Słoń Trąbalski i inne wiersze

2009-01-01
2002-01-01
48 min.
Tuwim dziecięca wiersze wybór

Wspaniała literatura! Polecam dla dużych i małych! Piękne ilustracje.

Wspaniała literatura! Polecam dla dużych i małych! Piękne ilustracje.

1970

Kto nie zna zapominalskiego Słonia Trąbalskiego, głupiutkiego Gabrysia, Murzynka Bambo, Grzesia uwielbiającego kłamać czy wiecznie marzącego Dyzia? Wiersze Juliana Tuwima są uniwersalne i ponadczasowe, dlatego można do nich wracać przez lata, a one nie stracą na wartości!

Niezwykła rytmika wierszy Tuwima sprawia, że człowiek wręcz je śpiewa, nie wspominając o tym, że niektóre zna na pamięć. Ten pięknie wyglądający tomik zawiera najbardziej znane utwory - Słoń Trąbalski, Skakanka, Figielek, Gabryś, Bambo, Abecadło, Taniec, Wszyscy dla wszystkich, Pstryk, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Stół, Dyzio marzyciel, Kotek, Trudny rachunek, Kapuśniaczek i W aeroplanie. Do tych wierszy można powracać i powracać, a pomimo tego - nie znudzą się tak, jak przydarza się to w przypadku bajek, które nie zawsze bywają tak uniwersalne i po prostu... piękne.

Wydawnictwo zadbało o to, aby książka wiernie oddawała wygląd lektur sprzed lat. Z miejsca zakochałam się w prostych, acz eleganckich ilustracjach Ignacego Witzego, lekko żółtawym papierze idealnie odzwierciedlającym dawne książeczki, a także nieduży format oraz twarda oprawa, która sprawia, że książka nie niszczy się zanadto. Dodatkowym atutem jest włączenie tej pozycji do serii limitowanej, dzięki czemu każdy posiadacz tomiku Juliana Tuwima może czuć się wyjątkowy, gdyż nie każdemu jest dane posiadać tak niezwykły egzemplarz.

"Słoń Trąbalski i inne wiersze" Juliana Tuwima to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego polskiego mola książkowego. Nie dość, że starsi czytelnicy mogą powspominać swoje dzieciństwo i niekiedy uronić nawet łezkę wzruszenia, to młode osóbki mają możliwość poznania wspaniałych utworów, które z pewnością będą czytać kiedyś swoim pociechom.

Niezwykła rytmika...

Julian Tuwim to poeta znany czytelnikom od lat. Niedawno pokazywałam Wam wydanie zbioru jego wierszy wydane nakładem wydawnictwa Muza. Dziś przedstawiam wydanie Siedmiorogu.

,,Słoń Trąbalski" po raz pierwszy został wydany w 1947 roku. Wydawnictwo Siedmioróg w 2012 roku wydało edycję limitowaną w nakładzie 10 000 egzemplarzy. Książka składa się z utworów takich, jak - tytułowy ,,Słoń Trąbalski", ,,Skakanka", ,,Figielek", ,,Gabryś", ,,Bambo", ,,Abecadło", ,,Taniec", ,,Wszyscy dla wszystkich", ,,Pstryk!", ,,Stół", ,,O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", ,,Dyzio Marzyciel", ,,Kotek", ,,Trudny rachunek", ,,Kapuśniaczek", ,,W aeroplanie".

Wydanie jest poziome, wielkości mniej więcej zwykłej książki (nieco większe),bardzo poręczne, wydane w sztywnej oprawie. Cena też jest bardzo przystępna. Zawiera ilustracje wykonane przez przyjaciela Juliana Tuwima, Ignacego Witza. Co prawda, kartki są dość cienkie, jednak, moim zdaniem, nie ma możliwości, by szybko się przedarły.

,,Słoń Trąbalski i inne wiersze" to ekskluzywne wydanie wierszy, które w większości każdy z nas zna ze swojego dzieciństwa. Sprawmy, by i kolejne pokolenia miały co wspominać. Ja jestem oczarowana tym wydaniem!

Moja ocena: 5,5/6

Wiersze Tuwima zna każdy z nas. Nowych wydań powstaje wiele. Każde ma swój urok. My lubimy porównywać jedne z drugimi, raz czytać jedną książeczkę raz drugą. Dla małych czytelników ważne są dodatki: ilustracje, format, papier.
„Słoń Trąbalski i inne wiersze” to bardzo ładna i wyjątkowa książka różniąca się od większości nam znanych. Nie ma tu może nadmiaru barw atakujących dziecko, ale za to mamy za to zbiór niezwykle piękny, wzbogacony ilustracjami Ignacego Witza, przyjaciela Juliana Tuwima. Prosta kreska, stonowane barwy i szesnaście najpopularniejszych wierszy autora bajek: „Słoń Trąbalski”, „Skakanka”, „Figielek”, „Gabryś”, „Bambo”, „Abecadło”, „Taniec”, „Wszyscy dla wszystkich”, „Pstryk”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Stół”, „Dyzio marzyciel”, „Kotek”, „Trudny rachunek”, „Kapuśniaczek” i „W aeroplanie”. Każdy wiersz w inny sposób zachęca małych czytelników do wędrówki w świat wyobraźni, każdy staje się świetnym pretekstem do zabawy i nauki popularnych wierszy dla dzieci. Całość przypomina nam książki znane nam z dzieciństwa, dzięki czemu możemy podzielić się z naszymi pociechami książkami w bliskiej nam szacie graficznej.
Bardzo duże litery i niewielka ilość tekstu na stornie sprawiają, że tomik staje się świetnym materiałem dla dzieci uczących się czytać.

Wiersze Juliana Tuwima (894 – 1953),poleskiego pisarza i poety, należą do kanonu polskiej literatury i stanowią dziś klasykę poezji dziecięcej. Nic więc dziwnego, że kochają je zarówno dzieci jak i dorośli, którzy tak jak ja z sentymentem wracają do ulubionych tytułów. Na rynku pojawiają się również niezliczone publikacje kryjące na swych kartach poezję tego znakomitego autora. Ja dziś opowiem o wyjątkowym z nich a nawet powiedziałabym jedynym w swym rodzaju.

„Słoń Trąbalski i inne wiersze” to książka z limitowanej serii. Mój egzemplarz opatrzony jest numerem 6185, a łącznie wydano ich 10000 z okazji XX-lecia istnienia Wydawnictwa Siedmioróg. Wydanie już samą swoją oprawą prezentuje się bardzo elegancko i wyjątkowo. W środku jest natomiast równie interesujące i niezwykłe. Pożółkłe strony, ilustracje sprzed lat, które swoją drogą stworzył Ignacy Witz i pochodzą z pierwszego wydania „Słonia Trąbalskiego”, z 1949 roku. Patrząc na tę książkę czuję jakby zatrzymał się czas i jest to naprawdę niezwykłe doświadczenie.

W książce na najmłodszych czeka aż 16 najsłynniejszych utworów Tuwima: Słoń Trąbalski, Pstryk, Skakanka, Stół, Figielek, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Gabryś, Dyzio marzyciel, Bambo, Kotek, Abecadło, Trudny rachunek, Taniec, Kapuśniaczek, Wszyscy dla wszystkich oraz W aeroplanie.

Sympatyczne rymowanki Juliana Tuwima łatwo wpadają w ucho. Książka z jego poezją z pewnością powinna znaleźć się w biblioteczce każdego polskiego domu, a takie wydanie stanie się wręcz automatyczne jej perełką. Dzieciom na pewno spodobają się rytmiczne i pełne energii wiersze poety, a gdy podrosną będą one idealnym narzędziem do nauki czytania, do czego zachęca w książce duża i bardzo czytelna czcionka. Prezentowany zbiór jest moim zdaniem idealnym pomysłem na prezent, który ucieszy jednocześnie dziecko i jego rodzica. Książka zachwyciła całą moją rodzinę, dlatego polecam wszystkim tę wspaniałą i jedyną w swym rodzaju lekturę.

Tak wiem, wiem... nie raz już Wam pisałam, że uwielbiam wiersze Juliana Tuwima. Ale uprzedzałam również, że jeszcze nie raz o tym wspomnę, więc proszę się tu na mnie nie denerwować, tylko czytać ładnie co tym razem mam do przekazania :P A mam o czym pisać. A jakże! Bowiem wydawnictwo Siedmioróg w swojej ofercie wśród książek z serii limitowanej posiada również tomik wierszy tego wspaniałego pisarza! Nie wiem jak Wy, ale ja się baaardzo z tego powodu cieszę.

A zatem znów Tuwim. Czyli rytmiczne, ciekawe, wesołe, błyskotliwe i kochane przez wszystkich wierszyki dla naszych najmłodszych czytelników. Znamy je doskonale z dzieciństwa, a ponieważ twórczość Juliana Tuwima nigdy się nie starzeje, świetnie się one nadają również dla naszych dzieci. A pewnie również spodobają się i naszym wnukom, i prawnukom :)

Co znajdziemy w tym tomiku? Wszystko to co pokochałam jako kilkuletnia dziewczynka. Czyli: Słoń Trąbalski, Skakanka, Figielek, Gabryś, Bambo, Abecadło, Taniec, Wszyscy dla wszystkich, Pstryk, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Stół, Dyzio marzyciel, Kotek, Trudny rachunek, Kapuśniaczek oraz W aeroplanie. Niektóre z nich wciąż doskonale pamiętam i mogłabym prawie całe zacytować. Ale czytanie jest znacznie ciekawsze. Szczególnie mając w zasięgu reki taką świetną lekturę.

Seria limitowana wydawnictwa Siedmioróg to nie lada gratka nie tylko dla miłośników książek, ale również dla kolekcjonerów. Bo jak już wiecie jest ona wydana w ograniczonej liczbie egzemplarzy, a każdy z nich ma swój numer. W naszym przypadku jest to 9006. A poza tym dana książka jest wydana z jakiejś ważnej okazji. Wiersze Juliana Tuwima w takim wydaniu jaki tu widzicie powstała z okazji XX-lecia istnienia Wydawnictwa Siedmioróg :)

Ale nie tylko z tego powodu podoba mi się ta książka. Kolejnym jej plusem jest to, że wygląda ona dokładnie tak samo jak ta, którą miałam w domu jako dziecko. Z jednym wyjątkiem. Tamta miała miękką okładkę. Ale cała reszta pozostała bez zmian. Format, grafika okładki, tekst... wszystko! Normalnie jakbym cofnęła się w czasie. Kartki wewnątrz są grube i chropowate. A ilustracje to prace Ignacego Witza z pierwszego wydania Słonia Trąbalskiego z 1949 roku!

Ta publikacja przypomina mi moje dzieciństwo. I choć miałam okazję nie raz sięgnąć po książki, które pamiętam z tego okresu, ta jakoś wyjątkowo poruszyła moje serce. Teraz stoi sobie grzecznie na półeczce, a ja chętnie do niej wracam. Chociażby po to, by znów zerknąć na znane mi dobrze karty i powspominać...

Moje ulubione wiersze.Bardzo dobra książeczka

Moje ulubione wiersze.Bardzo dobra książeczka