie sławy..polecam

Lekka, przyjemna i wciągająca. Jestem miło zaskoczona.

Lekka, przyjemna i wciągająca. Jestem miło zaskoczona.

• Audiobooki
  • 2015