Krymhilda

1974-01-01
1974-01-01
Pieśń o Nibelungach rycerstwo średniowiecze

Okładka książki Zwierzydełka Daniel Mróz, Robert Stiller
Zwierzydełka Daniel Mróz, Robert...
Okładka książki Żeglarze z dżungli. Jedyna w świecie antologia literatury malajskiej Robert Stiller, praca zbiorowa
Żeglarze z dżu... Robert Stiller, pra...

Mroczna edycja pieśni o Nibelungach w wersji chyba niespecjalnie dla dzieci. Niezwykłe wydanie z ilustracjami. Polecam!

2067

Pieśń o Nibelungach opowiedziana prostym, baśniowym językiem i opatrzona wyczerpującym posłowiem. Nie lubię jej, bo mordobicie odchodzi w niej straszne. Co strona to pojedynek, zabójstwo, morderstwo, a przynajmniej bitwa. Adaptacja Stillera znacznie ułatwia odbiór. A książce smaku dodają ilustracje Andrzeja Strumiłły - biała kreska na czarnym tle stylizowana na średniowieczno. Piękne! Zresztą cała książka jest pięknie wydana przez Naszą Księgarnię. Nietypowy rozmiar, brązowa, płócienna oprawa ze złotymi literami. Staranna redakcja. Rok wydania 1974. Chciałoby się, by niektóre z elementów komuny jednak wróciły!

Dobra adaptacja opowieści o Nibelungach skompilowana z kilku źródeł, z wyczerpującym posłowiem omawiającym zarówno sam tekst eposu, język, jakim był pisany, kwestie jego autorstwa, stan badań na jego temat (do początku lat 70.),problematykę, świat przedstawiony (z trafnym, choć niestety zbyt krótkim omówieniem różnic pomiędzy mentalnością wczesnego i późnego średniowiecza; zwłaszcza rozdźwięku pomiędzy starogermańskimi wartościami, na których mocno opiera się fabuła, a ideałami epoki trubadurów, do których starano się ją przykroić),jak również i jego literackie potomstwo (aż po wczesnonowożytne widowiska jarmarczne).

Pomimo archaicznej tematyki, książkę można polecić szerokiemu spektrum czytelników - od osób rozsmakowanych w fantasy, podaniach i baśniach (taki bowiem ma charakter szczególnie pierwsza połowa utworu),przez te pragnące poznać treść arcydzieł średniowiecznych, ale bez wgłębiania się w filologiczne zawiłości, aż po wielbicieli historii średniowiecza i zainteresowanych narodzinami nacjonalizmu niemieckiego (dla którego Nibelungi dały niestety po sześciu wiekach od powstania mocną podbudowę ideologiczną).

Nie ma to jak dobra, średniowieczna rzeź.

Nie ma to jak dobra, średniowieczna rzeź.

• W biblioteczce
  • 1. 50. 3. Beletrystyka historyczna
  • Przed 2011
  • # legendy / baśnie / eposy
  • Eposy, literatura tradycyjna i inne cudowności
  • Na składzie

Dodaj cytat z książki Krymhilda