Tatuś Muminka na rybach

Okładka książki Tatuś Muminka na rybach Harald Sonesson
Okładka książki Tatuś Muminka na rybach
Harald Sonesson Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Muminki - H. Sonesson (tom 1) literatura dziecięca
29 str. 29 min.
literatura dziecięca
Muminki - H. Sonesson (tom 1)
Mumintrollen och storfiskaren
Egmont Polska
2007-01-01
2007-01-01
29 min.
Iwona Zimnicka
Muminki przygoda książka

Okładka książki Krecik w mieście Zdeněk Miler, J. A. Novotný
Krecik w mieście Zdeněk Miler, J. A....
Okładka książki Powiedz komuś! Agnieszka Żelewska, Elżbieta Zubrzycka
Powiedz komuś! Agnieszka Żelewska,...
Okładka książki Jak Krecik uzdrowił myszkę Hana Doskocilova, Zdeněk Miler
Jak Krecik uzd... Hana Doskocilova, Z...
Okładka książki Franklin świętuje Brenda Clark, Sharon Jennings
Franklin świętuje Brenda Clark, Sharo...
Okładka książki Basia i zegarek Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zegarek Marianna Oklejak, Z...

Tatuś Muminka jak na troskliwego rodzica przystało daje w tej książce dzieciom dobry przykład. Otóż Kochani nie przejmujcie się porażkami, nie przejmujcie się tym, gdy śmieją się z Was inni, gdy nikt nie chce Was słuchać i nikt nie wierzy w Wasze sukcesy. Nie poddawajcie się! Róbcie to, co Tatuś Muminka, czyli to, co lubicie najbardziej. Tatuś Muminka kocha przygody, lubi łowić ryby, być blisko natury i pisać ciekawe historyjki. I choć, tak jak w tej książce, jego starania nie zawsze kończą się sukcesem, to nadal zamierza wziąć pod pachę maszynę do pisania i napisać historię o swoich wędkarskich przygodach. Bo on przecież wie, że "natura zawsze ma dla niego w zanadrzu jakieś drobne niespodzianki". Jestem przekonana, że o Was i w ogóle o każdym z nas natura też pamięta.

"Muminki" to jedna z bajek, która obok "Pszczółki Mai" czy "Smerfów" towarzyszyła mi w dzieciństwie. Do dziś pamiętam przemądrzałą Małą Mi, niezależnego i fascynującego Włóczykija czy straszliwą Bukę, która nomen omen do dziś potrafi wywołać lekki niepokój (wyjątkowo udany dziecięcy potwór). Ostatnio "Muminki" zostały przywrócone do łask dzięki pewnej polskiej aktywistce. Także gdy mój syn wybrał tę książkę w bibliotece miałam mieszane uczucia... No ale, że to w końcu bajka dla dzieci, do tego z mojego dzieciństwa, postanowiłam sobie ją nieco przypomnieć.

Akurat tej pozycji nie czytałam. Z dzieciństwa pamiętam tylko "Zimę Muminków" oraz dobranockę. W tej książeczce Tata Muminka postanawia napisać powieść. Wpada na genialny pomysł, że wyprawa na ryby będzie idealną okazją do stworzenia opowiadania. Czy mu się to uda?

Ciężko ocenić mi tą książkę. Z pewnością dzieciom się spodoba - ma duże, barwne ilustracje i mało tekstu, więc czyta się ją błyskawicznie, ale jakoś ta historia do mnie nie przemówiła. Ot, taka wyprawa na ryby. Niby z mnóstwem przygód i z ciekawym opisem przyrody i w ogóle, ale jakoś mnie nie urzekła. Taka prosta, przyjemna i cieniutka lektura, ale bez tzw. "efektu wow". Można poczytać, ale raczej szybko o niej zapomnimy. Także bez większego szału.

"Mamusiu, przeczytaj książkę o hipopotamie"

No i przeczytałam:)
No i powiem, że całkiem całkiem. Dużym plusem jest to, że nie trzeba być zorientowanym w świecie Muminków, żeby cieszyć się opowiadaniem. Książeczka przyjemna, prosta i całkiem ciekawa. Dzieciaki polecają.

"Mamusiu, przeczytaj książkę o hipopotamie"

No i przeczytałam:)

Wszystkie części Muminków rozwijają dziecięcą wyobraźnię :) Mam do nich wielki sentyment..

Dzieciom bardzo się podobała.

Dzieciom bardzo się podobała.

• Dla dzieci
  • 1aa) Książki do kupienia