The Bonehunters

Okładka książki The Bonehunters Steven Erikson
Okładka książki The Bonehunters
Steven Erikson Wydawnictwo: Tor Books Cykl: Malazańska Księga Poległych (tom 6) fantasy, science fiction
Malazańska Księga Poległych (tom 6)
Tor Books
2008-06-01
2008-06-01

Jak do tej pory druga najlepsza z serii po wspomnieniach lodu. Bardzo dynamiczna, dużo wątków z poprzednich części się ze sobą splata (w końcu!). Lecimy dalej ;)

Świetny tom, niezwykle dynamiczny z dwiema genialnymi sekwencjami bitew i w końcu z łączeniem się wątków które przez tyle tomów były ze sobą niezwiązane. Jednym słowem chcę tego więcej.

Z uwagi na mnogość wątków i postaci nie jest to książka dla każdego. Autorowi udało się stworzyć najbardziej rozbudowany i skomplikowany świat, z jakim miałem okazję zetknąć się w jakimkolwiek cyklu książek. Jeśli czytelnik przebije się przez ten gąszcz, zostanie sowicie wynagrodzony, gdyż bohaterowie tej historii są z krwi i kości (w większości w każdym razie) i bardzo łatwo się do nich przywiązać, a historia tu opowiedziana potrafi wycisnąć łzę nawet u największych twardzieli. Tak jak wspomniało już kilka osób, w tym tomie coraz więcej wątków zaczyna się ze sobą splatać i mamy okazję ponownie spotkać większość bohaterów poznanych we wcześniejszych tomach MKP.

Mam mieszane odczucia. "Łowcy kości" mają naprawdę niesamowite momenty (Yghatan, finałowa batalia, gra Skrzypka, Heboric itd.),ale są też sytuacje, gdzie chwilę musiałem się zastanowić, czy akcja się składa w logiczną całość, i prawdę mówiąc, nie wszędzie tę logikę widziałem. Niemniej to zarzut raczej w stronę mojej osoby, niż autora. Erikson podjął się tutaj bardzo trudnego zadania - połączył losy wielu postaci w całość i odrobinę zmodyfikował kierunek, w jakim podąża cały cykl. Wyszło bardzo dobrze, ale do rewelacji odrobinę zabrakło. Moim zdaniem.

Coś pięknego! Tom wciągający i czytany jednym tchem.

W końcu (aż dziwnie brzmi to przy 6 tomie) łączą się nam historie i postacie. Jako czytelnicy dostajemy "kierunki", którymi zmierzają główni bohaterzy. Tempo akcji, moim zdaniem, jest tak szybkie, że aż nie Erikson'owskie. Przez tyle tomów (może oprócz 5) autor przyzwyczaił nas do neutralnego budowania akcji, iż ma się wrażenie w "Łowcy Kości" jakby leciało się "na łeb, na szyję". Finałowa walka...ciarki przechodzą na samą myśl, a włosy stają dęba. Jeżeli ktoś w piątym tomie "zajadał" się finałem, podobnie jak ja, to muszę rzecz, iż wtedy to było tylko aperitif...tutaj dostajemy "mięsiste" danie główne.

Coś pięknego! Tom wciągający i czytany jednym tchem.

zajebiste

zajebiste

Hmhmhm, od czego by tu zacząć...

Kontynuacja wątków z wszystkich poprzednich tomów, chociaż w szczególności tych z tomów 3 i 4.

Autor po prostu w fenomenalny sposób prowadzi stworzone przez siebie postaci, jak na przykład Nożownik, albo Apsalar, których chyba najbardziej szkoda przez całą tą powieść.

Jedyne do czego mogę się przyczepić to zbyt rozwlekle opisane próby wydostania się spod Y'Ghatanu mniej więcej w środku książki. Poza tym? Jest super. No, nie licząc literówek, które znalazłem. ;p

Mógłbym tu napisać naprawdę bardzo wiele, ale wszystko co dla mnie najważniejsze zawarłem w materiale podlinkowanym poniżej. Zachęcam do zajrzenia. :)

Hmhmhm, od czego by tu zacząć...

Jedyne do czego mogę się przyczepić to zbyt rozwlekle opisane próby...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Być może najlepsza z dotychczasowych części sagi, choć "Wspomnienie Lodu" mocno się stawia. W odróżnieniu od niektórych poprzedniczek, akcja nie wlecze się przez 900 stron, by przyspieszyć w trakcie ostatnich 100. Mam wrażenie, że Autor po pięciu tomach wreszcie skończył ustawiać pionki na szachownicy i zaczęła się gra.

I tylko jednego z nich szkoda - Dujeka Jednorękiego. Nawet nie tyle tego, że zginął, lecz sposobu, w jaki został przez Autora uśmiercony. Myślę, że postać tak ważna dla fabuły poprzednich części zasłużyła na coś więcej, niż śmierć na zarazę gdzieś na zadupiu. Można było się chociaż pokusić o bezpośrednią relację z walki z Poliel.
Sójeczka dostał swój pojedynek z Kallorem. Szkoda, że jego przyjaciel już nie...

Ale poza tym - rzeź w Y'Ghatanie, obrona Pustego Tronu, jak zawsze genialne sceny z Szybkim Benem, a także obrzydliwa intryga wymierzona przeciw Wickanom - top. Także wątek Icariuma nabrał wreszcie rumieńców, a on sam i jego tragedia jest jedną z bardziej poruszających w całej sadze. Jestem mega zadowolony po lekturze i czekam na więcej.

I tylko jednego z nich szkoda - Dujeka Jednorękiego....

Dużo się tu dzieje.. tu pchnięcie, tam pociągnięcie i bach sielki finał. Jak dotąd najlepsza książka z cyklu

Kontynuacja epickiej serii. Mnogość bohaterów nie stoi na przeszkodzie przed wprowadzeniem jeszcze kilkunastu kolejnych :) Sytuacja w imperium staje się coraz poważniejsza. Intrygi się zagęszczają, a krew leje się strumieniami. Czytelnik aż się boi związać z którąkolwiek postacią... bo nigdy nie wie co się wydarzy podczas chaosu walki.

• Malazańska Księga Poległych
  • Steven Erikson