Żołnierz nieznany

Okładka książki Żołnierz nieznany Väinö Linna
Okładka książki Żołnierz nieznany
Väinö Linna Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich klasyka
klasyka
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Tuntematon sotilas
Wydawnictwo Poznańskie
1986-01-01
1986-01-01
Cecylia Lewandowska
Väinö Linna literatura fińska powieść fińska wojna

Okładka książki Literatura na świecie nr 11/1977 (79) Ernest Bryll, Małgorzata Goraj-Bryll, Robert Graves, Richard Huelsenbeck, Veikko Huovinen, Eugeniusz Kabatc, Hermann Kant, Patrick Kavanagh, Väinö Linna, Thomas Mann, Timo K. Mukka, Jan Prokop, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Wacław Sadkowski, Karol Sauerland, Piotr Sommer, Joanna Trzcińska-Mejor, Christa Wolf
Literatura na ... Ernest Bryll, Małgo...

Jednym słowem okropna.
Chyba nigdy nie czytałam bardziej dołującej książki. 400 stron zmęczenia, głodu i śmierci. Tej całej beznadziejności nie jest w stanie osłabić żaden humor ani marzenie o odzyskanej Karelii, którego spełnienie przecież wydawało się całkiem prawdopodobne. Jest absolutnie przerażająca w swoim brutalnym realizmie. Po jej przeczytaniu chyba każdy staje się pacyfistą.

Jednym słowem okropna.

Książka przepełniona niesamowicie realistycznie opisaną udręką ludzi przebywających na froncie wojennym. Autor bardzo plastycznie oddaje różnorodność charakterów poszczególnych postaci, a sam fakt, że żaden z bohaterów nie jest postacią główną podkreśla istotność zbiorowości w powieści.
Moim zdaniem jest to książka, która w dosadny sposób uwrażliwia współczesnych ludzi na tematykę wojny. Vaino Linna czerpiąc z własnych wspomnień kreuje wojenną rzeczywistość daleką od dobrze znanych wzniosłych haseł i dobrowolnych ofiar na rzecz tzw. "wyższych celów". Ukazuje to, że wojna nie ma z tymi rzeczami nic wspólnego.
Bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, cierpią głód, zimno, tęsknią za spokojnym życiem cywila. Doskonale jest tutaj odmalowana ewolucja pojmowania kwestii moralnych takich jak zabijanie, śmierć, cierpienie. Relatywizm moralny i stępienie emocji jest jedynym sposobem, aby dobrowolnie nie zginąć w walce.
Dodatkowo zaznaczony jest bezsens wojny, o którym niejednokrotnie wspominają sami żołnierze. Dla mnie przeczytanie "Żołnierza nieznanego" było czymś, co sprawiło, że moje spojrzenie na sprawę walki o wolność nabrało nowego, bardzo osobistego znaczenia.
Lektura warta przeczytania!

Niesamowicie smutna książka.
Stulecie wcześniej fiński poeta narodowy, Johan Runeberg stworzył idealny obraz Fina - odważnego, konsekwentnego, nieugiętego w walce z przeciwnościami losu, bohaterskiego żołnierza, honorowego i gotowego oddać życie w imię ojczyzny. Linna "rozprawia się" z tym powszechnie panującym mitem. Obraża fińskie świętości i prowokuje do dyskusji.
W powieści widzimy wojnę oczami zwykłych żołnierzy - oderwanych od codziennego życia, nienawidzących dowodzących panów, niepogodzonych z koniecznością narażania życia w wojnie, której sensu nie rozumieją. Autor ukazuje jej okrucieństwo, wpływ na wszystkich - prostych wojaków, ochotniczek w służbie pomocniczej Lotta Svärd, dowodzących, oraz mieszkańców terenów, na których toczą się walki. I nikt nie wychodzi z niej niezmieniony, wielu ginie, odnosi rany na ciele i duszy.
"Żołnierz nieznany" jest manifestem antywojennym, tym prawdziwszym, że Linna sam walczył w wojnie kontynuacyjnej, którą opisuje. Także czytelnik nie obroni się przed przemyśleniami i melancholią, których ta powieść jest pełna.

Niesamowicie smutna książka.
W...