Miłość i wola

Okładka książki Miłość i wola Rollo May
Okładka książki Miłość i wola
Rollo May Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Love and will
Rebis
2011-01-01
2011-01-01
Paweł Śpiewak, Helena Śpiewak
psychologia miłość psychoterapia seksuologia

Książka – jak sama nazwa wskazuje – traktuje o miłości i woli. Jeżeli chodzi o część dotyczącą woli, to – w mojej ocenie – nie jest ona porywająca: mnóstwo tam dość dowolnych stwierdzeń, psychoanalitycznych „odlotów” i raczej dość dziwnych koncepcji. Natomiast część dotycząca miłości jest świetna, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę czas, w którym została napisana (1969 r.): autor już wtedy dostrzegał pewne niebezpieczeństwa tkwiące w rewolucji seksualnej i miał do niej stosunek sceptyczny. Choć diagnoza jest świetna, to remedium jednak niespecjalnie przekonuje.
Tak jak wspomniałem, najważniejsze w tej książce były dla mnie rozważania o miłości i seksie we współczesności (wprawdzie autor pisał o Stanach Zjednoczonych w latach .60, ale myślę, że można to odnieść np. do współczesnej Europy, w tym Polski, do której pewne zjawiska dochodzą z opóźnieniem). Zaczyna się mocno: seks-jako-technika i seks-jako-nauka powodują oddalenie nas od miłości, a sam seks przestaje być przyjemnością, a staje się raczej przedmiotem troski i problemem do rozwiązania (s. 8-9). O ile w epoce wiktoriańskiej seks był tematem tabu i to Freud musiał uwolnić ludzi od represji seksualnej (s. 20),tak obecnie o seksie mówi się ciągle (s. 37-38): „kobiety czy mężczyźni epoki wiktoriańskiej mieli poczucie winy, gdy absorbowały ich sprawy seksualne; dziś czujemy się wini, gdy nie posiadamy takich doświadczeń” (s. 38). Problemem seksualnym współczesności nie jest już zatem oziębłość, lecz raczej obawa o brak odpowiednich umiejętności (s. 39-40). W konsekwencji seks staje się pewnym technicznym wyścigiem (s. 42-44),a człowiek staje się maszyną (s. 55) przeznaczoną wyłącznie do dostarczania fizycznych wrażeń (s. 57). Uprzedmiotowienie drugiej osoby w seksie prowadzi do własnego poczucia depersonalizacji (s. 244). Autor łączy te przemiany z problemem współczesności, czyli pustką, apatią, anomią (s. 24-26). Jednocześnie obsesja seksu jest w istocie represją lęku przed śmiercią (s. 123-124) oraz unikaniem odpowiedzialności co do miłości i związków (s. 224-225).

Tajemniczna książka, która okazała się istną perełką :)

Tajemniczna książka, która okazała się istną perełką :)

Zaskoczyła mnie aktualność tej pozycji, trafność i przenikliwość spostrzeżeń autora. Nie zaskoczyła mnie w ogóle głębia humanizmu i egzystencjalizmu wyzierająca z każdej strony tekstu. Bardzo inspirująca lektura. Choć jej czytanie było dla mnie zdecydowanie potężnym wyzwaniem intelektualnym.

Prosto i zrozumiale pisze o psychoanalizie Freuda

Prosto i zrozumiale pisze o psychoanalizie Freuda

Świetna, inspirująca lektura. Po raz pierwszy zetknąłem się z pojęciem daimonion, a i o erosie tylko pobieżnie wiedziałem. Zdecydowanie ten tytuł to moja ostatnia, przypadkiem odkryta rewelacja. May wyjaśnił klarownie i starannie wszystkie zagwozdki, które nurtowały mnie przez ostatni czas. Serdecznie polecam.

W książce autor porusza m. in.tematy trywializacji seksu, pojęcia erosa i daimoniona w kontekście miłości, intencjonalności i troski w kontekście woli

Mimo że książka napisana została w roku 1969, jej treść jest nadal zdumiewająco aktualna (może nawet bardziej niż wtedy). Autor opisuje jak rewolucja seksualna oraz inne zmiany społeczne utrudniają współczesnym ludziom przeżywanie prawdziwej głębokiej Miłości oraz nabywanie indywidualnej Woli, a także rolę połączenia tych dwóch czynników w rozwoju świadomości. Można tu znaleźć rozważania na temat seksualności, krytykę Freuda, wprowadzenie pojęć Erosa i Daimoniona oraz parę ciekawych przypadków klinicznych. Wszystko napisane błyskotliwie i przystępnie - polecam!

• Psychologia
  • Filozofia