Bajki babci Celiny

2010-01-01
2010-01-01
798-83-245-7161-1
BAJKI DZIECKO

Okładka książki Przytulanki Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Przytulanki Jan Brzechwa, Józef...
Okładka książki Pierwsze czytanki dla chłopców Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Edyta Zarębska
Pierwsze czyta... Joanna Krzyżanek, I...
Okładka książki Pierwsze czytanki dla dziewczynek Liliana Fabisińska, Irena Landau, Edyta Zarębska
Pierwsze czyta... Liliana Fabisińska,...

1970

Babcia kojarzy się z ciepłem i mądrością, a także opowieściami snutymi wnukom. W dzisiejszych czasach wiele babć jest w takim wieku, iż nie ma czasu na noszenie długich spódnic, chustek na głowie czy pieczenie ciast, ponieważ musi nadal pracować. Z tego względu ich nieobecność może w pewym stopniu zrekompensować książka, a jeśli zawiera ona opowiadania innej babci, to czego chcieć więcej?

"Bajki Babci Celiny" to zbiór opowiadań, gdzie dzieci i rodzice mają okazję poznać kubeczek nienawidzący mleka, królewnę nielubiącą żółtego koloru, pannę krasnoludkównę Miranę uważającą się za najpiękniejszą, zamartwiającą się biedroneczkę Broneczkę, zdolnego konika polnego Ponika Kolnego, małą myszkę Kukusię bojącą się burzy, a także wielu innych sympatycznych bohaterów literackich. Na koniec warto udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w książce: Czy koniecznie trzeba zmieniać nos, nawet jeśli nie jest ładny? Czy umiesz zrobić coś, co jest szumskim zwyczajem? Czy warto pomyśleć, zanim coś się zrobi? Czy ktoś, kto w czasie burzy wychodzi na pole, jest odważny czy niemądry? Jak myślisz, czy wszystkim potrzebne jest to samo?

Każda historyjka kończy się pytaniem, na które warto odpowiedzieć i zachęcić malucha do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami poruszanymi w opowieściach. Dzięki temu owa książka będzie świetną pomocą naukową dla osób pracujących z dzieciakami. Dodatkowym atutem są ilustracje - jest ich niewiele, ale w bardzo dobrym stylu uzupełniają bajki. Duża czcionka umożliwia samodzielne czytanie starszakom, które nabyły ową niełatwą umiejętność.

Książka zawiera ogrom różnorodnych opowieści - zarówno takich, w których każde dziecko odnajdzie siebie, jak i typowo fantastycznych, przenoszących w świat magii. "Bajki Babci Celiny" to idealna lektura dla przedszkolaków, a także dzieci w wieku szkolnym. Niezbyt długie opowiadania można przeczytać zarówno ranem przed śniadaniem, jak i wieczorem do snu, a także o innych porach dniach, ponieważ każdy czas jest dobry na książkę.

„Bajki Babci Celiny” to zbiór prawie trzydziestu bajek skierowanych do najmłodszych, kilkuletnich dzieci. Jego autorka, Irena Landau, ma w swoim bogatym dorobku twórczym już kilkaset słuchowisk, wierszy i opowiadań dla dzieci i zaliczana jest do grona najlepszych współczesnych pisarek piszących właśnie dla tych najmłodszych czytelników.

Bajki zawarte w książce nie są zbyt długie, kilkustronicowe. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, zawsze jednak najmłodsi znajdą w nich odniesienie do własnych doświadczeń, postaw i zachowań. Opowiastki mają w moim odczuciu przede wszystkim skłonić maluchy do refleksji, rozmowy z rodzicami o otaczającym je świecie, o zwykłych dziecięcych problemach, o rodzinie i przyjaciołach.

Maluchy napotkają w prezentowanych opowiastkach najróżniejszych bohaterów żabkę, królewnę, pieska, krasnoludki, biedronkę, rybkę, konika polnego, krokodyla, myszkę i zwykłe ciekawe świata dzieci. Ich perypetie są bardzo różne, opowiedziane lekkim, żartobliwym językiem, tak by dzieciom łatwo było je zrozumieć i wychwycić płynący z nich morał.

Dla uproszczenia autorka na końcu każdej z bajek zadaje dzieciom pytanie, np. Jak myślisz, czy wszystkim potrzebne jest to samo?, Czy koniecznie trzeba zmieniać nos, nawet jeśli nie jest ładny?, Czy czasem starasz się odgadnąć, co myślą inni ludzie?, Jak myślisz, czy lepiej się myć, czy może nie?, Czy bardziej lubisz ładnych ludzi od innych?... Pomaga to zrozumieć dziecku bajkę i jest wspaniałym argumentem do konwersacji.

Dodatkowym atutem lektury są nieduże, kolorowe ilustracje, które dość często pojawiają się na jej kartach, a które dzieci tak lubią. Myślę, ze warto usiąść z dzieckiem i przeczytać z nim tę właśnie publikację. Na pewno skorzystają na tym obie strony. Maluch pozna odpowiedzi na nurtujące go pytania a rodzic będzie miał okazję lepiej poznać swoje dziecko. Zachęcam do lektury ;)

Bajki zawarte w książce nie są zbyt...

Bardzo mądra książeczka ucząca asertywności, tolerancji i innych pozytywnych zachowań poprzez ciekawe i żartobliwe opowiastki Babci Celiny :)

• Wyzwanie LC 2022
  • 2016