Podróż

Okładka książki Podróż Margaret Peterson Haddix
Okładka książki Podróż
Margaret Peterson Haddix Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Zaginieni w czasie (tom 2) fantasy, science fiction
Zaginieni w czasie (tom 2)
Sent
Wydawnictwo Dolnośląskie
2011-06-21
2011-06-21
Donata Olejnik
Zaginieni w czasie

Zdecydowanie drugi tom gorszy od pierwszego.
Cieszy mnie, że poznajemy bliżej Aleksa.
Akcja - tak samo jak w poprzedniej części - jest dynamiczna i się nie nudzi.
Muszę ponownie zaznaczyć, że mam do tej pory trudności z zrozumieniem teorii i idei podróży w czasie.
Czyta się szybko. Wszystko jest napisane bardzo przystępnym językiem.
Jednak na koniec muszę zaznaczyć, że bardzo nie podoba mi się wątek romantyczny pomiędzy Chipem a Katherine:(
Jest on chyba największym - a raczej jedynym - minusem tej pozycji.
Polecam💪❤

Zdecydowanie drugi tom gorszy od pierwszego.
Cieszy mnie, że poznajemy bliżej Aleksa.
Akcja - tak samo jak w poprzedniej części - jest dynamiczna i się nie nudzi.
Czyta się szybko. Wszystko jest napisane bardzo przystępnym językiem.
Jednak na koniec muszę zaznaczyć, że...

Druga czesc przygód Jonasza i Katheriny i kolejna wciagajaca historia..... :-) Znowu dostajemy cala masa zagadek, tajemnic, niesamowitych wydarzen i nowych postaci, a wszystko to przedstawione przystepnym, lekkim i spojnym jezykiem...... czyli jest wszystko co lubie. Nie spodziewalam sie ze ksiazka mlodziezowa moze mnie az tak zaciekawic i wciagnac:-) Lektura idealna na jesienna niepogode. Polecam.

Ta część stanowczo lepsza od poprzedniej, w książce dużo się dzieje, zaskakująca akcja.

Wyznaczone tory historii. Słyszeliście może o tak zwanym "paradoksie historii", który mówi, że gdyby ludzie mogli podróżować w czasie i na skutek nieprzewidzianych zdarzeń przypadkiem czy z premedytacją zmienili coś w przeszłości, mogłoby to doprowadzić do tego, że ich dziadek nigdy by się nie narodził, co sprawia, że oni sami tak naprawdę nie istnieją? Gdy czwórka nastolatków ląduję w XV-wiecznej Anglii, wszystko, mogłoby się wydawać, biegnie właściwym torem. Historia wie, jak powinna się toczyć. W związku z tym widzą oni tzn. kontury, przeźroczyste duchy, które wykonują wszystko to, co robiłaby dana osoba, gdyby ktoś nie zmienił historii. Połączenie się z własnym konturem, powrót do właściwych czasów oznacza niestety również, że trudno jest pamiętać o życiu, jakie wiodło się w innym stuleciu...

Zagadki historyczne. Margaret Peterson Haddix, jak sama pisze specjalnie wybrała takie wydarzenia historyczne, które do tej pory okrywa tajemnica, a kolejni badacze wnikliwie studiujący teksty źródłowe nie mogą powiedzieć z pewnością, co wydarzyło się tego dnia. Nikt nie wie, co się stało z królem Anglii i księciem Yorku, który pewnego dnia po prostu zaginęli. Mieli zginąć "próbując uciekać" przez okno, ale nigdy nie znalezionego ciał, a chłopcy ot tak wyparowali. Czy za tą otoczką niewiadomego mogły się skryć podróże w czasie? ;)

Zasady są po to, żeby je łamać? Gdy dwójka niedoświadczonych nastolatków, którzy nie mają pojęcia, jak powinien się zachowywać 'rasowy' podróżnik w czasie, aby nie namieszać w przeszłości, lądują w XV wieku, można się spodziewać, że będą robić dużo rzeczy niewłaściwie i dzięki temu nie raz książka jest zabawna, wzruszająca, a nawet porywająca, a akcja jest tak ciekawie poprowadzona, że nie da się historii i bohaterów nie polubić.

W kilku słowach. "Podróż" spodobała mi się o wiele bardziej niż tom pierwszy serii: "Wybrańcy". Od książki nie mogłam się oderwać, a i tak lektura minęła mi stanowczo za szybko! Lekki język, którym operuje autorka sprawia, że wszystkie części czyta się migiem, ale z przyjemnością, a do tego Margaret Peterson Haddix w tak subtelny sposób przekazuje wiedzę historyczną, że zdziwicie się, ile faktów zapamiętacie po lekturze. Polecam!

Ta część jest świetna.

Ta część jest świetna.