Dzwonnik od Świętego Floriana

wieś okres międzywojenny młodzież
literatura dziecięca
1977-01-01
wieś okres międzywojenny młodzież

Dobre, bo socrealistyczne. Szczególnie piękny jest tekst o komuniście, co się ukrywa przed przedwojenną policją na bagnach, a dzieciak mu pomaga. Niemalże równie sympatyczny ten o dziadku, który żebrał aż wyżebrał dla rodziny mnóstwo skórek od chleba, a potem zmarł, zanim pojadł. Lubię też ten, gdzie chłopaki zdemaskowali matkę jako łamistrajka, bo to uczy krytycznej...

Szczególnie piękne opowiadanie to "Zeszyt Weroniki". Jednak warto przeczytać wszystkie, aby bliżej zapoznać się z sytuację chłopów w okresie sanacji.

• 2019
  • Proza