Otello

Okładka książki Otello William Shakespeare
Okładka książki Otello
William Shakespeare Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Ekranizacje: Otello (1996) utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Othello
Państwowy Instytut Wydawniczy
1985-01-01
1985-01-01
Jerzy S. Sito
Ekranizacje:
Otello (1996)

Rereading for my book journal challenge.
New personal hell: reading Shakespeare in original instead of Polish translation 🫠

Rereading for my book journal challenge.

Ach te słynne szekspirowskie „nierozerwalne” pary tragiczne: Romeo i Julia, Hamlet i Ofelia, Troilus i Kresyda, Makbet i jego Lady, no i Otello z Desdemoną.

Para dość kontrowersyjna. Mogła drażnić, bo jakże to - Wenecjanka i Maur? W dodatku Desdemona jest czysta jak łza i wierna jak Penelopa.

Wydawałoby się, że miłość wszystko zwycięży, wybaczy, zapomni i ułoży sprawy pomyślnie. Ale jak wiadomo w tragediach twórcy ze Stratfordu dzieje się wręcz przeciwnie. Tam, gdzie miłość i szczęście - pojawia się plugawa, niszcząca intryga.
W tej tragedii jej mistrzem jest Iago.
Oj potrafi zamieszać.
Potrafi też wyprowadzić z równowagi czytelnika.

A my, także i dzisiaj, jakże czasami jesteśmy zaślepieni. Wierzymy tym, którzy nami manipulują i widzimy nie to co jest, ale to, co inni chcą byśmy widzieli.

I znowu, mimo kibicowania bohaterom i wiary w to, że komu jak komu, ale im musi się udać, z każdym kolejnym aktem wiemy, chociaż podświadomie nie chcemy tego zaakceptować, że finał będzie tragiczny.

Smutny i budujący napięcie dramat, nie pozbawiony jednak słownego komizmu. Bo rubasznej i pełnej humoru zabawy językiem u Szekspira nie brakuje nawet w najmroczniejszej sztuce, a Barańczak mistrzowsko te słowne gry przetwarza na nasze.

Wydawałoby się, że miłość wszystko zwycięży, wybaczy, zapomni i ułoży sprawy...

Gdybym nie zetknął się w swoim życiu z chorobliwą zazdrością, trudno byłoby mi uwierzyć, że może ona przybrać tak monstrualne rozmiary. Osobę kochającą zamienia w potwora niezdolnego do racjonalnego myślenia i rojącego niestworzone rzeczy z absurdalnych przesłanek. Oto przykład, jak umiejętna psychomanipulacja może zmienić nasze o kimś wyobrażenia. Zdumiewające jest też to, jak urażona ambicja może stać się źródłem niewyobrażalnej nienawiści, a urojona krzywda być pożywką do realizacji iście diabelskiej zemsty, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone, a cel uświęca środki.
Dramat Shakespeare'a przeczytałem w przekładzie Macieja Słomczyńskiego i trudna to była lektura. Gdyby nie wielokrotne czytanie niektórych fragmentów lub posiłkowanie się innym tłumaczeniem, nie zrozumiałabym niektórych myśli. Muszę też przyznać, że przekład Słomczyńskiego w wielu miejscach był dość dosadny.

Piękny dramat. Zawiera humorystyczne elementy. Szkoda, że kończy się w ten sposób. Nie potrafię odżałować tragicznych losów głównych bohaterów. Obok Hamleta najlepsza ze sztuk Szekspira.

#angielskiwrzesień z Natalią z kanału kursywa
Znakomicie ukazana zazdrość, namiętność, intryga
Szekspir był w tym dobry. Klasyka, którą warto znać

BTW
W trakcie lektury miałam taką myśl że netflix mógłby to zekranizować i nie musiałby na siłę obsadzać czarnoskórego bohatera w głównej roli. Z drugiej strony pewnie się nie wpisuje w inne kryteria netflixa
Zapewne znaleźli by się i tacy którzy chcieliby dzieło Szekspira poprawić, gdyż w polskim przykładzie pada słowo "murzyn" i jego wydźwięk zdecydowanie jest rasistowski bo taki był stosunek innych bohaterów Nie wiem jak to jest w oryginalne. Czytanie literatury bez nakładki tego w jakich czasach powstała jest absurdem ale przecież były takie pomysły by w imię poprawności politycznej poprawiać to czy inne dzieło
Cenzura jest zawsze cenzurą niezależnie od tego w łatki jakiej ideologii ją ubierzemy

#angielskiwrzesień z Natalią z kanału kursywa
Znakomicie ukazana zazdrość, namiętność, intryga
Szekspir był w tym dobry. Klasyka, którą warto znać

BTW
Zapewne znaleźli by...

Niezwykłe, tragiczne dzieło obnażające ludzką impulsywność, kierowanie się intuicją i podatność na silne emocje.

Cudowna książka autorstwa Szekspira - jedna z bardziej zabawnych pozycji

Cudowna książka autorstwa Szekspira - jedna z bardziej zabawnych pozycji

Nie znałam zarysu fabuły przed sięgnięciem po tę pozycję. Tragiczna, przejmująca historia.

Pewne dzieła warto przeczytać co pewien czas. Nie jestem zdziwiony, że aktywiści spod znaku WOKE dążą do unieważnienia Wiliama Shakespeare.

1. Bardzo chciałabym obejrzeć tę sztukę w teatrze.
2. Głupota głównego bohatera aż razi po oczach.
3. Jago mnie przeraża.

1. Bardzo chciałabym obejrzeć tę sztukę w teatrze.
2. Głupota głównego bohatera aż razi po oczach.
3. Jago mnie przeraża.

• Klasyka