Gwiazdy nad Afryką

2011-06-15
2011-06-15
978-83-247-2109-2
Wojciech Zahaczewski
Afryka odwaga kobieta podróż literatura niemiecka

więcej Więcej

" Gwiazdy nad Afryką" to powieść niemieckiej pisarki Ilony Marii Hilliges o Afryce, jej magii oraz niebezpieczeństwach. Ale też o tym jak to biali, ze swoją żądzą wpływów i bogactwa, brutalnie wykorzystują ten kontynent i jego mieszkańców.
Jest poczatek 20.wieku. Niemiecka Afryka Wschodnia. Amelia von Freyer, młoda lekarka, wykształcona w Zurychu (w Niemczech kobietom nie...

1963

Brnęłam przez tą książkę jak sama bohaterka, lekarka Amelia przez sawannę, by dotrzeć do obozu chorych. Brnęłam kartka po kartce licząc, że na następnej stronie akcja potoczy się wartko, wciągnie mnie. Nawet problemy rozwiązywane są ślamazarnie, stąd apatia całkowita do tej książki. Afryka, rok 1906. Pomyślałam -Afryka, przypomnę sobie "Pożegnanie z Afryką", będzie to...

Przeczytać można ale generalnie bardziej mnie irytowała niż sprawiła przyjemność. Mam wrażenie, że autorka bardziej skupiła się na opisie konwenansów brytyjskich niż głębszych problemach kolonializmu i niewolnictwa.

Mamy rok 1906. W świecie wciąż dominuje patriarchat, ale pojawiają się emancypantki, kobiety-pionierki, które przecierają szlak dla płci pięknej przyszłych pokoleń. Ich życie to nieustająca walka z mężczyznami: w domu, szkole, na uniwersytetach, w pracy i towarzystwie. Niejednokrotnie wyśmiewane i lekceważone nie ustępują w tej nierównej walce płci.
Historię takiej kobiety...

Książki nie doczytałam. Nuda, nuda, nuda.....spodziewałam się intensywnych odczuć, bo przecież Afryka ma tyle do zaoferowania. Niestety pisarka nie potrafiła tego umiejętnie przenieść na papier. Totalny brak dynamiki. Jedna z gorszych książek z Afryką w tle a wiele ich już przeczytałam. Szkoda.

Na półkach: , , , , ,

Ciekawa i intrygująca powieść podróżniczo - przygodowa, która przenosi czytelnika do Afryki końca XIX wieku, gdzie szerzą się różnego rodzaju choroby i epidemie, wobec których tamtejsi mieszkańcy są bezradni.

Amelia von Freyer wraca z Berlina do niemieckiej kolonii położonej w środkowo-wschodniej części Afryki, aby tutaj pomagać chorym na śpiączkę afrykańską. Chce...

Pierwsza połowa bardzo wciągająca, drugiej nie dałam rady doczytać, straszna nuda.

W tej książce są dwa motywy, które zawsze pociągają. Afryka i los pierwszych emancypantek. Eksploatowane były też one przez pisarzy poczynając od Sienkiewicza i Prusa dosyć intensywnie. Znam wiele lepszych książek na ten temat. I choć autorka chwali się pokaźną listą lektur, które przeczytała zanim napisała "Gwiazdy nad Afryką", to nie wydaje mi się, by jakoś ta książka...

Długo polowałam na tę książkę, bo bardzo lobię powieści o Afryce odważnych kobietach, przygodzie. Jednak trochę jestem rozczarowana. Nie wiem po co ten wątek z wężem? No ale ogólnie to dobra książka chociaż nie porywająca.

2041

"Gwiazdy nad Afryką" to przyjemna lektura. Wartka akcja, pełna przygód, wątek miłosny, czarne charaktery i oczywiście krystalicznie czyste też. Akcja umiejscowiona w Afryce na początku XX w. Dzielna kobieta. Ot, czytadełko na upalne lato lub na srogą zimę ;)

• Afryka
  • 2013