rozwińzwiń

Pamiętniki

Okładka książki Pamiętniki Jan Edward Romer
Okładka książki Pamiętniki
Jan Edward Romer Wydawnictwo: Bellona historia
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2011-06-29
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-29
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311120969
Tagi:
wspomienia wojna polsko-bolszewicka I wojna światowa historia
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
245
142

Na półkach: , , ,

Książkę czytałem parę miesięcy temu; pozytywnie odzywa się w mej pamięci. Wspomnienia taktyczno-wojskowe (generał Austro-Węgier, potem polski, zmarł w 1934 r.),ale też bardzo ciekawe spostrzeżenia o naturze Polaków oraz świadectwo z odbudowywania Polski po zaborach.

Oczywiste, że książka to ciekawa dla miłośników sztuki wojennej; pokazuje codzienne taktyczne obliczenia, tę nieustającą żonglerkę sił, potencjałów i mocy, jaką dowódca prowadzi, aby przechytrzyć tego żonglera po drugiej stronie frontu... Ciekawe to zwłaszcza w kontekście I Wojny Światowej, którą zwykle postrzegany jedynie jako ślepą rzeź...

Sporo na temat walk na wojnie z bolszewikami. Zwróciły moją uwagę także niektóre wspomnienia nt ważnych postaci Polski sanacyjnej; wówczas często zwierzchników lub kolegów Romera.

Duży fragment poświęcony pracy Autora w misji wojskowej na Zachodzie; z tej perspektywy oceniał działania polskiego rządu.

Autor obdarzony wnikliwym umysłem; oficer sztabu generalnego wykazuje dużą skłonność do syntezy. Oczywiście lekturze powinien towarzyszyć krytycyzm; Autor sam przyznaje, że ma skłonność do pychy (!). Z drugiej strony oznacza to dużą samodzielność opinii - a wnikliwości mu odmówić nie sposób!

Niewątpliwie żołnierski dryg, wyniesiony jeszcze z armii Austro-Węgier, wzmacniał u Autora umiłowanie dyscypliny i posłuchu może poza granice uznawane przez nas... A jednak wiele uwag, choćby na temat typowej dla Polaków niestałości emocjonalnej, czy skłonności do nadmiernie zażartych sporów wewnątrz narodu, brzmi zdumiewająco przekonująco i aktualnie!

Jedna z tych książek, po które sięgałem bez wielkich oczekiwań, ale cieszę się, że na nią trafiłem! Polecam.

Książkę czytałem parę miesięcy temu; pozytywnie odzywa się w mej pamięci. Wspomnienia taktyczno-wojskowe (generał Austro-Węgier, potem polski, zmarł w 1934 r.),ale też bardzo ciekawe spostrzeżenia o naturze Polaków oraz świadectwo z odbudowywania Polski po zaborach.

Oczywiste, że książka to ciekawa dla miłośników sztuki wojennej; pokazuje codzienne taktyczne obliczenia,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    5
  • Wojna polsko-bolszewicka 1920
    1
  • Militaria
    1
  • Z polecenia
    1
  • historia
    1
  • Biografie
    1
  • Biografie i wspomnienia
    1
  • Polska międzywojenna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pamiętniki


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne