rozwińzwiń

Eposy Czarnej Afryki

Okładka książki Eposy Czarnej Afryki Djeli Mamadou Kouyaté, Thomas Mofolo, Djibril Tamsir Niane
Okładka książki Eposy Czarnej Afryki
Djeli Mamadou KouyatéThomas Mofolo Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Soundjata ou l'Épopée Mandingue & Chaka the Zulu
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Ewa Fiszer, Zbigniew Stolarek
Tagi:
Sounjata Keita Zulus Czaka grioci Królestwo Mali Zachodnia Afryka Zimbabwe
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
853
6

Na półkach: ,

Publikacja oprócz dwóch eposów zawiera obszerny wstęp, w którym czytelnik może się zapoznać z krótką historią opisywanych regionów i bohaterów a także poznać ówczesne opinie specjalistów z zakresu literatury/historii/etnografii dotyczące odbioru tych eposów przez rodowitych Afrykanów jak i spojrzenie Europejczyków w tej kwestii. Znacznie ułatwia to zrozumienie fabuły jak i kontekstu prezentowanych eposów. Szczególnie, że wiedza dotycząca historii Afryki nie jest specjalnie rozpowszechniona pośród zwykłych zjadaczy chleba. Za sprawą wstępu można jednak z łatwością odnaleźć się w realiach eposów i cieszyć się dobrą, wciągającą lekturą.

Publikacja oprócz dwóch eposów zawiera obszerny wstęp, w którym czytelnik może się zapoznać z krótką historią opisywanych regionów i bohaterów a także poznać ówczesne opinie specjalistów z zakresu literatury/historii/etnografii dotyczące odbioru tych eposów przez rodowitych Afrykanów jak i spojrzenie Europejczyków w tej kwestii. Znacznie ułatwia to zrozumienie fabuły jak i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
76
75

Na półkach:

Jednym z eposów zawartych w tym tomie jest "Zulus Czaka" Thomasa Mofolo. Jest to w dużej mierze relacja z kolejnych etapów życia Czaki, powieściowa wersja jego biografii. Ale nie tylko. Nie brak tu również magii, czarowników i tradycyjnych wierzeń – według tej wersji wydarzeń Czaka miał na swojej drodze sporo pomocy „z góry”. Od dziecka opiekowała się nim pewna czarownica, która specjalnymi miksturami uodparniała go na ataki i nieprzyjemności ze strony rówieśników. Dorosłego już Czakę wziął zaś pod swoje skrzydła lekarz-czarownik imieniem Isanusi – i ten to dopiero namieszał. Nacinał jego ciało, wpuszczając do środka specjalnie opracowane mieszanki leków i trucizn, które miały zapewnić mu niekończącą się potrzebę... mordowania. Namaścił jego włócznię aby nie dawało się jej złamać. A kiedy Czaka zapewnił go, że jego jedyną ambicją w życiu jest zostanie najlepszym wodzem, Isanusi kazał mu zabić kobietę, którą kochał. Tylko jej krew bowiem miała zapewnić mu nieskończoną potęgę.
Isanusi wydaje się więc swego rodzaju szarą eminencją tej historii – ale to jednak sam Czaka pozostaje jej najczarniejszym charakterem. Nie znajdziemy w powieści Mofolo gloryfikowania postaci wielkiego wodza. Wręcz przeciwnie – od początku widzimy, że Czaka kierowany jest patologiczną żądzą władzy i niekontrolowaną agresją. To doprowadza go do moralnego upadku i w rezultacie – do śmierci. Owszem, zapisał się w historii jako wybitny wódz, ale cena, którą za to zapłacił pokazana jest tu jako niemal nieludzka. Czaka Thomasa Mofolo to psychopatyczny morderca raczej niż wielki król.
Muszę przyznać, że powieść Mofolo dość pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się peanów na cześć wielkiego wodza, a dostałam całkiem wnikliwą analizę postaci ogarniętej żądzą władzy i zapis moralnego upadku. Krwawe i mocne.

Cała recenzja na blogu Nasza Nisza: www.naszanisza.pl

Jednym z eposów zawartych w tym tomie jest "Zulus Czaka" Thomasa Mofolo. Jest to w dużej mierze relacja z kolejnych etapów życia Czaki, powieściowa wersja jego biografii. Ale nie tylko. Nie brak tu również magii, czarowników i tradycyjnych wierzeń – według tej wersji wydarzeń Czaka miał na swojej drodze sporo pomocy „z góry”. Od dziecka opiekowała się nim pewna czarownica,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    6
  • Afryka
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 1001 książek
    2
  • 1001 książek - do przeczytania
    1
  • historia
    1
  • Biblioteka
    1
  • Trudno dostępne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Eposy Czarnej Afryki


Podobne książki

Przeczytaj także