Bezsenność

Wydawnictwo Literackie
1971-01-01
1971-01-01
Lem science-fiction zbiór Tichy Pirx scenariusz filmowy

"Bezsenność", zbiór dłuższych opowiadań Lema przeczytałem w bardzo zacnym gronie, w ramach synchronicznego czytania na LC. Bardzo fajnie się czytało :)

Najważniejszym opowiadaniem jest, publikowany po raz pierwszy "Kongres futurologiczny". Moim zdaniem najlepsze dzieło Lema. Pełne przewrotnego humoru, wręcz drwin z nowoczesnej przyszłości. Ale pod warstwą humorystyczną kryją się arcyciekawe spostrzeżenia i prognozy. Zresztą ten humor jest tak tylko do połowy, potem robi się zupełnie poważnie. Uwielbiam to opowiadanie i znam je niemal na pamięć. Prawdziwe arcydzieło Lema filozofa - Lema kpiarskiego erudyty.

10/10

Drugim opowiadaniem jest "Non serviam", najgorsze z całego zbiorku. Lem, może i świetny filozof i erudyta, kiedy pisze o twardej technice... pisze banialuki. Gdzieś coś usłyszał a potem wszystko poplątał i dopowiedział. No jasne, że to tylko sztafaż, pretekst do filozoficznych rozważań ontologicznych. Ale na Boga, niechże on będzie chociaż trochę "naukowy" a mniej "fantastyczny". Lem wymyśla "prądy pasożytnicze" bo coś tam słyszał o "zasilaniu pasożytniczym" i tak z wieloma. Bardzo daleko mu pod tym względem do np. Konrada Fiałkowskiego.

3/10

"Ananke" to kolejne opowiadanie, z cyklu opowieści o Pilocie Pirxie. I super, poza kwestiami technicznymi jest fajnie. Wychodzą braki techniczne Lema gdy próbuje pisać o "uczeniu mózgów elektronowych". Może to kwestia czasów, ze dzisiaj temat nauczania maszynowego, sieci neuronowych, samouczących się algorytmów jest nam bliższy a i bardziej zbadany. U Lema to nie tyle trąci myszką ci wydaje się być wręcz zabawne. Chociaż opowiadanie zabawne nie jest. Styl ciężkawy - jak to u Lema ale fabuła dobra. Tylko zakończenie zgrzyta. Autor rozprawia się z nim w kilkunastu zdaniach, na jednej stronie. Może to miała być dramatyczna kulminacja... ale wyszło płasko. Wracałem do nich raz po raz: to już? Koniec?

5/10

"Przekładaniec", scenariusz widowiska telewizyjnego. Zrealizowanego ostatecznie z Bogumiłem Kobielą, Ryszardem Filipskim i Jerzym Zielnikiem. Humorystyczna historia drwiąca z transplantologii i idącymi za nią zmianach w prawie. Arcyzabawne w słowie i na ekranie. Może to było jakieś samospełniające się proroctwo? Kobiela zginął bowiem w wypadku samochodowym w 1969... rok po premierze widowiska na podstawie scenariusza Lema, w którym zagrał kierowcę rajdowego, doznającego uszczerbków w wypadkach rajdowych.

6/10

"Kobyszczę"... eh... ja nie przepadam za Cyberiadą i czytało mi się to bardzo ciężko. Jasne, jasne, znowu filozofia, ontologia, teoria szczęścia. To jest "Lem męczący" (wybacz Apelajdo ;)

3/10

Czyli in suma wychodzi mi, że zbiorek oceniam na 5. Ojej, tak nisko? No dobra, niech stracę, daję dwie gwiazdki więcej... toż to LEM! ;)

Zbiór składający się z Konkresu futurologicznego i czterech opowiadań: Non serviam, Ananke, Przekładaniec, Kobyszczę. Każde z nich to majstersztyk intelektualny prezentujący gamę rozważań głównie o tematyce ontologicznej - istocie bytu, naturze rzeczywistości, relacji świadomości z otoczeniem, definicji samoświadomości, relacji twórcy i stworzenia, wartości prawdy, itp.

Rzeczy na poziomie, właściwie, dziś już niespotykanym.
10/10

Bardzo dobry zbiór kilku dzieł najgłębszego myśliciela XX wieku. Tezy podane w formie fenomenalnego SF.

• Polska

Dodaj cytat z książki Bezsenność