Spotkania z wujkiem Karolem

Znak
1999-01-01
1999-01-01
religia papież wspomnienie

Wspaniała forma retrospekcji ojca Leona Knabita! Wspomnienia o Ojcu Świętym Janie Pawle II zawsze bardzo mnie wzruszały, ale prosty, przystępny język książki,a zarazem niezwykle mądry i wyważony, sprawił, że łzy z oczu kilkukrotnie spływały mi bez opamiętania. Jednak nie ma w tej książce nic a nic smutnego. To zwykłe wspomnienia zdarzeń i ludzi, spotkań z Karolem Wojtyłą, jak nazywa Go ojciec Leon- z ''wujkiem Karolem''. Książka ta doskonale pokazuje, jakie uczucia budził wizerunek Naszego Papieża, jego gesty i zachowanie.
Niesamowite spotkania ojca Leona z Janem Pawłem II przed i po konklawe w 1978r.Niektóre przypadkowe, inne całkowicie zaplanowane. Ale wszystkie niezwykłe i poruszające. Dla umocnienia w wierze i spojrzenia na świat z innej perspektywy- polecam!

Relacja Ojca Leona i Jana Pawła II stanowi pewien wzór, w którym najważniejsze elementy to wzajemna życzliwość, radość z każdego spotkania, pokora wobec ustalonej hierarchii, brak wyniosłości.
W tej antologii zebrano trzy książki Ojca Leona, będące świadkami relacji benedyktyna z biskupem Rzymu.
Ta bliskość, która trwa nadal pomimo przeprowadzki Papieża polska z Watykanu do Nieba, jest obrazem tego jak dwóch mężczyzn potrafi zbudować relację opartą zarówno na szczerości serca, jak i autorytecie Ewangelii. Ponieważ dobro ze swej natury pomnaża się, do tej przyjaźni zaproszeni są wszyscy czytelnicy.
Prawdziwa przyjaźń jest wymagająca, toteż dzięki wspomnieniom Ojca Leona jeszcze raz będzie można podjąć próbę zapoznania się z ponadczasowym nauczaniem Jana Pawła II.

Ojciec Leon poznał Karola Wojdyłę kiedy był kapelanem Domu Diecezjalnego w Pewli Małej w Beskidzie Żywieckim. Właśnie tam w lutym 1957 roku doszło do pierwszego spotkania. Jak wspomina Ojciec Leon Karol wpadł na parę dni z kilkoma studentami, by odetchnąć czystym powietrzem i zjechać na nartach z Pilska. Pełen pogody, życzliwości i spokojnego uśmiechu. Bardzo bliski i swój od pierwszego spotkania, a jednocześnie jakby trochę nieobecny, a może inaczej- jakby głębiej obecny wśród ludzi i spraw. Czasu przeznaczonego na odpoczynek nigdy nie spędzał sam. Zawsze był w towarzystwie młodych ludzi. Nie stronił tez od starszych i słuchał ich z uwagą. Umiał jednak zawsze wygospodarować chwile dla siebie, i jak można było się domyślić, na spotkanie z Bogiem w swoim wnętrzu- przez oderwanie się od grupy, przyjście trochę później lub wyjście wcześniej, czy wreszcie przez to charakterystyczne zamyślenie, które można było dostrzec u Niego i wtedy, gdy był już Papieżem.
Wujek Karol nigdy nikogo nie ciągnął nigdzie na siłę. Po prostu był sobą- człowiekiem ,który traktował na serio Boga i uznawał wartość każdego człowieka spotkanego na swej drodze. Był w tym wszystkim tak zwyczajny, że nie odstraszał, a jednocześnie tak mocny i na swój sposób tajemniczy, że pociągał za sobą jak magnes wszystkich, którym zależało choć trochę na prawdziwym życiu.
Troska o uszanowanie godności drugiego człowieka była zawsze charakterystycznym rysem osobowości przyszłego Papieża.

Ojciec Leon udostępnił szerokiej publiczności swoje wspomnienia i przeżycia ze spotkań z pasterzem Kościoła Krakowskiego a później Papieżem, które pozostawiły niezatarty ślad w jego życiu kapłańskim. Czytając książkę widać zafascynowanie Autora tą wyjątkową postacią...

Nieoficjalny hymn Światowych Rekolekcji Podhalańskich: Módl się i przebaczaj, Do źródła powracaj. Z Beskidów i Tater Przywieje nas wiater. Do Miasta Wiecznego, Do Rzymu naszego, Do Ojca Świętego, Zawsze obecnego.
Zawsze na nas liczysz, choć różnie to bywa, Tego sobie życzym, by wiara nas żywa Razem jednoczyła na tej naszej ziemi, Którą całym sercem szczerze miłujemy. Góralska swoboda ku Bogu zwrócona. Ku dobru człowieka sercem przepełniona. Umocnieni słowy Janapawłowymi, Odnowim oblicze, oblicze tej ziemi.

Wspaniała podróż po wspomnieniach związanych z Wujkiem Karolem. Niesamowita relacja ojca Leona, pełna szacunku, podziwu i respektu ale jednocześnie ciepła wobec Świętego Jana Pawła II.

Posiadam z autografem Ojca Leona :) Bardzo osobiste wspomnienia autora ale dużo mówiące otwartości Ojca Świętego na drugiego człowieka.

Ciekawe i nieznane historie z życia Jana Pawła II.

Ciekawe i nieznane historie z życia Jana Pawła II.

• Z autografem
  • 6 (najlepsze)
  • Religia
  • Plany biblioteczne
  • Mam ze sobą w Krakowie :)