Wojny kozackie w dawnej Polsce

Zbigniew Wójcik Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Dzieje Narodu i Państwa Polskiego historia
Krajowa Agencja Wydawnicza
historia Kozacy Ukraina Powstanie Chmielnickiego Zaporoże
historia
Dzieje Narodu i Państwa Polskiego
historia Kozacy Ukraina Powstanie Chmielnickiego Zaporoże

Rzetelna analiza konfliktu polsko - kozackiego. Napisana przystępnym językiem, można ją polecić każdemu laikowi, który chciałby pogłębić swoją wiedzę na temat zagadnienia Kozaczyzny w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polecam wszystkim miłośnikom sienkiewiczowskiej trylogii, warto czasami skonfrontować literacką wizję z rzeczywistością.

Przeczytałem ten zeszyt w związku z rokiem sienkiewiczowskim oczywiście nawiązując do "Ogniem i Mieczem". Autor, który jest znamienitym historykiem tego okresu przedstawia historię Ukrainy i rzeczypospolitej okraszoną wieloma cytatami i tekstami źrodłowymi. Zrozumiale dla laika i pożytecznie dla historyka. Rzeczowo i łamiąc niekiedy sienkiewiczowskie stereotypy (Skrzetuski...

• Historia
  • Historia Polski