Agent JFK 8: Kaliber 45

Okładka książki Agent JFK 8: Kaliber 45 Petr Schink
Okładka książki Agent JFK 8: Kaliber 45
Petr Schink Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Agent JFK (tom 8) fantasy, science fiction
Agent JFK (tom 8)
Agent John Francis Kovář. Kalibr 45
Fabryka Słów
2012-02-17
2012-02-17
agent jfk

Okładka książki Nowa Fantastyka 340 (1/2011) Lech Jęczmyk, Reinhard Kleindl, Adam Przechrzta, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Petr Schink, Wojciech Zembaty, Thomas Ziegler
Nowa Fantastyk... Lech Jęczmyk, Reinh...
Okładka książki Nowa Fantastyka 322 (07/2009) Paolo Bacigalupi, Robert Foryś, Grzegorz Janusz, Michał Lebioda, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Petr Schink
Nowa Fantastyk... Paolo Bacigalupi, R...

Ósmy tom to na całe szczęście wytwór innego pisarza niż Żamboch. Pomimo, że nadal akcja dzieje się w równoległych światach, są one bliższe czytelnikowi. Pan Schink zabiera nas na Dziki Zachód.

Miał być to atut książki i poniekąd jest, ale jest to taka sobie kopia filmowych westernowych klasyków niż porywająca powieść z gatunku s-f. Więcej tu pyskówek, salonowych bijatyk, niż walki z międzyświatowym złem.

Moim zdaniem był potencjał, ale książka się skończyła. Fani JFK na pewno powinni przeczytać z uwagi na świeże spojrzenie na losy tytułowego Agenta Kovara.

Długo wstrzymywałem się z przeczytaniem "Kalibra 45", gdyż wiedziałem, że Fabryka Słów niestety, nieodwołalnie, zakończyła wydawanie tej serii. Różny był poziom wcześniejszych części, słabsze teksty przeplatały się z lepszymi, ale znak rozpoznawczy JFK, czyli "akcja, potem akcja, a potem jeszcze więcej akcji", był zachowany zawsze. Na pewno nie było więc nudno i monotonnie, szczególnie, że każda część działa się w zupełnie innej czasoprzestrzeni.

Tym razem mamy dziki zachód. Po ilustracji na okładce i opisach na tyle książki, spodziewałem czegoś na kształt antywesternu z Clintem Eastwoodem. Ale nie, wtedy to nie byłby JFK. Ma być rozwałka, nie? No i jest, prawie przez całą książkę. Tempo akcji jest tak szybkie, że autorowi nie starczyło jej na zapełnienie 200 stron. Dostajemy za to trzy dodatkowe mini historyjki, które można traktować jako osobne opowiadania o innych znanych z cyklu członkach agencji. Książkę otwiera humorystyczny rozdział o bieżącej pracy profesora von Wondera, kończy impreza weselna z udziałem Vincenta Vegi, a przed tym jest jeszcze wątek o miłosnych problemach Franka Boormana.

Osią fabuły są jednak przygody Kovara w innym wymiarze. I muszę przyznać, że jak nigdy wcześniej miałem wrażenie, że JFK przeistoczył się w Ashleya Jamesa Williamsa, a fabuła mogłaby być podstawą kontynuacji Armii Ciemności. Są magiczni najeźdźcy z innego wymiaru, jest wioska przeklętych (skojarzenia z filmem Carpentera jak najbardziej na miejscu),jest szeryf z piekła rodem i JFK idący po trupach (wielu trupach) do celu. Całość nie jest długa i czyta się jednym tchem. Szkoda tylko, że to już koniec przygód Agenta JFK w Polsce. Kiedy się jednak o tym wie, wtedy odnosi się wrażenie, że całkiem na miejscu są te poboczne rozdziały, które pozwalają na pożegnanie się również z innymi bohaterami cyklu.

bardzo lubię całą serię

bardzo lubię całą serię

Dla kogoś, kto jak ja właśnie zaczyna przygodę z J. F. Kovarem, idealna reklama całej serii. Pomysłowe, z typowo czeskim poczuciem humoru.

niezawodnie kilkaset stron dobrej rozrywki :)

niezawodnie kilkaset stron dobrej rozrywki :)

• Fabryka Słów
  • Sci-Fi