Estetyka zen

Okładka książki Estetyka zen Agnieszka Kozyra
Okładka książki Estetyka zen
Agnieszka Kozyra Wydawnictwo: Biblioteka Fundacji im. Takashimy sztuka
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
Biblioteka Fundacji im. Takashimy
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7436-227-6
Tagi:
Japonia japonistyka Orient
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Japonia w perspektywie transkulturalnej Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 5,5
Japonia w pers... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki W poszukiwaniu tożsamości kulturowej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 7,0
W poszukiwaniu... Iwona Kordzińska-Na...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Chociaż zwykle nie mam takich oporów, wyjątkowo przy tej książce czuję, że wyraźnie brakuje mi kompetencji, aby ją obiektywnie ocenić. Miałabym nawet wątpliwości, czy "Estetykę zen" można nazwać książką popularnonaukową, tyle wysiłku kosztowało mnie zgłębienie wywodów Agnieszki Kozyry. Nie była to łatwa lektura, owszem, ale potrafi dać sporo czytelniczej satysfakcji, kiedy już uda się zrozumieć kilka podstawowych założeń.

A podstawowe założenia, tak się składa, zajmują bardzo obszerny pierwszy rozdział, który traktuje o "teorii" buddyzmu i jego filozoficznym aspekcie. Pomijam już to, że filozoficzne uzasadnienia czy wyjaśnienia niektórych problemów wymagają dużego skupienia przy lekturze. Większym problemem jest to, że dla opisania zjawisk nieznanych zachodniej filozofii z konieczności używany jest język pojęć przez ta filozofię stworzonych, także trzeba nastawić się na zupełnie nowe zdefiniowanie takich pojęć jak "tożsamość" czy "świadomość".
Po wstępie teoretycznym autorka przedstawia krótko dokonania Nishidy Kitaro i dopiero po tym przeglądzie następuje to, na co wszyscy najbardziej czekają: piękne rozdziały o obecności pewnych założeń estetycznych związanych z zen w malarstwie tuszem, w sztuce projektowania ogrodów, w grze aktorskiej w teatrze no i w ceremonii herbaty.
Od razu uprzedzam, że kto czytał książki Alberowej albo Kubiak Ho-Chi może się poczuć zawiedziony poziomem abstrakcji rozważań Kozyry, z koeli ci, którzy zaczytywali się w antologii Wilkoszewskiej powinni poczuć się przynajmniej usatysfakcjonowani. Ta książka rzeczywiście jest to estetyce, a nie o historii prądów artystycznych czy historii sztuki w ogóle - o estetyce, to znaczy o filozofii piękna. I znowu: malarstwo może w ogóle zaskoczyć, bo niektóre z reprodukowanych prac zrywają z obrazem, jaki kształtują wymienione wcześniej książki, z kolei ogrody są fascynującą opowieścią o tym, jak filozofia i świat zewnętrzny mogą się wspaniale przenikać i uzupełniać. Traktat o aktorstwie, gdzie odwołań do Zeamiego jest mnóstwo, wymaga sporej uwagi, a rozdział o ceremonii herbaty jest ładnym historycznym opracowaniem.

Dla tych, których interesuje zen, ta książka może być cenną pozycją, ale neofitów w przedmiocie japońskiej sztuki może niepotrzebnie zniechęcić. Wydaje mi się też, że książka nieco by zyskała, gdyby i autorka pisała "lżej", z większą swadą, przystępniej - bywały momenty, w których wzdychałam ze znużeniem, brnąc przez kolejną stronę rozważań o niepodzielonej tożsamości. Wiem, że trzeba, wiem, że pewnie inaczej się nie dało, ale przecież pomarzyć można...

Chociaż zwykle nie mam takich oporów, wyjątkowo przy tej książce czuję, że wyraźnie brakuje mi kompetencji, aby ją obiektywnie ocenić. Miałabym nawet wątpliwości, czy "Estetykę zen" można nazwać książką popularnonaukową, tyle wysiłku kosztowało mnie zgłębienie wywodów Agnieszki Kozyry. Nie była to łatwa lektura, owszem, ale potrafi dać sporo czytelniczej satysfakcji, kiedy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    83
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    6
  • Japonia
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Buddyzm
    2
  • Własne
    1
  • Puf
    1
  • Japonia - sztuka, kultura
    1
  • Architektura
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Estetyka zen


Podobne książki

Przeczytaj także