Historia żółtej ciżemki

Zielona Sowa
żółta ciżemka Kraków kościół Mariacki Wit Stwosz
literatura dziecięca
żółta ciżemka Kraków kościół Mariacki Wit Stwosz

Bardzo ciekawa powieść historyczna, nie tylko dla dzieci.

Przeczytana w dzieciństwie. Marzyłam o przygodach Wawrzusia, a najbardziej o złotych ciżemkach, które wpadły mu za ołtarz Witta Stwosza.

226/2019 (A)

dobrze, że swojej przygody z czytaniem nie zaczynałam od tej książki bo mogłoby się to różnie skończyć

Przyjemna opowiastka o chłopcu, który chciał coś w życiu zrobić i nie bał się zrealizować swoich pragnień. Język jest na dzisiejsze czasy już mocno przestarzały, ale sama historia może porwać czytelnika swoją niesamowitością i unikatowym klimatem starego Krakowa.
Polecam

Jedna z najpiękniejszych książek mojego dzieciństwa. I choć z pozoru może wydawać się nudna, to opowieść która potrafi zaczarować czytelnika. Siła tej książki tkwi w jej prostocie. "Historia żółtej ciżemki" to króciutka, ale wbrew pozorom wielowątkowa opowieść. O zgubieniu i odnajdywaniu, ożyciu, o tęsknocie, o pasji...i o ołtarzu mariackim. Mały chłopiec który przez...

Postanowiłam nadrobić tę lekturę. Bardzo ciekawa historia, niestety przez starodawny język na początku bardzo ciężko mi się ją czytało ale potem już się przyzwyczaiłam i szło coraz lepiej. Tym bardziej ciekawie mi się ją czytało, gdyż tymczasowo mieszkam w Krakowie i dzięki temu potrafiłam sobie ulokować miejsca w których działa się historia, z łatwością ocenić niektóre...

Od czasu do czasu lubię się w ten sposób zapomnieć - czytając w przeszłości. A "Historia żółtej ciżemki" to doborowy kompan w takiej podróży. ;-)

Jako dziecko wielokrotnie oglądałem film, teraz z sentymentu postanowiłem się zapoznać z książką. Wysłuchałem ją w formie audiobooka i był to dobry wybór, ponieważ książka jest przesiąknięta staromową. Nie wyobrażam sobie tej pozycji bez tych archaizmów (w końcu akcja dzieje się w XV wieku), ale czytałoby mi się je źle, a słuchało wyśmienicie. Książka opowiada o przygodach...

Za dzieciaka, kiedy kazano, ciężko się to czytało. Ostatecznie prawie nic nie zapamiętałam oprócz tego, że w jednym fragmencie użyto wyrażenia "rucha się" zamiast "rusza się" ;/

Dyskusje

1 424
  • Dzieciństwo
  • Lektury
  • Z dzieciństwa
  • Lektury szkolne
  • Literatura polska
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Historia żółtej ciżemki