Widząca

2012-01-01
2012-01-01
978-83-7745-076-5
widząca książka fantasy wampiry

Był taki mroczny okres w moim życiu, gdy to czytałam opowiadania na Onecie i chomikuj.pl. Nie chcę go wspominać, bo to zawstydzające. Równie żenujące jest to, że ktoś wydaje takie powieści w formie papierowej. To co powstało, jako opowiadanie internetowe, winno nim pozostać.

Oczywiście opowiadanie ma typową dla nastoletnich autorek formę – smutne dzieciństwo? Jest! Destrukcyjna matka? Obecna! Mroczny chłopiec? Jest i to bardzo. Polska autorka, która stanowczo uznała, że polskie nazwisko jest za mało kosmopolityczne i postanowiła zmienić je na światowo brzmiące „Sparks”? Obecna. Książka posiada wszystko, by być kolejnym kompromitującym paranormalnym romansem. I właśnie nim jest.

Jak na książkę napisaną przez nastolatkę - zaskakująco dobra. Historia wciąga od samego początku, postaci się wyraziście nakreślone, zakończenie też jest satysfakcjonujące. Tylko dlaczego autorka podpisuje się rosyjskim imieniem i nazwiskiem popularnego pisarza?

Do zakupienia książki zachęciły mnie pozytywne recenzje, które znalazłam na blogu autorki. Czy i ja mogę wypowiedzieć się na jej temat pozytywnie? Myślę, że częściowo tak.

Niestety jest kilka rzeczy, które rażą po oczach. M.in. kiepskie zredagowanie i koszmarna korekta. Przez zaniedbanie ze strony wydawnictwa książkę momentami trudno się czyta i traci się ochotę na dalszą część. Ja jednak ukończyłam czytać "Widzącą" i jestem pewna, że chwycę po kolejny tom.

Na koniec mam jedynie dwa pytania:
1. Dlaczego tam ciągle wszyscy płaczą? Były momenty kiedy na każdej stronie ktoś zalewał się łzami.
2. Dlaczego kuzyn bohaterki tak szybko przyswoił sobie myśl, że umarł i stał się wampirem? Osobiście gdyby mnie ktoś zamienił w krwiopijcę to raczej tak szybko nie przeszłabym z tym do porządku dziennego.

Fabuła jest ciekawa, autorka miała świetny pomysł na książkę. Osobiście nie lubię powieści w których główna bohaterka ze zwykłej nastolatki staje się nagle tą najsilniejszą mającą zbawić świat....

Siedemnastoletnia dziewczyna o imieniu Liv to półsierota, która mieszka ze swoim niepełnosprawnym ojcem. Rodzina po samobójstwie matki dziewczyny popada w coraz większą rozpacz. Live od najmłodszych lat musiała nauczyć się radzić sobie w życiu. Bardzo szybko staje się świetną włamywaczką, która nie zauważa w tym nic złego. Gdyby nie to czym się zajmuje ona i jej ojciec żyli by w ogromnej biedzie. O jej rodzinie zapomnieli wszyscy. Nikt nie przejmuje się ich losem,aż do osiemnastych urodzin dziewczyny. Tego dnia wszystko w życiu Liv zmienia się w przerażającą bajkę. Na jej nadgarstku pojawia się dziwny biały tatuaż, który jak później się okazuje zwiastuje jej przemianę i nową rolę jaką będzie musiała odegrać. W jej życiu pojawią się nowe, przedziwne postaci, ale zabraknie tych, które znaczyły dla niej najwięcej...

Widząca to można rzec kolejna powieść z rodzaju paranormal romace, jednak jest w niej coś takiego, że mimo wszystko książka jest jedyna w swoim rodzaju i ciekawa. Na początku zwykła opowieść przeradza się w coś niesamowitego, a każda strona podpowiada nam, ze koniec będzie spektakularny. Jak się okazało to wielkich fajerwerków nie było, ale i tak nadal zakończenie uważam za interesujące.

Autorka bardzo łatwo przeprowadza nas przez świat pełen intryg i postaci z nie z tej ziemi. Są chwilę kiedy już nie wiesz, kto jest tym dobrym, a kto złym, a to jedna z oznak tego, że powieść była bardzo przemyślana. Ja osobiście nie byłam w stanie domyślić się co wydarzy się na końcu i jaką drogę wybierze Liv. Bardzo podoba mi się to, ze w książce cały czas się coś dzieje i cały czas autorka atakuje nas kolejnymi nowinkami. Brakuje mi tylko jeszcze bardziej rozwiniętych wątków walki ze złem, a trochę mniej tych relacji damsko-męskich, ale to już zależy od autorki ;]

Mój ulubiony bohater ? Wydaje mi się że będzie to Drake. Wydaje się, ze z jednej strony jest takim chłopakiem " każda dziewczyna może być moja", jednak potem okazuje się, ze jest bardzo oddanym i słodkim facetem. Ogólnie każdy z bohaterów ma w sobie to coś co czyni go niepowtarzalnym. Zagubiona, potężna Live, jej kuzyn Dominik, który wydaje się być taką trochę ciapą, młodziutka niedoświadczona, ale istota w całej historii Venna o niesamowitej mocy, William, którego wątek mam nadzieje, że jeszcze będzie rozwinięty, bo strasznie mnie zaintrygował ;) oraz największe uosobienie zazdrości Lydia.

Natasha Sparks, kobieta o której do tej pory nie słyszałam to polska autorka, którą muszę już teraz zaliczyć do autorów, których książki będę czytać z ogromną przyjemnością. Mimo łatwego języka i czasami nie zbyt rozwiniętych myśli bohaterów, to Widząca nie pozwala nam od siebie odejść. Wręcz teraz mogę powiedzieć, ze chcę kolejnych części. Cały czas zastanawiam się co będzie dalej. Czekam z niecierpliwością na kolejne losy tych niesamowitych bohaterów.

Jak powiedział mi właśnie Wujek Google Natashę Sparks możemy poznać również z innej strony - a mianowicie przeczytać jej książkę w internecie. Natasha znana jest na chomikuj.pl jako cholernie_zaczytana na której udostępnia inną swoją książkę pt. Przeznaczone Cieniowi. Dodaję do kolejki, ponieważ twórczość tej Pani może konkurować z wieloma zagranicznymi pisarkami z tym, ze one raczej piszą tzw. gniotki ;] Mam nadzieje, że autorka wkrótce zaskoczy nas kolejną świetną powieścią, a Widzącą uważam za doskonały debiut ;) Życzę powodzenia w dalszej twórczości.

Pierwsza wydana książka Natashy Sparks. Zawsze lubię czytać mniej znanych autorów i tych świeżych, ponieważ zawsze jest w nich coś nowego, czego wczesniej nie było. Także pomysł Natashy okazał się oryginalny. Okładka bardzo okazale się prezentuje, ale przecież nie kupujemy książki dla okładki, prawda ? To zawartość się liczy, a ona w najmniejszym stopniu mnie nie zawiodła. Świeże spojrzenie na fantasy ma teraz największe branie, szczególnie dla osób, które już dużo przeczytało z tego gatunku i stałe schematy ich nudzą.
Zakończenie mnie zaskoczyło. Lubię nagłe zwroty akcji, całkiem nieoczekiwane. Autorka jest nieprzewidywalna, co bardzo mi się u niej podoba.

Jeśli kiedyś pojawi się druga część - z chęcią po nią sięgnę. Ocena jak najbardziej pozytywna i myślę, że tę książkę naprawdę warto przeczytać.

Bardzo podoba mi się okładka ; )

Bardzo podoba mi się okładka ; )

Genialna powieść wspaniałej autorki. Książka wciąga jak wir wodny, nie możesz się oderwać, aż nie zobaczysz ostatniej strony. Barwni bohaterowie, miłość, dramat, śmierć i splot wydarzeń, który sprawia, że wstrzymujesz oddech. Gorąco polecam!

Polecam ;D

Polecam ;D

zaje :D:D

zaje :D:D

Polecam Wszystkim miłośnikom twórczości genialnej i niesamowicie utalentowanej Nat. Powieść jest nieprzewidywalna i wybuchowa. Zawiera w sobie historię, która pozostaję w naszych umysłach jeszcze przez długi czas. Wierzcie mi lub nie.... Nat potrafi zaskoczyć!

• Czekają na pożarcie
  • Nadprzyrodzone moce