Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności

Okładka książki Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności Erberto Petoia
Erberto Petoia Wydawnictwo: Universitas sztuka
sztuka
Vampiri e lupi mannari. Le origini, le leggende di due tra le piu inquietanti figure deoniache, dall'antichita classica ai nostri giorni
Universitas
2004-01-01
2004-01-01
8324203419
Aneta Pers
wampir wampiryzm wilkołactwo wilkołaki

Zbiór mitów i legend o postaciach nadprzyrodzonych. Zaczynamy tutaj od starożytnych maszkar dalej aż do współczesnych mitów. Język pisania czasami toporny ale do przeżycia. Pomocna, gdy ktoś poszukuje informacji dotyczących źródeł z antyku (oczywiście w tematyce antycznych potworów, a tych jest całkiem sporo).

Kompilacja tekstów źródłowych (od mitów greckich po XIX-wieczne opowiadania) dotyczących szeroko pojętej tematyki wampiryzmu i likantropii. Wybór obszerny, nieco jednak chaotyczny (część tekstów bardzo powtarzalna, wilkołactwo potraktowano nieco po macoszemu - szczególnie pod koniec),do tego niemal pozbawiony analizy. Chyba, że liczymy arcynudny wstęp napisany przez kogoś innego...

Bardzo ciekawa jako przegląd źródłowy na temat wampiryzmu i wilkołactwa na przestrzeni wielu wieków. Jeśli ktoś jest tym tematem faktycznie zainteresowany, to zdecydowanie warto.

wszystko mówię w filmie :)

wszystko mówię w filmie :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

bardzo ciekawa książka! Podoba mi się, że w książce są zawarte treści oryginalnych legend.

Na pierwszy rzut oka książka stanowiła pozycję, którą każdy miłośnik wampirów czy wilkołaków powinien posiadać. Ciekawa okładka, duża ilość ilustracji, prawie 400 stron, obiecujące rozdziały. Zdobyłam ją, gdy tylko zauważyłam reklamę w jakiejś gazecie. Książka zgadzała się co prawda z opisem, odbiegła jednak znacznie od moich wyobrażeń względem niej. Przede wszystkim była bardzo nierówna. Najpierw dostałam rozwleczony i utrzymany w okropnie nudnym badawczym stylu wstęp. Później poznaję przodków tych dwóch istot w kulturze klasycznej, która wiązała się silnie z mitami i biblią, co było dosyć solidnym wprowadzeniem w tematykę. Pomyślałam sobie, że autor będzie śledził te wierzenia w sposób chronologiczny. Jednak w późniejszych rozdziałach ten porządek się gdzieś rozjeżdża. Tak samo mamy z treścią poszczególnych podrozdziałów. Miałam takie wrażenie, jakby książkę pisało z 15 osób i każda dorzucała twój wygrzebany tekst, który uznał za interesujący. Mamy w książce zbiorowisko wszelkiego rodzaju tekstów jak kazania, relacje z pewnych wydarzeń, fragmenty dzieł literackich czy krwawe opowieści, które równie dobrze odnalazłby się w oryginalnym kanonie baśni braci Grimm.
Czy pozycja była ciekawa? Choć muszę przyznać, że niektóre fragmenty poruszyły interesujące i mniej znane patologie z tamtych czasów (jak nie mieszczące się w głowie profanowanie zwłok w imię jakiegoś chorego podejrzenia o wampiryzm czy procesy ludzi podejrzanych o wilkołactwo),to ogólnie jednak pozostawia u mnie wielki niedosyt. Czasami myślałam, że taki był złośliwy cel niniejszej książki. Każdy większy rozdział miał potencjał, by stać się oddzielną książką, bo tematyka była naprawdę obszerna, może zbyt obszerna, by dało się ją upchnąć w jednej książce.

Myślałam, że cała będzie taka, jak wstęp. Jednak jedynie wstęp jest naukowy i podejmuje próbę analizy. Dalej mamy zbiór tekstów źródłowych. Brakowało mi tutaj zakończenia. Polecam i tak, lektura ciekawa.

Bardzo dobra lektura dla fanów wampirów. Wilkołaków oczywiście także, ale wydaje mi się, że ostatnio mamy jednak większy boom na wampiry. Osobiście także zaliczam się do tego grona i czytam w zasadzie wszystko, co tylko z krwiopijcami związane. Nie zawiodłam się, chociaż tak po 200 stronie to się już nudziłam, nie będę kłamać. Być może dlatego, że książkę czytałam od deski do deski, nie pomijając komentarzy autora (już sam wstęp był szalenie ciekawy i porywający!),a niestety, mity i legendy w dużej mierze się powtarzają, a do tego z racji czasu, który upłynął od ich powstania, tracą na swojej atrakcyjności.

Sam autor ma doskonałe pióro i na pewno się nim zainteresuję, odpowiada mi styl, naukowy, ale porywający czytelnika, rzetelny. Rozbudził moją wyobraźnię i z powodzeniem zaprosił do swojego świata. Książka jest odpowiednio podzielona na miejsca i okresy. Początki mogą wydawać się mało atrakcyjne, bo ma się wrażenie, że to jakby Pismo Święte i czytanie w kościele. O ile treść diametralnie odbiega, to styl wcale. Kolejno jest ciekawie, aż do Skandynawii, przez wszystkie strzygi, syreny i inne zjawy, aż po opowiadania zbliżone do Baśni Braci Grimm. Niestety, słowo "zbliżone" jest tu bardzo na wyrost, ponieważ same historie pozbawione są raczej polotu samego przez się, nie wiem, na ile to kwestia tłumaczenia na język polski, na ile kwestia edycji, żeby w ogóle taką historię skrócić i zawrzeć w tym wydawnictwie. Jest jeszcze inna opcja - mity i legendy mogły nigdy nie zostać spisane, stąd ich słaba prezencja w wersji drukowanej.

Po ponad połowie zaczęłam się męczyć, bo historie zaczęły się powtarzać, szczerze powiedziawszy dość miałam niewinnych kobiet, pięknych królów i bestii, każda inna, a prawie taka sama. Tutaj jednak warto wspomnieć, że to przecież nie wina autora, on chwalebnie wszystko zebrał i umieścił w jednym miejscu, tworząc swoistą antologię i chwała mu za to.
Czy to jest książka do czytania dla przyjemności? Jest, a na pewno może nią bywać, gorzej, kiedy tak jak ja czytamy to jednym ciurkiem. Niemniej jednak, sporo tutaj wiedzy i ciekawostek.

Wydawnictwo Universitas pokusiło się o wydanie skondensowanej i bogatej w materiały historii europejskiego wilkołactwa i wampiryzmu. Obfitująca w teksty źródłowe i pokaźną liczbę rycin i ilustracji książka, usatysfakcjonuje zainteresowanych tematem. Również zasięg terytorialny poszczególnych wierzeń i przytaczanych lokalnych opowieści nasyca ciekawość: od całej rodziny Słowian, po Italię, Anglosasów, Skandynawię, czy też Francję.
Wielokulturowość daje tu niebywałą konkluzję, dotyczącą sposobów postrzegania i reagowania na likantropię i wampiryzm, jaką?, nie zdradzę.
Niezmiernie ciekawe są legendy i podania opisujące działalność i naturę opisywanych zjawisk, a najbardziej frapują stosunkowo nowsze historie, umiejscowione w XIX wieku. Oba zjawiska mylono często z różnymi patologicznymi i chorobowymi jednostkami, takimi jak nekrofilia czy inne. Dopatrywano się wpływów szatana, działalności czarownic, mieszano świat ziemski z różnorakimi odmianami nadprzyrodzonych zmór.
Ważny rozdział książki dotyczy reakcji i stanowiska Kościoła wobec problemu wampiryzmu i wilkołactwa. Bardzo interesujący jest też fragment o procesach ludzi oskarżonych o bycie jednym bądź drugim wariantem nocnych przemian.
Na deser zostały literackie nawiązania do tematu, nie chodzi tu tylko o Draculę.
Autor wykonał iście benedyktyńską pracę by dotrzeć do źródeł, zebrać i skatalogować je. Multum przykładów powoduje też, że książki tej nie da się przeczytać jednym tchem, polecam raczej stopniowe odkrywanie i zaczytywanie się w fascynujące opowieści o wampirach i wilkołakach.

Ta książka jest w sumie kwintesencją tego co lubię jak i nie lubię w naukowych dziełach na temat wampiryzmu. Oczywiście przy okazji dodała jeszcze wady książek naukowych.

Jest to dobra książka, pokusiłbym się o stwierdzenie, że nawet jedna z najlepszych jakie można kupić w naszym kraju na ten temat.
Niestety nie jest to książka naukowa, lecz zbiór historii z różnych zakątków Europy. Ponieważ książki naukowe zazwyczaj umieszczają te bardziej znane historie, daje nam to okazję do poznania trochę obskurniejszych historii. I jest to największa zaleta tej książki.

Przejdźmy jednak do negatywów. Jednym z subiektywnych w moim odczuciu jest zaliczanie do grona wampirów istot, których jedyną zgodną cechą jest picie krwi, albo wstawanie z grobu. Jak dla mnie jako wampira zalicza się istotę, która posiada cechy X, Y, Z. Dlatego po części nie rozumiem zaliczania harpii bądź lamii, ale ja nie mam tytułów naukowych. Jak kiedyś powiedziałem „można kierować się (głupią) zasadą: nasze wampiry są inne, ale w pewnym momencie wampir już przestanie być wampirem”.
Prolog niestety nosił irytujący mnie zwyczaj wrzucania innych istot do kategorii „wampir”, które nie mają z nim nic wspólnego, ani nie przyczyniły się do ewolucji mitu. Na szczęście nie posunął się (albo już zapomniałem) do uwzględnienia Azteckich wierzeń (widziałem już jeden dokument, który się do tego posunął). Tutaj przodującym był mit wilkołactwa gdzie autor się rozhulał i uwzględnił Afrykę, gdzie ludzie nie byli wilkołakami (w końcu zamiana w lwy/pantery/ptaki nie zalicza ich do wilkołactwa).
Ostatnim minusem jest język jakim książka jest napisana. Niestety, ale w chwili gdy w pomieszczeniu zaczął grać telewizor, dwie osoby rozmawiały bądź pojawił się jakikolwiek dźwięk czytanie stało się niemożliwe, i musiałem nieraz cofać się o kilka stron bo odkryłem, że pomimo ich przeczytania to tak naprawdę ich nie przeczytałem, tak łatwo traciłem wątek.

Choć sekcja z wadami wydaje się być przerażająco duża, to wciąż utrzymuję, że jest to jedna z najlepszych książek jakie można dostać. Jeden z pełniejszych zbiorów historii jakie można dostać, nie wydając przy okazji fortuny i czasu na polowanie i zakup jakiś starych (zagranicznych) wydań.

P.S.
Trochę nie rozumiem, jak można nazwać nudnym model wampira Stokera. W końcu to on zebrał wszystkie informacje i przedstawił uniwersalny model wampira. Jeszcze bym zrozumiał gdyby inne były ciekawsze.

Niestety nie jest to książka naukowa, lecz zbiór historii z różnych...

• Wampiry
  • Biblioteka