Gniew Meleghorna

Okładka książki Gniew Meleghorna Paweł Rejdak
Okładka książki Gniew Meleghorna
Paweł Rejdak Wydawnictwo: Paweł Rejdak Cykl: Opowieści z Borgaanu (tom 2) fantasy, science fiction
Opowieści z Borgaanu (tom 2)
Paweł Rejdak
2010-05-05
2010-05-05
gniew meleghorna paweł rejdak opowieści z borgaanu fantastyka fantasy

Okładka książki 31.10 Księga Cieni, Halloween po polsku III Szymon Adamus, Ewa Bauer, Tomasz Czarny, Kamil Czepiel, Krzysztof T. Dąbrowski, Grzegorz Gajek, Marek Grzywacz, Chepcher Jones, Maciej Kaźmierczak, Anna Klejzerowicz, Antonina Kostrzewa, Tomasz Krzywik, Maciej Lewandowski, Krzysztof Maciejewski, Paweł Mateja, Kinga Ochendowska, Andrzej F. Paczkowski, Marcin Podlewski, Paweł Rejdak, Kornelia Romanowska, Marek Rosowski, Robert Rusik, Anna Rybkowska, Marek Ścieszek, Michał Stonawski, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz
31.10 Księga C... Szymon Adamus, Ewa ...
Okładka książki Fantastyka Wydanie Specjalne 2(35) 2012 Kealan Patrick Burke, Paweł Ciećwierz, Paweł Majka, Paweł Matuszek, Bartosz Orlewski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Paweł Rejdak
Fantastyka Wyd... Kealan Patrick Burk...

Książka, która była stratą czasu. Wątki zaczynają się i nie kończą. Autor przesadnie postawił na, jak to sam określił "wyobraźnię czytelnika", według mnie jednak napisanie "cały wachlarz magicznych mocy" jest po prostu pójściem na skróty.

Darkaraghel, czyli Paweł Rejdak, to młody entuzjasta i twórca literatury fantasy, który ostatnio został nagrodzony Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadebiutował zbiorem opowiadań "Oko węża. Opowieści z Borgaanu", która to publikacja doczekała się kontynuacji.

Jest nią "Gniew Meleghorna. Opowieści z Borgaanu", antologia fantasy, składająca się z pięciu opowiadań, zatytułowanych: "Zmierzch tytanów", które jest kontynuacją opowieści z pierwszego tomu, "Cena honoru", "Gniew Meleghorna", "Róża zmierzchu" i "Bez przebaczenia". Każda opowieść przedstawia niebezpiecznie zmagania różnych postaci, które jednakże łączy jedna nić wątku, będącego myślą przewodnią całego zbioru opowiadań. Których akcja naprawdę jest niezwykle dynamiczna, niejednokrotnie zaskakuje i trzyma w napięciu. Pozytywnie zaskakuje także język, jakim posługuje się autor, z jednej strony finezyjny i pełen metafor, porównań, malowniczych opisów, a z drugiej ostry, brutalny, prostolinijny. To sprawia, że przedstawione wydarzenia odbiera się jak dobrą sensacyjną opowieść, umiejscowioną jedynie w nieco bajkowym, żeby nie rzec, mitycznym świecie.

Bohaterowie są ciekawie wykreowani, historia świetnie komponuje się z wydarzeniami, które znamy z mitologii greckiej, opowieść jest spójna i bardzo dobrze skonstruowana. Bogate opisy, będące dowodem żywej wyobraźni autora, współgrają z niekiedy zabawnymi dialogami i dynamicznie następującymi wydarzeniami. Moją liderką w tym swoistym panteonie heroicznych bohaterów ukazanych w książce, jest Miranda Tears, której język ostry jak brzytwa wspaniale łączy się z obcesowym sposobem bycia, piękną powierzchownością i niesamowitymi zdolnościami gladiatorki. Myślę, że podczas czytania tej książki, niejeden Czytelnik odnajdzie swojego ulubieńca, któremu będzie kibicował, podczas zmagań jakie zgotował mu autor.

Polecam "Gniew Meleghorna" nie tylko wielbicielom opowieści fantasy, a także tym, którzy cenią sobie żywy język, bogate opisy, obrazy oddziałujące na wyobraźnię czytającego, a to wszystko okraszone akcją na miarę dobrej sensacji. Zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę.

Skoro to moja druga książka, to daję 2 gwiazdki. I to ledwo taka kaszana.
Podobno podoba się bardzo licealistom i gimnazjalistom. Nie wiem co ci młodzi ludzie w tym widzą, pewnie sami nie wiedzą... :D

Skoro to moja druga książka, to daję 2 gwiazdki. I to ledwo taka kaszana.

• Fantasy Horror SF
  • 2012 - 2014