Wyprawa po królewskiego łososia

Okładka książki Wyprawa po królewskiego łososia Tadeusz Zimecki
Okładka książki Wyprawa po królewskiego łososia
Tadeusz Zimecki Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
1980-01-01
1980-01-01
83-203-0097-5
łosoś Finlandia Suomi sisu

Czytałem ją ponad trzydzieści lat temu. Te jeziora i ta egzotyczna, i magiczna wtedy dla mnie Finlandia. W tamtych czasach byłem młody i dziś może wyglądałaby ta książka inaczej w moich oczach. W każdym razie, ponad trzydzieści lat musiałem czekać, aby tamtą magiczną krainę zwiedzić. Dziś mamy mnóstwo przewodników i opisów w Internecie, ale będąc tam, przypominałem sobie jeszcze tę książkę.

Zacznę od tego, że książka zupełnie rozminęła się z moimi wyobrażeniami o niej zanim zaczęłam czytać i różnica ta nie wyszła jej na dobre. Przede wszystkim nie da się ukryć w jakich czasach została napisana - liczne porównania kapitalistycznej Finlandii z komunistyczną Polską oczywiście na korzyść tej drugiej mocno trącają propagandą, co zawarte w poglądach obu głównych bohaterów nie czyni ich raczej postaciami stworzonymi do lubienia, tym bardziej, że młodszy swoją postawą polityczną do złudzenia przypomina Cezarego Barykę Żeromskiego. Przymykając jednak oko na bohaterów można ujrzeć bardzo ciekawy przewodnik po Finlandii, dość szczegółowo prezentujący kraj i jego mieszkańców oraz zawierający liczne ciekawostki. Może i książka sama w sobie mnie nie zachwyciła, ale cieszę się, że ją przeczytałam.

• Polskie
  • Na składzie