rozwińzwiń

Spory królów ze szlachtą w złotym wieku

Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
46
38

Na półkach:

Lata 50. I 60. XVI wieku były kluczowe dla kształtowania stosunków na społecznej ,,górze” Korony Polskiej oraz jej urządzenia ustrojowego. Nie sposób nie dostrzec prawdziwej reformy mentalnej, polegającej na przełamywaniu oporów monarchów z rodu jagiellońskiego, tradycyjnie preferujących współpracę z elitą dworską kosztem działania w komitywie ze szlachtą, której pozycję trzeba było teraz brać pod uwagę. To właśnie w tym czasie trzeba było odpowiedzieć na pytanie, jaka jest właściwa rola izby poselskiej, a jakie prerogatywy przynależne są senatowi, więc ciału zdecydowanie bliższemu monarsze. Jest to także podsumowanie procesu kształtowania się powszechnego dziś pojęcia, że urząd to nie tylko godność, co zakładało, że piastujący go człowiek musi spełniać pewne wymogi, jak obecność na miejscu, dotyczącym jego kompetencji (,,osiadłość doskonała, a nie zmyślona”),zakaz kumulowania funkcji, których obszary działania się wzajemnie wykluczają, lub są niemożliwe logistycznie i czasowo do spełniania w tym samym czasie (,,incompatibilitas”). Wreszcie przeprowadzenie wielkiej lustracji w 1564, mającej na celu stwierdzenie ważności nadanych przywilejów i egzempcji (która to lustracja nie objęła jednak dóbr duchownych). Nie mniej miejsca poświęciła autorka omówieniu walki egzekucjonistów o unifikację prawno-ustrojową oraz monetarną Prus Królewskich i Wielkiego Księstwa Litewskiego z Koroną. Domagano się także wyjęcia spod jurysdykcji sądów duchownych protestantów. Wszystkie te działania bowiem osadzone były w dobie reformacji i narastających w ościennych państwach tendencji absolutystycznych, a w związku z tym podważaniem uniwersalizmu prawa kościelnego, ale i przywilejów stanowych przy zyskujących moc bezpośrednim deklaracjom woli monarszej. Tymczasem w Polsce otwarcie zarzucano edyktom królewskim brak waloru prawnego!
Książka w rzetelny i przystępny sposób przedstawia skomplikowane zagadnienia ustrojowe związane z działalnością ruchu egzekucyjnego. Poszczególne rozdziały omawiają rozwiązania ustrojowe wdrożone za sprawą ruchu w poszczególnych obszarach polityki państwa (unia z Litwą, polityka wyznaniowa, urzędy, kwestia dzierżaw i zastawów ziem). Ostatnie strony publikacji prezentują w streszczonej formie skutki reform. Na końcu tekstu zamieszczono bibliografię. Format zeszytu sprawia, że czas czytania znacznie się wydłuża, jednak co do treści nie mam zastrzeżeń.

Lata 50. I 60. XVI wieku były kluczowe dla kształtowania stosunków na społecznej ,,górze” Korony Polskiej oraz jej urządzenia ustrojowego. Nie sposób nie dostrzec prawdziwej reformy mentalnej, polegającej na przełamywaniu oporów monarchów z rodu jagiellońskiego, tradycyjnie preferujących współpracę z elitą dworską kosztem działania w komitywie ze szlachtą, której pozycję...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1086
324

Na półkach:

Książka bardzo dobrze nakreśla założenia ruchu egzekucyjnego oraz rządy Zygmunta Augusta. Nawiązuje również oczywiście do początków unii polsko - litewskich. Pozycja bardzo rzetelna, ale układ tekstu w książce sprawił, że męczyłam się z jej czytaniem i nie sprawiała mi takiej przyjemności, jaką by mogła.

Książka bardzo dobrze nakreśla założenia ruchu egzekucyjnego oraz rządy Zygmunta Augusta. Nawiązuje również oczywiście do początków unii polsko - litewskich. Pozycja bardzo rzetelna, ale układ tekstu w książce sprawił, że męczyłam się z jej czytaniem i nie sprawiała mi takiej przyjemności, jaką by mogła.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    15
  • Historia
    5
  • Nowożytność
    3
  • RON
    1
  • Regał
    1
  • Plany biblioteczne
    1
  • Historia, z historią w tle
    1
  • Na półce
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Spory królów ze szlachtą w złotym wieku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne