Dziewczyny wojenne

literatura faktu
Prawdziwe historie
literatura polska II wojna światowa kobiety biografia

Na półkach: , , , ,

Poruszające historie 11 kobiet, zmagających się z trudami i okrucieństwem II wojny Światowej.
Najbardziej w pamięci utkwiła mi historia Ali!
Podobało mi się to, że każda historia ukazywała całkiem inną kobietę, mimo że łączyła je wojna i walka o marzenia.
Duży plus za umieszczenie pod koniec każdej historii "współczesnych" losów bohaterek.

Książka bardzo mnie zainteresowała. Stanowi zbiór opowieści kilkunastu kobiet, które przeżyły II Wojnę Światową. Bohaterki pochodziły z różnych środowisk, miały różne ambicje i plany na przyszłość, Połączyło je doświadczenie wojny i chęć działania - czasami w pełni świadoma, a w innych wypadkach wynikająca z przypadku, naiwności czy pragnienia przynależności. W moim...

Książkę kupiłam babci w prezencie. Może najpierw napiszę co ona powiedziała: miło się czyta swoją historię. Babcia była w podobnym wieku. Nie raz mi opowiadała rzeczy, które mrożą krew w żyłach.
Styl pisarski nie w moim typie, chociaż treść ciekawa to ciężko się przebrnąć.

Jedenaście smutnych historii, które niosą nadzieję, że można wyjść z najciemniejszego miejsca n świecie i przeżyć.

Na półkach: , , , ,

Zauroczona wspomnieniami "Dziewczyn z Wołynia" postanowiłam sięgnąć po kolejną powieść z tej serii, i tak trafiłam na "Dziewczyny wojenne".
Poznałam tu 11 niesamowitych historii,historii odważnych i silnych kobiet,których odwaga nie znała żadnych granic.
Niektóre z tych kobiet były łączniczkami, niektóre sanitariuszkami,niektóre ukrywały żydowskie dzieci i narażały własne...

Źle się stało, że na podstawie tej właśnie książki powstał serial, który nigdy nie powinien powstać, nie powinien również czerpać z bogactwa tak doskonałego w swej treści i słowa dzieła. Tym bardziej wydanie go z serialową okładką był i jest dla mnie wielkim nieporozumieniem. Każdy, kto zetknął się z tym miernej jakości serialem wie, o czym myślę, ci wszyscy, którzy nie...

"Na rozkaz, panie generale"
Książka Łukasza Modelskiego kolejna z serii prawdziwe historie ukazująca życie kobiet podczas II wojny światowej. Wojny, która zmieniła losy bohaterek.
"Dziewczyny wojenne" to zapierające dech w piersiach losy jedenastu kobiet. Wśród nich jest Jadwiga Piłsudska - Jaraczewska, Halina Wittig czy Lidia Lwow- Eberle.
Książka wzruszająca, wciągająca a...

„Dziewczyny wojenne” to zbiór historii 11 kobiet, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W chwili wybuchu wojny żegnały się z dzieciństwem, plany mniej więcej standardowe – szkoła, matura, studia, zawód lub zajmowanie się gospodarstwem. Te młodziutkie dziewczyny miały marzenia, które odważnie spełniały, m. in. zdobywały wykształcenie, jedna z bohaterek zdobywa...

Wojna to na pozór męska sprawa...

Przed wojną dopiero wchodziły w dorosłe życie, miały swe plany i marzenia. Pochodziły z różnych grup społecznych, były w różnym wieku. Pierwszy września jednak wszystko zmienił. Od tej pory ich codzienność skupiała się głównie na walce z okupantem. Nie tylko nosiły meldunki i opatrywały rannych, ale również brały udział w wielu akcjach i...

Kolejna przeczytana książka o wojnie. Język miły dla oka, czyta się jak powieść przygodową momentami. To co w książce jest ważne to pokaznie kobiet w czasie walki. Inne spojrzenie na wojne, bardziej miękie, ciepłe, z innymi priorytetami. Tylko czy w przybliżeniu wojny takie spojrzenie porusza, wstrząsa, pokazuje prawdę? Mam wątpliwości. To nie jest Krall, to pewne.

Dyskusje

2 932