Ocalałem z Treblinki

Czytelnik
biografia wspomnienia obóz auschwitz treblinka
biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia wspomnienia obóz auschwitz treblinka

Bardzo dobra książka. Super opisane zbrodnie niemieckich morderców co robili w tych strasznych czasach

Wstrzasajaca relacja wieznia obozu koncentracyjnego Treblinka. Fabryka smierci. Opis zycia w obozie mnie paralizuje. Jak mozna zabijac dzieci i na ich ciala po smierci mowic "galanteria"? Ksiazke czyta sie szybko, napisana jest prostym jezykiem. I dobrze. To jest wstrzasajaca relacja, ma uderzac jak mlot.

Już sam tytuł mówi nam, że ta historia zakończyła się szczęśliwie, że ktoś ocalał z obozu w Treblince. Historia została dosyć dokładnie opisana przez Jechiela Rajchmana, mimo że książka jest króciutka. Ten człowiek musiał najpierw przejść piekło, żeby potem móc być wolnym. Tylko jakim kosztem... Warto przeczytać, bo warto się dowiedzieć jak dla ludzi cenne jest życie, ile...

Jachiel Rajchman Żyd z Łodzi. Z mojej Łodzi. Chyba nikt wcześniej tak prostymi środkami nie opisuje czegoś co nie potrzebuje ozdobników...Szoah. Czysta prawda którą powinien znać każdy mądry Polak. Prawda która nigdy nie powinna być zapomniana...Ta prawda powinna być jak cierń w sercu każdego Europejczyka i chrześcijanina. Normalny człowiek nie może poukładać sobie w głowie...

W porównaniu do "Stacji Treblinka", którą niedawno czytałam jest o wiele lepiej napisana. Czyta się z zainteresowaniem, mimo iż niektóre opisy są wstrząsające. Chyba nie wszyscy mogą wydawać swoje wspomnienia, ale Jachiel Rajchman zdecydowanie tak!

Jak opowiadać o Zagładzie to wprost, pozbawionym ozdobników i eufemizmów językiem, którego szczerość i brutalność oddaje to, co w obozach śmierci naprawdę się działo. Przykładem historii napisanej w taki sposób jest książka Jechiela Rajchmana „Ocalałem z Treblinki”. Wspomnienia autora dotyczą jego losów w latach 1942-1943, podczas których przebywał w Vernichtungslager...

Wspaniale napisane wspomnienia Jachiela Rajchmana z Treblinki. Ksiazke czyta sie jednym tchem.
Autor w bardzo konkretny sposob opisuje oprawcow, nazywajac ich mordercami, bandytami. Nie lagodzi slow i dzieki temu prawda nazwana jest po imieniu.

• Holocaust
  • 2018