Wyznania usprawiedliwionego grzesznika przez niego samego spisane

Okładka książki Wyznania usprawiedliwionego grzesznika przez niego samego spisane James Hogg
James Hogg Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
klasyka
The Private Memoirs and Confessions of a Justified Sinner Written By Himself
Państwowy Instytut Wydawniczy
1969-01-01
1969-01-01
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
literatura szkocka diabeł

Okładka książki Scottish Ghost Stories John Buchan, Rosemary Gray, James Hogg, Walter Scott, Robert Louis Stevenson
Scottish Ghost... John Buchan, Rosema...
Okładka książki Classic Victorian & Edwardian Ghost Stories Richard Harris Barham, Mary Elizabeth Braddon, Wilkie Collins, Charles Dickens, Amelia Edwards, Elizabeth Gaskell, Robert Stephen Hawker, James Hogg, Montague Rhodes James, Perceval Landon, John Lang, Joseph Sheridan Le Fanu, Edith Nesbit, Howard Pease, Edgar Allan Poe, Saki, Walter Scott, Robert Louis Stevenson, Edmund Lenthal Swifte, William Makepeace Thackeray, Oscar Wilde
Classic Victor... Richard Harris Barh...

A weź go czart!
Wprawdzie książka nie ma nic wspólnego z powieścią Salmana Rushdiego, jednak to takie szatańskie wersety są.
W ponurym klimacie XVII i XVIII-wiecznej Szkocji, doprowadzając do szaleństwa, tytułowego, radykalnie religijnego grzesznika, kusi i namawia do złych postępków szatan. Wewnętrzna walka dobra ze złem toczy się. Do czego może prowadzić fanatyzm religijny-wiadomo. Książka z 1824 roku u nas mało znana, a to przecież ciekawe i niecodzienne doświadczenie.

A weź go czart!

Ta gotycka powieść przypomina gotycką katedrę, z konstrukcją zarazem solidną i niepozbawioną subtelności. Szczególnie specyficzne połączenie autotematyzmu z autoironią zasługuje na oklaski.
Drwi sobie Hogg okrutnie z doktryny predestynacji, ale i szerzej, z religijnego fanatyzmu, a w końcu i z fanatyzmu w ogóle. Drwina to przy tym śmiertelnie poważna, bo też opisane konsekwencje fanatyzmu są i śmiertelne, i poważne.
Wykreowany przez Hogga diabeł musi być jednym z najbardziej przekonujących i sugestywnych diabłów w całej literaturze. Zwodzi, kluczy i przeraża w niebezpośredni, a zatem najbardziej przerażający sposób.
Co ciekawe, walka dobra ze złem to niejedyna możliwa interpretacja powieści. Można ją bowiem uznać również za mistrzowskie ujęcie zjawiska schizofrenii, co przywodzi oczywiście na myśl starsze o dziewięć lat „Diable eliksiry” Hoffmanna, równie ambitne artystycznie dzieło o zbliżonej tematyce. Nie trzeba przy tym rozstrzygać, które jest lepsze. Trzeba natomiast oba szybko czytać. To znaczy szybko zacząć, a później już czytać powoli.

• Literatura szkocka
  • 1001 książek
  • Do kupienia
  • 1000 książek
  • 2009
  • 1001 PB

James Hogg Wyznania usprawiedliwionego grzesznika przez niego samego spisane Zobacz więcej