Historia literatury japońskiej

Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
68
11

Na półkach: ,

Książka napisana bardzo przystępnie. Myślę, że spodoba się nawet osobom, które nie studiują kultury Japonii.
Profesor Melonowicz opisuje wiodące nurty w literaturze podając przykłady oraz cytując fragmenty dzieł. Pozycja może być więc zarówno dobrą pozycją do bibliografii w pracy naukowej, jak i inspiracją do sięgnięcia po dzieło któregoś z japońskich pisarzy/poetów.
Polecam!

Książka napisana bardzo przystępnie. Myślę, że spodoba się nawet osobom, które nie studiują kultury Japonii.
Profesor Melonowicz opisuje wiodące nurty w literaturze podając przykłady oraz cytując fragmenty dzieł. Pozycja może być więc zarówno dobrą pozycją do bibliografii w pracy naukowej, jak i inspiracją do sięgnięcia po dzieło któregoś z japońskich pisarzy/poetów.
Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
74
64

Na półkach: , , , ,

Książka pełna wiedzy napisana przez profesora Melanowicza- oznaczonego orderem przez samego cesarza Japonii.
W rzeczywistości jest to wielki skrót literatury japońskiej. Gdyby wgłębić się w japońską literaturę i ją opisać, zajęłaby 10 takich wielkich tomów. Jednak ta pozycja jest wielkim skrótem mogącym zachęcić do przeczytania kilku japońskich powieści. Pisana łatwym językiem, może służyć jako podręcznik wiedzy nawet dla najmłodszych.

Książka pełna wiedzy napisana przez profesora Melanowicza- oznaczonego orderem przez samego cesarza Japonii.
W rzeczywistości jest to wielki skrót literatury japońskiej. Gdyby wgłębić się w japońską literaturę i ją opisać, zajęłaby 10 takich wielkich tomów. Jednak ta pozycja jest wielkim skrótem mogącym zachęcić do przeczytania kilku japońskich powieści. Pisana łatwym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
206
12

Na półkach: , ,

Jest to przejście przez wszystkie epoki oraz formy literackie danych okresów. Podani są najwybitniejsi pisarze oraz zawarte są fragmenty ich dzieł przetłumaczone na język polski. Książka zdecydowanie spełnia swoje zadanie i przybliża swoją treścią historię literatury japońskiej oraz samą w sobie literaturę. Są też działy poświęcone teatrom japońskim. Natłok wszystkich informacji może miejscami przytłoczyć czytelnika, jednak należy pamiętać, że jest to i tak przedstawione w dużym skrócie i zawiera tylko najważniejsze informacje. Jak dla mnie książka jest solidnie przygotowana i prosta/wygodna "w użyciu".

Jest to przejście przez wszystkie epoki oraz formy literackie danych okresów. Podani są najwybitniejsi pisarze oraz zawarte są fragmenty ich dzieł przetłumaczone na język polski. Książka zdecydowanie spełnia swoje zadanie i przybliża swoją treścią historię literatury japońskiej oraz samą w sobie literaturę. Są też działy poświęcone teatrom japońskim. Natłok wszystkich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
463
174

Na półkach: , , ,

No cóż... opracowanie na pewno solidne, ale dość ciężko było przez nie przebrnąć. Nie jest to lektura łatwa, jednak dla japonistów - obowiązkowa. Daje bardzo dobry obraz literatury japońskiej wszystkich epok. Ciekawe są też cytaty (w przypadku poezji - także po japońsku, co pomaga wyczuć i zobaczyć rytm i układ sylab). Chociaż pewnie sama nie sięgnęłabym z własnej woli po tę pozycję (ale od czego jest zachęta w postaci egzaminu?),to po przeczytaniu jej muszę przyznać, że wniosła ona bardzo dużo, jeśli chodzi o znajomość japońskich trendów w literaturze na przestrzeni wieków.

No cóż... opracowanie na pewno solidne, ale dość ciężko było przez nie przebrnąć. Nie jest to lektura łatwa, jednak dla japonistów - obowiązkowa. Daje bardzo dobry obraz literatury japońskiej wszystkich epok. Ciekawe są też cytaty (w przypadku poezji - także po japońsku, co pomaga wyczuć i zobaczyć rytm i układ sylab). Chociaż pewnie sama nie sięgnęłabym z własnej woli po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1233
443

Na półkach:

Ponieważ jest to jedyne tego typu kompendium wiedzy na temat literatury japońskiej wśród polskich publikacji, jest to pozycja z pewnością warta uwagi. Niestety nie jest ona pozbawiona wad. Przede wszystkim całość jest chaotyczna, w dodatku rzuca się w oczy sztuczne pompowanie objętości. Informacje zostają rozsiane w książce w różnych miejscach i poskładanie tego w całość wymaga powrotu do wcześniej czytanego tekstu. Nierzadko zdarza się także, że wśród not o pisarzach, autor wtrąca ni stąd ni zowąd jakąś informacje o jeszcze jednej osobie, której jednak w ogóle nie rozwija (jedno - dwa zdania, wyglądające jakby nagle mu się to przypomniało i po prostu musiał to zapisać). Niektóre tytuły zostają przetłumaczone w różny sposób, zresztą jakość owego tłumaczenia czasami bywa wątpliwa. Brakuje tu też balansu, wyczucia w podawaniu informacji - część książek zostaje streszczona od początku do końca, o innych nie ma nawet wzmianki poza podaniem samego tytułu. Co "ważniejszym" (czyli bardziej znanym/uznanym) pisarzom poświęca się i po kilka stron, innych wymienia się ledwie z nazwiska. Czasy współczesne (lata powojenne i później) to już kompletna "pigułka" składająca się tylko z tego, co naprawdę najważniejsze, bez wchodzenia w kontekst i rozwijania informacji. Wydaje mi się, że skoro już autor zdecydował się na ich opisanie, powinien to zrobić tak samo dokładnie, jak w przypadku wcześniejszych epok.
Jako iż wśród polskich publikacji nie ma innej, która mogłaby jakoś konkurować w tym wydaniem, cieszę się, że zdecydowałam się po nie sięgnąć i nie żałuję spędzonego na tą książką czasu. Niestety równocześnie widzę jak wiele wiadomości wymaga tu uzupełnienia z innego źródła, że nie wspomnę o tym, iż o współczesnej kondycji literatury japońskiej nie wiem nic. Książka do najcieńszych nie należy, lecz na jej objętość składa się wiele niepotrzebnego tekstu (choćby fragmenty omawianych dzieł pojawiające się w ramkach; jako iż żaden nie zostaje opatrzony stosownym komentarzem, a o niektórych cytowanych dziełach autor ledwie w tekście wspomina, wydaje mi się, że jest to zabieg całkowicie zbędny, mający tylko zająć miejsce).

Ponieważ jest to jedyne tego typu kompendium wiedzy na temat literatury japońskiej wśród polskich publikacji, jest to pozycja z pewnością warta uwagi. Niestety nie jest ona pozbawiona wad. Przede wszystkim całość jest chaotyczna, w dodatku rzuca się w oczy sztuczne pompowanie objętości. Informacje zostają rozsiane w książce w różnych miejscach i poskładanie tego w całość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
390
257

Na półkach:

Literatura japońska zawsze wzbudzała we mnie ogromne zainteresowanie i podziw. Trzeba przyznać, że trudniej jest zrozumieć japońskiego poetę niż włoskiego czy francuskiego. To właśnie dzięki tak odmiennej od europejskiej, kulturze, ich literatura jest dla nas nieco egzotyczna i momentami niezrozumiała. Książka "Historia literatury japońskiej" wydana przez Wydawnictwo PWN jest kolejną już propozycją dla pasjonatów literatury.

Z wypiekami na twarzy wertowałam stronice tej skarbnicy wiedzy o literaturze japońskiej. Nie sądziłam, że jej historia okaże się dla mnie tak wciągająca i zaskakująca. Porwała mnie bardziej niż lektura poprzednich tomów. Jednym z najciekawszych rozdziałów okazał się dla mnie ten poświęcony gatunkom teatralnym, o których kiedyś coś słyszałam, ale jakoś nigdy nie przykuło to mojej uwagi. Czy słyszeliście może o Kabuki? Jest to rodzaj teatru, sięgający swym początkiem XVII wieku charakteryzujący się przede wszystkim bardzo odważnymi i wyrazistymi postaciami, ich ubiorem i makijażem, a przede wszystkim silną ekspresją, która aż bije ze sceny. Przed aktorem występującym w sztuce stoi wielkie wyzwanie. Musi on oddać wszystkie swoje emocje, nie tylko poprzez gesty, ale i wyraz oczy i mimikę twarzy. Bywa i tak, że występy bardzo wyczerpują aktora psychicznie i przez później przez dłuższy czas przechodzi rekonwalescencje.

Co ciekawe autor książki poświęcił także dużo uwagi czasom współczesnym i takim autorom jak Oe Kenzaburo, Haruki Murakami czy Mishima Yukio. Można jeszcze dostrzec w ich dziełach elementy kultury Japonii i inspiracje dawną literaturą.

Książka wzbogacona jest także tablicami i tabelkami z rysem historycznym. Autor sporo części poświęcił także aspektom politycznym oraz ich powiązaniu z polityką i historią innych państw, w tym Polski. Polecam. Lektura warta uwagi.

Literatura japońska zawsze wzbudzała we mnie ogromne zainteresowanie i podziw. Trzeba przyznać, że trudniej jest zrozumieć japońskiego poetę niż włoskiego czy francuskiego. To właśnie dzięki tak odmiennej od europejskiej, kulturze, ich literatura jest dla nas nieco egzotyczna i momentami niezrozumiała. Książka "Historia literatury japońskiej" wydana przez Wydawnictwo PWN...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    137
  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    47
  • Japonia
    15
  • Teraz czytam
    8
  • Chcę w prezencie
    3
  • Daleki wschód
    2
  • Literatura japońska
    2
  • Historia
    2
  • Lektury
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia literatury japońskiej


Podobne książki

Przeczytaj także