Dziewczyny wojenne

Prawdziwe historie
Znak
2011-09-16
2011-09-16
literatura polska II wojna światowa kobiety biografia

Okładka książki Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań Jacek Ambrożewski, Łukasz Modelski
Pyszne przypad... Jacek Ambrożewski,&...
Okładka książki Mała historia kuchni. Dzieje się je Łukasz Modelski, Adam Pękalski
Mała historia ... Łukasz Modelski, Ad...

Intrygująca, a zarazem pokazująca historie 11 kobiet w zupełnie innym świetle. Każda z nich zdecydowała by podzielić się z nami swoją przeszłością. Ta nieoceniona wiedza, historie zostaną ze mną na dłużej. 💞

Wzruszająca książka . Polecam

Wzruszająca książka . Polecam

rereed 04.2018

rereed 04.2018

Uwielbiam wynajdywać książki tego typu.
W tej znalazłam jedenaście wspomnień... wspomnień, które nie zasługują na zapomnienie...i poznałam ludzi, o których warto wiedzieć i pamiętać...
Każda tego typu książka jest dla mnie cenną lekcją historii...i ukłonem dla osób będących jej częścią...

Uwielbiam wynajdywać książki tego typu.

Ujmująca, wzruszająca często ściskająca za serce. Niewyobrażalne emocje jakie musiały towarzyszyć ludziom w czasie wojny, kiedy to narzeczony ginie z rąk Aloshy , kiedy to matka popełnia samobójstwo bo nie jest w stanie znieść śmierci syna. Strach i zarazem odwaga dziewczyn, które działają i próbują wesprzeć Polskie Państwo Podziemne.
Jak zawsze ta tematyka mną porusza i czytam te książki jednym tchem. Żałuję, że moja babcia nie mogła przeczytać tej książki bądź obejrzeć filmu. Wzruszyłaby się do łez.
POLECAM

Jak zawsze ta tematyka mną porusza i...

Historie 11 kobiet bardzo poruszające,opowiedziane na prawdziwych faktach.
O okrutnej,strasznej wojnie,opowieść o okrucieństwie wolny,pełna bólu,cierpień i krzywd.
Wycisnęłam łzy,jak czytałam książkę.
Przejmująca,prawdziwa książka poruszyła mnie głęboko i mocno za serce moje.

Historie 11 kobiet bardzo poruszające,opowiedziane na prawdziwych faktach.
Wycisnęłam łzy,jak czytałam książkę.
Przejmująca,prawdziwa książka poruszyła mnie głęboko i mocno za serce moje.

"Dziewczyny wojenne" to zbiór 11 historii kobiet opartych na prawdziwych wydarzeniach życia politycznego a przede wszystkim ich własnych doświadczeń i przeżyć okresu (po) wojennego.
Te reportaże to słowa obdarte z lukrowania rzeczywistości. To trudne słowa sprawozdawcze płynące prosto z serca. Każda z tych bohaterek rozmów w czasach wojennych była w nastoletnim okresie życia. Przed nimi były najlepsze lata, czas kontrolowanej przez siebie beztroski i szczęśliwa młodość oraz ważne wybory determinujące ich przyszłość, jak ukończenie szkoły, wybór ścieżki zawodowej, wybór pasji i zainteresowań, dążenie do prywatnej stabilizacji życiowej, czy to u boku rodziny i najbliższych albo i męża. Przed tymi dziewczynami miała być świetlana przyszłość obfitująca w dobre i miłe wspomnienia.
Niestety, wojna o nic i nikogo nie zapytała. Pojawiła się niechciana, nagle zmieniając wszystko, w tym także życia młodych dziewczyn.

Najczęściej, jeśli już mowa o zasługach na polu bitwy, przywołuje się osiągnięcia i sukcesy żołnierzy płci męskiej. Nie dostrzega się tej otoczki, tego, co i kobiety były w stanie poświęcić i zdziałać dla ratowania swojej ojczyzny, ratowania życia swojej rodziny i bliskich, ale oczywiście też walcząc o własne morale, o uchowanie własnej godności i wolności.

Wojna odcisnęła piętno na bohaterach swoich historii, zmieniła ich wnętrza bezpowrotnie. Niemniej, każde z tych świadectw jest ważne i potrzebne.
Dzidzia Rajewska, Magdalena Rusinek, Hala Chlistunow, Zenia Żurawska, Barbara Matys, Jagoda Piłsudska, Irka Baranowska, Wanda Cejkówna, Lala Lwow, Ala Wnorowska, Zosia Wikarska i inne kobiety to symbole odważnej i niezłomnej walki z okupantem niemieckim oraz sowieckim. Kobiety te to niezaprzeczalnie bohaterki, które mimo wewnętrznych obaw i strachu o bliskich, własne życie i przyszłość pokoleń, w decydujących chwilach zaryzykowały wszystko, postawiły swój los na jedną szalę, nie wiedząc, co ich zaraz czeka. Z niewinnych dziewczyn w ciągu paru chwil przeistoczyły się w kobiety walczące, wysadzały budynki, brały udział w wykonywaniu wyroków śmierci, prowadziły samoloty, nosiły meldunki, ukrywały Żydów, uwodziły oficerów wroga czy wykonywały katorżniczą pracę w obozach pracy w nieludzkich warunkach.

Historie pań pozbawione są patosu i wyniosłości. Takie były realia. Po przeczytaniu owej lektury, w moim sercu pozostaje ogromny szacunek dla wszystkich polskich dziewczyn wojennych oraz ogromna z nich duma, za odwagę, za poświęcenie wszystkiego w imię miłości do innych ludzi, bezgranicznego patriotyzmu najpewniej wiary i nadzieję na lepsze jutro dla przyszłych pokoleń. W kobietach tkwi nieprawdopodobnie największa siła, czego świadectwem, chociażby tych słów są właśnie bezcenne historie opowiedziane przez dziewczyny wojenne.

“Dziewczyny wojenne” to kolejna książka z serii “Prawdziwe historie”. Autorem jest Łukasz Modelski i muszę przyznać, że czuć różnicę w porównaniu do książek Anny Herbich, której historie czytało się z wypiekami na twarzy.

Ta część również bardzo ciekawa i przybliża rzeczywistość  wielu polskich kobiet w wojennych czasach. Części, które napisała Anna Herbich, wydają mi się bardziej emocjonalne, wzruszające, choć niepozbawione faktów. Tutaj Łukasz Modelski skupia się raczej na faktach- kto się z kim znał, gdzie przebywał, jaki miał stopień, gdzie przynależał. Sam autor przyznaje, że selekcja materiału była szalenie trudna, bo wszystkie historie są ważne, każda osoba była świadkiem innych rzeczy i inaczej je zapamiętała. Niewątpliwie wszystkie opisywane kobiety łączy jedno- wojna zastała je u progu młodości, były dziećmi, nastolatkami lub młodymi kobietami, które powinny mieć przed sobą całe życie. Tymczasem one, najpiękniejsze lata swojego życia spędzają ukrywając się, walcząc, uciekając, w lasach, więzieniach, na zsyłce.

Dla mnie niezwykle cenne w tych opisach jest, że obserwujemy wybuch wojny z różnych perspektyw: miasto i wieś, okupacja niemiecka i sowiecka, rodzina biedna i uprzywilejowana. Jedne bohaterki opisują, że 1 września od razu słychać było strzały i zaczęła się wojna, inne, że oprócz większego zapotrzebowania na żywność nie działo się nic. Jedne kobiety walczyły w partyzantce, ukrywały się w lasach, inne były tajnymi agentkami. Ich losy są tak różne, barwne i niewiarygodne, że czasami naprawdę trudno w to wszystko uwierzyć.

Najbardziej poruszyły mnie losy Ali Wnorowskiej, która pracowała w wywiadzie. Podczas odsiadywania wyroku rodzi synka i podobno tylko dzięki niemu nie została skazana na śmierć. Dziecko mieszka z nią w celi przez kilka miesięcy, później, na skraju życia, udaje jej się oddać dziecko rodzinie. Gdy wraca, 9- letni syn rozpoznaje ją, jednak nazywa i traktuje jak ciotkę.

Dzięki takim książkom losy kobiet na zawsze zostają upamiętnione w naszych sercach i pamięci. Podczas pisania książki, niestety, niektórzy świadkowie zmarli, niektórym zdrowie nie pozwalało na dokończenie swoich historii. Po raz kolejny powtórzę to, co pisałam przy “Dziewczynach ocalałych”- piękne jest to, że są osoby, które upamiętniają świadków tamtych czasów i ich historie.

Wojna to z pozoru męska sprawa...no właśnie ...to tylko pozory

Wojna to z pozoru męska sprawa...no właśnie ...to tylko pozory

Fascynująca książka na podstawie, której nakręcono równie wspaniały film (oglądałam:))

''Dziewczyny wojenne" to zbiór przejmujących 11 historii kobiet, którym przyszło żyć w czasie II wojny światowej.
''Nie pozwoliły, aby wojna zniszczyła ich marzenia".

Poszczególne życiorysy odsłaniają indywidualne cechy i aspiracje naszych bohaterek. Wiele je dzieliło, ale łączył wspólne cele, walka o swoją godność. Były waleczne i nieustraszone, mające plany i marzenia.

Publikacja jest ważna i potrzebna, choć przeszkadzał mi dość toporny język autora.

Polecam:)

''Nie pozwoliły, aby wojna zniszczyła ich marzenia".

• II wojna światowa