Obłęd. T. 1-3

Państwowy Instytut Wydawniczy
obłęd choroba psychiczna szpital
literatura piękna
obłęd choroba psychiczna szpital

Przeprawa przez cieśniny szaleństwa wielkiego umysłu, giganta intelektu, erudycji i wrażliwości to doświadczenie krańcowe. 1000 stron kroniki popadania w obłęd i odradzania się. „W trzy lata, sześć miesięcy i dwadzieścia trzy dni, nie licząc dojrzewania, w trudzie i znoju, tropiony i osaczony, przywiązany do masztu, wystukałem tę księgę.”

„Tropiony i osaczony” ( tom 1) to...

Fascynująca książka. 20 lat temu stała się przedmiotem mojej pracy magisterskiej. Uwielbiam jej wieloznaczność i wielopłaszczyznowość. Mnie szczególnie zainteresowało doskonałe ujęcie psychologiczne.

Obłęd czy to coś co się czai i czyha na zewnątrz? A może to coś się co nosimy w środku? Co pulsuje w naszej głowie, naszych skroniach, rozdziera nam trzewia? Podobno pisany nadwrażliwym, zbyt inteligentnym... Nie dla tych, którzy otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą. Schizofrenia tworzy spójny system urojeń, wpływów lub owładnięć. Występują halucynacje,...

Napisałam że to książka wybitna. Bo taka jest. Za każdym razem gdy ją czytam, a robię to co kilka lat, tak samo mnie wciąga i fascynuje. Wędruję przez kartki książki wraz z bohaterem , "taplam" się w jego życiu. Frazesy ? , może .Ale tak odbieram tą książkę. Cudo w literaturze.

Trudna do zdobycia, ale było warto. Znakomite studium przypadku, schizofrenia oczami schizofrenika. Przejmująco realistyczna. Niepokojąca, momentami śmieszna. Gdyby w lubimyczytac była półka "trzeba przeczytać choć raz w życiu", w mojej byłaby tuż obok "Traktatu o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego. Bo są takie książki, które musisz przeczytać. Po prostu musisz.

Przejmująca. Czytając czułam ogromny smutek, mimo, że można się uśmiechnąć śledząc poczynania bohaterów.
Przejmująco smutna.
Warto.

Bardziej niż zapis choroby przemawia do mnie niesamowita erudycja i przenikliwość ocen autora na tematy historyczne ,religijne ,psychologiczne , czy nawet polityczne.Czy to naprawdę jest książka tylko o szaleństwie?

Frapujący przebieg ostrej fazy schizofrenii napisany tak sugestywnie ze nie można się oderwać od lektury. Z drugiej strony obraz psychozy paranoidalnej przytłacza swoim ciężarem.

Przeczytałam 1 tom „Obłędu – Tropiony i osaczony” Jestem poruszona i przygnębiona. Autor w oparciu o własne przeżycia opisuje stan umysłu w czasie zaostrzenia choroby psychicznej. Uważam, że nikt kto tej choroby osobiście nie doświadczył, nie jest w stanie w tak sugestywny, realny i prawdziwy sposób opisać wizji, doznań, przeżyć i relacji z rodziną, najbliższymi,...

"Przystępuje do opisania dziejów moich udręk zaiste z zajęczym sercem. Wskutek obaw, czy zdołam przedstawić obraz obłędu na tyle wierny, aby mógł być bliski prawdy"...
Gdyby Jerzy Krzysztoń pisał po angielsku, "Obłęd" byłby bardziej znany niż "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Kesey'a. Albo gdyby się znalazł reżyser formatu Milosa Formana, który miałby odwagę przenieść...

Dyskusje

1 522