Koty

2005-01-01
83-08-03691-0
Stanisław Barańczak
poezja angielska kot wiersze o kotach

Mam wrażenie, że wiersze w przekładzie Stanisława Barańczaka są nierówne. Jedne biegną żwawym rytmem z rymem i treścią gładką. A inne są chropawe i jakieś pozbawione sensu. Dlatego nie umarłam z zachwytu. Słowotwórczo bardzo podobały mi się Kociubki. Cudne.
Jednak pośpiewać tego się nie da, więc na razie w moim prywatnym rankingu przekładów wygrywa Daniel Wyszogrodzki.

Koty. Według jednej wersji Thomas Stearns Eliot napisał je dla swojej wnuczki jako opowieść z kontynuacją, według innej poeta umieścił wiersze w listach do swoich chrześniaków, które wysłał w latach trzydziestych, a trzydziestego dziewiątego zebrał je pod jedną okładką z własnymi rysunkami.

Opowieści o kotach w wierszach zostały opublikowane i przedrukowane,...

"Wiersze o kotach" to książeczka wypożyczona z biblioteki do poczytania najmłodszej córce. Szata graficzna książki jest dość ponura, ale ma swój urok. Ten niewielki zbiorek zawiera dziewięć wierszy, które są niezwykłe, ale chyba jednak nie należą do najprostszych. Rymy i rytm nie tworzą prostych rymowanek dziecięcych, tekst również zdecydowanie jest dla starszego...

Świetne wydanie "Kotów" T.S. Eliota w wybitnym przekładzie Barańczaka, brawo! Poezja najwyższych lotów!

Wspaniała książka o kotach.

Osobna i najwyższa nota należy się Stanisławowi Barańczakowi. Tłumacz, nieprzytłoczony oryginałem, swobodnie wyraża zamierzone treści. Jego kunsztownie ukute wersy brzmią naturalnie, choć często odchodzą od tekstu źródłowego (tłumaczenie poezji nastręcza dodatkowych trudności):

The Naming of Cats is a difficult matter,
It isn't just one of your holiday games;
You may think...

Dyskusje

• Poezja
  • Nobliści
  • Biblioteka
  • Koty
  • Literatura angielska
  • Literatura amerykańska (USA)

Dodaj cytat z książki Koty