Prawo mężczyzn

Okładka książki Prawo mężczyzn Maurice Druon
Okładka książki Prawo mężczyzn
Maurice Druon Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Królowie przeklęci (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Królowie przeklęci (tom 4)
La Loi Des Males
Otwarte
2011-06-15
1973-01-01
1973-05-22
Adriana Celińska

Kolejny tom znów mnie oczarował... intryga goni intrygę, władza, miłość i pech niektórych bohaterów. Chylę czoła ! Polecam do jesiennych deszczowych wieczorów.

Bezduszność, chciwość i okrucieństwo z jednej strony, a z drugiej lojalność, miłość i poświęcenie własnego szczęścia wyższym celom. Z każdym tomem cieszę się bardziej że nie urodziłam się w średniowiecznej Francji!

Jak do tej pory najlepsza część cyklu "Królowie przeklęci".
W powieściach Maurice Druon'a nie należy zbyt sympatyzować z którymkolwiek z bohaterów. Każdy może na następnej stronie dokonać czynu tak haniebnego, że z ulubieńca szybko zaczniemy życzyć sobie aby to jego trup ozdobił kolejne strony. Autor umie tak poprowadzić historię że wszystko jest logicznym następstwem wcześniejszych wydarzeń i w pewnym sensie mamy świadomość że niektóre postacie zostały zapędzone w kozi róg, co i tak nie poprawia naszej opinii o nich samych.
Podsumowując, jedna z najlepszych powieści historycznych, której fabuła w całości opiera się na dobrze prowadzonych intrygach i równie dobrze nakreślonych postaciach. Polecam koniecznie.

Jak do tej pory najlepsza część cyklu "Królowie przeklęci".

Jestem zauroczona tym cyklem.

Jestem zauroczona tym cyklem.

Ilość intryg, akcji, zamachów w tym tomie powala. Czasami miałem wrażenie, że jest ich aż za dużo, jednak z czasem przestało mi to przeszkadzać i zacząłem cieszyć się lekturą.

Narracja, która czasem wygląda na połączenie książki obyczajowej z pracą historyczną. Warte podkreślenia jest tytaniczna praca na źródłach, którą wykonał autor. Opisy nie są rozwlekane, więc książkę czyta się szybko, zresztą nie ma ona zbyt wielu stron (w porównaniu do dzisiejszych powieści). Zostawia to miejsce na własną wyobraźnię, interpretację i dopowiedzenia. Cieszę się, że jest tu tak wiele jednej z moich ulubionych postaci - Filipa de Poitiers oraz nowego papieża. Wątek, który jednak najbardziej mnie męczy to druonowa wersja Romea i Julii, czyli Guccio i Maria. Nie wiem, jak można lubić tę parę. Zawirowania prawne, polityczne, konsekwencje działań, groźby, morderstwa i prawdziwe postaci ożywające na kartach tej powieści sprawiają, że nabiera ona niesamowitej wartości i już dziś jest bez wątpienia klasyką.

Kiedy w grę wchodzi najwyższa władza, nie ma żadnej świętości. Prawo można zmienić, krewnego zawsze da się przekupić albo wprost wyeliminować. Te zasady panują zarówno w królewskim pałacu w Paryżu, jak i na papieskim konklawe. Smutna, choć jak bardzo aktualna prawda o motywach ludzkich działań wyziera z niemal każdej karty tej książki. Jak cała seria - lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika powieści historycznej.

Świetna, jak i poprzednie części.
Polecam

Świetna, jak i poprzednie części.
Polecam

Prawdopodobnie robię się nudna i przewidywalna, ale jestem zachwycona kolejnym tomem "Królów przeklętych". Od pierwszej części zakochałam się w stylu autora oraz bohaterach cyklu. Teraz każdy kolejny tom pochłaniam w sekundę, nie mogąc doczekać się następnego. Na tą chwilę jest to zdecydowanie moja ulubiona historyczna seria.

• Historyczne
  • Powieść historyczna