Rozważna i romantyczna

Jane Austen literatura obyczajowa, romans 352 str.
Sense and sensibility
Klasyka Romansu
OXFORD Educational Sp. z o. o.
literatura obyczajowa, romans

Sense and sensibility
Klasyka Romansu
OXFORD Educational Sp. z o. o.
literatura obyczajowa, romans

Porównaj ceny i

Może nabieram coraz większego dystansu do klasyków, a może tak duża jest różnica między okresem romantyzmu i epoką wiktoriańską (którą przecież lubię) a wcześniejszą literaturą, ale dzieła Austen mnie nie porywają.

Lektura Rozważnej i romantycznej jest jak senny dzień późnym latem na angielskiej prowincji - przyjemna, ale mało absorbująca i zbyt długa. Sceneria wydarzeń...

Rozważna i romantyczna" to pierwsza opublikowana najbardziej zbliżona do romansu powieść, angielskiej pisarki Jane Austen. Choć od jej opublikowania minęło wiele lat, bogato zbudowane i interesujące portrety psychologiczne bohaterów i zawarty humor sprawiły, że książka ta cieszy się niesłabnącą popularnością aż po dziś dzień.

Dopiero co poznałam czarujący świat klasyków i niemal brak mi słów, aby opisać przyjemność i spokój, który miałam okazję czerpać z lektury.
Jane Austen swą delikatnością musnęła me serce i niemal zmusiła, aby bardziej zgłębiać ten świat; pełen uprzejmości, wysublimowanych dialogów, balowych sukien, a także w tym przypadku — pełen kobiecej siły.

Rozważna i Romantyczna to niezaprzeczalnie klasyk. Autorka pięknym językiem opisuje życie na angielskiej prowincji przełomu XVII i XIX wieku. Tu uznanie dla tłumacza za przekład na wysokim poziomie. Rozległe hrabstwa, piękne dwory i malownicze posiadłości, świat, w którym znaczenie człowieka było mierzone wielkością jego majątku. Świat bezwzględnych tradycji i...

Wieczne święto w Angielskim ogrodzie

To moje pierwsze spotkanie z Jane Austen. Po klasyczną literaturę angielską chciałam sięgnąć już od dłuższego czasu, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, kupiłam „Rozważną i romantyczną”. Tu chciałabym dodać, że to wydanie jest po prostu czarujące. Jednocześnie delikatne, dziewczęce, jak i pełne elegancji. Sama okładka mnie zachwyciła i...

Dość wysoko oceniam "Rozważną i romantyczną", ponieważ ta powieść miała momenty wciągające. Zaciekawiło mnie śledzenie losów miłości Marianny i sposobu zakończenia tego romansu. Autorka ma podejście ironiczne do swoich postaci. Spokojna i wyważona postawa Eleonory wobec życia jest godna naśladowania i bardzo mi odpowiada.

Lubię Austin i chętnie do niej wracam. Jednak nadal za mistrzostwo uznaję "Dumę i uprzedzenie". "Rozważną.." nieco się umęczyłam, ponieważ widzę wiele podobnych schematów w obydwu tytułach i nie podobają mi się powtarzające się wątki (co ona miała do tego przeliczania majątku i tych biednych pastorów?). Czytałam tę książkę długo, nie mogłam doczekać się końca każdego z...

Bardzo ciekawa książka psychologiczna, pokazująca różne typy osobowości. Także przesłaniem tej powieści jest, że pozory mogą mylić.
Elinor jest altruistyczna i pokorna, ważniejsze jest dla niej szczęście rodziny niż własne; Marianne wręcz przeciwnie, jest głównie skupiona na sobie, nigdy nie ukrywa swoich poglądów.

Niestety nie dotrwałam nawet do połowy.Ten język,te ckliwe opisy nie dla mnie...choć bardzo lubię filmy kostiumowe.Ta książka była dla mnie jak czytanie za karę.

Moje trzecie spotkanie z Jane Austen. I na razie robię sobie przerwę od klasyki.
A teraz zapraszam na moją recenzję.

"Rozważna i romantyczna" jest jedną ze znanych książek autorki. Jest to pierwsza opublikowana powieść autorki.

Książka opowiada o dwóch siostrach, bardzo różnych od siebie pod względem wyglądu i charakteru. Eleonora jest tytułową rozważną, a Marianna...

13 138
    6 539