Przyjemność. Kreatywne podejście do życia

Alexander Lowen Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Pleasure. A creative approach to life
Paweł Luboński
Czarna Owca
ciało bioenergia przyjemność nauka psychologia poradnik
Pleasure. A creative approach to life
Czarna Owca
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Paweł Luboński
ciało bioenergia przyjemność nauka psychologia poradnik

Bardzo prosto i celnie, czytelne case study. Polecam!

Wobec tej książki miałam spore oczekiwania i szczerze mówiąc troszkę się zawiodłam. Aleksander Lowen to znany na arenie międzynarodowej psychiatra, który sławę zyskał między innymi ze stworzenia nurtu analizy bioenergetycznej. Brzmi to dość egzotycznie i podejrzanie, ale wystarczy zagłębić się w temat żeby zrozumieć logikę stojącą za tą metodą. Od książki spodziewałam się...

Pierwsza książka tego autora w moich rękach. Odnalazłem wiele ciekawych informacji na temat związku ciała z umysłem i dbania o tę relację. Dużo ciekawych spostrzeżeń, które wzbogacają wiedzę czytelnika. Podobała mi się się ta pozycja i na pewno sięgnę po kolejne.

Przedstawione na początku książki ćwiczenia zaintrygowały mnie i zachęciły do dalszego zgłębiania nauk Lowena, lecz potem... potem było już tylko gorzej. Czytałam "na siłę", na próżno próbując wyłuskać coś z namnożonych oczywizmów. I w moim odczuciu książkę tę pisano z równie mozolnym wysiłkiem - byleby tylko coś wyprodukować. Chyba moje oczekiwania były zbyt wygórowane.
PS...

Akurat ta książka Lowena niezbyt mi podeszła, jakoś trudno mi się ją czytało. Może dlatego, że więcej w niej teorii wyjaśniających różne mechanizmy, a mniej przykładów z życia pacjentów. Niemniej jednak warto ją przeczytać chociażby dla bardzo ciekawej analizy współczesnego człowieka i jego pogoni za sukcesem.

Konkretne tezy i sumienne wyjaśnienia. Z tego powodu czyta się ciężko ale praca zdaje się zyskiwać na wiarygodności. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że książka została wydana w 1970 i po niemal 50 latach opisane problemy są tak bardzo aktualne. Najwyraźniej jedno pokolenie to bardzo mało czasu dla świadomości społeczeństwa.

Na półkach: , , , ,

Niby Lowen, a jednak jest inna
od poprzednich. Więcej o samorozwoju,
o połączeniach pomiędzy emocjami
a myślami i ciałem. Gorąco polecam
każdemu!

Jedna z lepszych książek o samorozwoju i samoświadomości jakie czytałam. Świetna prezentacja zależności między przyjemnością a bólem, między naszymi emocjami, ciałem i myślami. Będę do niej często wracać.

• Psychologia
  • Rozwój