Madame Deloblat

2008-01-23
2008-01-23
978-83-7495-367-2
Grażyna Majcher

"Madame Deloblat" opisana jako skrzyżowanie "Pani Bovary" z serialem "Gotowe na wszystko". I coś w tym jest.
Ma bardzo słabe oceny na portalu, a mi na odmianę niezmiernie się podobała.
Może dlatego, że to podobna sytuacja do "Pani Bovary", która należy do moich ulubionych lektur, a wielu czytelników odrzuca.
Zresztą mam wrażenie, że mam słabość do francuskich pisarzy.
Wielu z nich pisze pięknym językiem, szczególnie tych nieraz mniej znanych.
Thierry Laget jest jednym z nich i bardzo żałuję, że inne jego pozycje nie zostały przetłumaczone.

To język jest właśnie największym atutem tej książki.
Nie objętość, bo ta jest niewielka.
Nie akcja, bo nie ma nic szczególnego w kobiecie, która nie pracuje, nie czyta nic poza plotkarskimi czasopismami, niewiele myśli, jest nieciekawa, bo nie ma osobowości. Właściwie może leżeć i pachnieć, wydawać pieniądze dobrze zarabiającego męża, pięknie wyglądać i niewiele ponad to.
Czegoś jej jednak brakuje i usiłuje wkręcić się w towarzystwo oraz zaangażować społecznie. Chce się poczuć aprobowana przez społeczność, chociaż właściwie nimi pogardza, ale czuje że za bardzo odstaje.

Język przykuł moją uwagę i pozwolił się rozsmakować w nim. Dobry zarówno w opisach stanów psychologicznych głównej bohaterki, okoliczności krajobrazu, a już zapis odczuć podczas koncertu wiolonczeli to dla mnie majstersztyk.

Nie polecam jednak każdemu, raczej tylko tym, którzy są wrażliwi na piękno języka i są w stanie polubić książkę tylko dla tego jednego waloru.

Ma bardzo słabe oceny na portalu, a mi na odmianę niezmiernie się podobała.
Zresztą mam wrażenie, że mam słabość do francuskich pisarzy....

Madame Debolat to opowieść o zwykłej kobiecie, średnio inteligentnej, która żyje ze swoim bogatym mężem i trójką synów. Nie pracuje, gdyż utrzymywanie bezrobotnej żony, wydającej pieniądze, podnosi prestiż i umacnia ego mężczyzny. Stara się zaangażować w różne, nieodpłatne działania, aby zasymilować się ze społeczeństwem i zyskać aprobatę mieszkańców. Tylko raz w życiu, jako nastolatka, odważyła się na śmiał, szaleńcze przedsięwzięcie w poszukiwaniu szczęścia.
Zakreślony portret Hortensji- kobiety, która sama ma nie wie czego chce w życiu, jednak nie przekonuje naturalnością postaci.
Powieść naładowana jest opisami, metaforami, często zupełnie zbędnymi i przygniatającymi swoim ciężarem.
W każdej chwili czytania, można odłożyć bez żalu.

Madame Deloblat to książka opowiadająca historię pewnej kobiety - Hortense.Miała bogatego męża, trójkę dzieci i żyła w dostatku.Jednakże to nie sprawiało, że czuła sie osobą spełnioną. Potrzebowała czegoś więcej.Podczas pewnego przyjęcia dostała propozycję, która na krótki czas zmieniła jej życie...

Książkę czyta się dosyć szybko, choć niektóre opisy są tutaj niepotrzebne.Jest opowieścią zarazem zabawną jak i wciągającą o nieprzeciętnie zwyczajnej kobiecie.

Książkę czyta się dosyć szybko, choć niektóre opisy są tutaj...

Książkę kupiłam pod wpływem impulsu, rzucił mi się w oczy tytuł - interesujący. Niestety czytanie nie było tak interesujące, mozna by rzec nudne. Jakoś przebrnęłam, owszem chwilami mnie wciągnęła za to potem omijałam kartki. Watki dotyczące męża przepełnione niecodziennymi wyrazami, co dodatkowo utrudnia czytanie. Może gdyby była dłuższa to była by inna, ciekawsza? Może, ale nie jest taka jest po prostu niewarta czasu na jej przeczytanie. A szkoda.

Nudnawa, nie poleciłabym jej nawet na nudny wieczór.

Nudnawa, nie poleciłabym jej nawet na nudny wieczór.

• Francja elegancja
  • Zaczęte, ale nie skończone