Wybór opowiadań

Okładka książki Wybór opowiadań Anton Czechow
Okładka książki Wybór opowiadań
Anton Czechow Wydawnictwo: Siedmioróg klasyka
klasyka
Siedmioróg
2004-01-01
2004-01-01
Irena Bajkowska, Jerzy Wyszomirski
Antoni Czechow wybór opowiadań

Zdecydowanie mój ulubiony pisarz rosyjski Opowiadania Czechowa są lekkie a jednocześnie bardzo bliskie ludzkiemu życiu

Opowiadania bardzo mi się podobają. Najbardziej pierwsze o nauczycielu greki, który za wszelką cenę musi przestrzegać zasad. I niejako jego postawa "przymusza" innych także do ich przestrzegania. Wydało mi się ciekawym, że ktoś kto tylko mówi o konsekwencjach swoich lub innych czynów, jednocześnie naprawdę się nimi przejmując, swoim pesymizmem jest w stanie wpłynąć na zachowanie innych ludzi.

Anton Czechow nie tylko na wesoło. W przeciwieństwie do 29 opowiadań, które niedawno wpadły mi w ręce.
Niektóre opowiadania ociekają wręcz smutkiem i melancholią.
Do refleksji, przemyśleń i interpretacji.

Niektóre opowiadania ociekają wręcz smutkiem i melancholią.
Do refleksji, przemyśleń i interpretacji.

Wybitny zbiór. Zapisałem nawet kilka opowiadań, chcę do nich wrócić. Czy może być lepsza recenzja?

Dzień dobry 😎😁

Postanowiłem troszkę odkurzyć dawno nie oglądane półki z książkami i znalazłem tam wydanie zbioru opowiadań z lat 80, którego autorem jest Antoni Czechow.

Dlatego też mam do was kilka pytań. Czytacie klasyków polskiej/ zagranicznej literatury 🤔? Lubicie wracać się do dzieł literatury, czy jednak zostajecie przy bardziej nowoczesnych autorach 🤔? Macie ulubione tytuły od klasyków literatury rosyjskiej 🇷🇺 , lub literatury polskiej 🇵🇱 ?

,, (...) ciebie zaś człowieku, nazywają durniem za to, że tolerujesz to kłamstwo, że znosisz krzywdy i poniżenie, nie mając śmiałości oświadczyć otwarcie, że jesteś po stronie ludzi uczciwych i wolnych i sam musisz kłamać i uśmiechać się, a wszystko to dla kawałka chleba, dla ciepłego kąta, dla jakiejś tam rangi funta kłaków niewartej - nie, tak dalej żyć niepodobna ! ''

Wyobraź sobie, że cofnąłeś się w czasie i żyjesz w XIX wieku, a w zasadzie na przełomie XIX i XX wieku, a więc w epoce Imperium Rosyjskiego. Twoim krajem rządzi Cesarz Wszechrosji - car, stolica imperium znajduje się w Petersburgu. W czasie uroczystości państwowych, gdy jest grany hymn - żołnierze śpiewają ,, Boże, zachowaj cara ''. Nad głowami w tym czasie powiewa flaga z dwugłowym, potężnym orłem - w nawiązaniu do koncepcji trzeciego Rzymu. Widzisz dookoła, jak wygląda życie w imperium i starasz się je opisywać, jednak wiesz, że nie o wszystkim można pisać wprost.

Tak właśnie powstawały opowiadania, dzieła czechowa. W swoich opowiadaniach autor opisuje m.in jak funkcjonowało społeczeństwo w czasach carskich, rolę jaką odgrywała cerkiew, kultura, klasy społeczne, czy 19 - wieczną medycynę, walkę z epidemią gruźlicy ( przydatny fragment zwłaszcza, że obecnie również prowadzimy - ostatnio mniej intensywnie, ale jednak walkę z wirusem, który obejmuje swoim zasięgiem praktycznie cały świat.

Dzieła czechowa, po dokładnym przeczytaniu udowadniają nam, że wbrew pozorom wciąż istnieją powiązania społeczno- kulturowe, dzięki którym możemy wyciągać wnioski, jaki postęp uczyniliśmy w porównaniu z 19 wiecznym imperium, ale również nad czym powinniśmy wciąż pracować. To lektura wciąż aktualna pomimo upływu wielu lat, wręcz kunszt literacki, którego czytanie było prawdziwą przyjemnością.

Dzień dobry 😎😁

Sięgnęłam po Czechowa z braku laku. Do prezentów mikołajowych i gwiazdkowych jeszcze trochę czasu zostało, a czytać coś trzeba. Nie bardzo byłam przekonana do opowiadań sprzed 140 lat, ale literaturę rosyjską cenię wysoko, więc bez przekonania zabrałam się za te opowiadania. I co? Są świetne! Oczywiście, zamiast wyścigów BMW mamy przejażdżki trojką, ludzie nie umierają na Covid-19, ale żegnają się z tym światem z powodu tyfusu. Reszta jest bez zmian. Te same problemy miłosne, te same zdrady, zamążpójścia dla pieniędzy i celem zrobienia komuś na złość. Do tego bieda, wykorzystywanie dzieci do prac wszelakich, problemy wychowawcze, ale też olbrzymie zaangażowanie w swoją pracę - tutaj szczególnie przypadło mi do gustu opowiadanie „Nauczyciel”. Jest o prawdziwej przyjaźni jak w „Śmierci aktora”, o depresji młodych ludzi, o ciężkiej i często niewdzięcznej pracy lekarzy (skąd my to znamy). W zbiorze są również opowiadania z pogranicza horroru i fantastyki, które mnie już tak bardzo nie zachwycają, ale z pewnością mogą spodobać się fanom tych gatunków.

Wszystko opisane mistrzowskim językiem, precyzyjnie, często dowcipnie, a czasem z lekką ironią. Nie ulega wątpliwości, że Czechow jest mistrzem krótkiej formy literackiej. Sam przyznawał, że jego mistrzem był Guy de Maupassant. I to widać. Do tego jest bardzo przekonujący. Jeśli pisze o tyfusie, to wiemy, że podchodzi do tematu profesjonalnie - sam był z wykształcenia lekarzem. Jeśli pisze o katorżnikach, to wcześniej udaje się na kilka miesięcy na wyspę zesłańców, po to tylko, aby zebrać materiały do książki.

Dlatego wydaje mi się, że zdecydowanie warto sięgnąć po jakieś opowiadania Czechowa, aby nie kojarzył nam się wyłącznie z dramatami „Trzy siostry” czy „Wujaszek Wania”. A ja ciągle jestem pod wrażeniem, że tak świetną książkę, z literaturą na najwyższym poziomie kupiłam za 3 złote, czyli taniej niż kosztuje jeden bilet tramwajowy.

W nowelkach Czechow zawarł różne prawdy o życiu zarówno ludzi z niższych sfer, jak i tych bogatych. Opisywał losy biednych dzieci, zwierząt, a także młodych, starych, dobrych i złych. Niektóre nowelki są smutne, kończą się śmiercią bohaterów, inne śmieszne, humorystyczne. Większość z nich pozostaje w pamięci na długo.

Mój ukochany Czechow i jego opowiadania,co więcej mogę napisać w tym temacie zaczynając od takich słów,które jasno określają mój stosunek do autora tych opowiadań i w ogóle całej jego twórczości ,będącej apogeum i niejako zwieńczeniem najświetniejszego okresu w literaturze rosyjskiej.A.Czechow ,jak nikt przed nim i nikt po nim ,potrafi w sposób niewiarygodnie trafny ,dosłownie w kilku zdaniach wyrazić to ,czego ogromna większość pisarzy nie potrafiła i nadal nie potrafi wyrazić w opasłych tomach napisanych z wielkim mozołem.O wielkości Czechowa i jego dzieł nikogo rozumnego przekonywać nie potrzeba ,a tych,którzy tego fenomenu nie dostrzegają i tak nikt nie przekona.Odnosząc się do powyższego zbioru opowiadań,przyznać muszę ,że wybrano naprawdę same najlepsze ,co w przypadku Czechowa nie jest zjawiskiem niezwykłym, bo niewiele jest opowiadań w jego twórczości,które schodzą poniżej pewnych standardów,do których nas przyzwyczaił,ale mimo wszystko można spotkać zbiory złożone w większości z bardzo mało znanych opowiadań,co prawda takie zestawienia,również są potrzebne i cenione przez fanów Czechowa ,ale dla czytelnika stykającego się z twórczością tego pisarza po raz pierwszy,lub sporadycznie ,właśnie tą propozycję szczególnie polecam.Jednym słowem zbiór znakomity,który koniecznie trzeba przeczytać.

Po prostu Mistrz krótkiej formy. Świetna analiza ludzkich charakterów i słabości. Mistrzostwo w posługiwaniem się słowem i w budowaniu kontekstu.

Trzpiotka

Trzpiotka