Przypadkowy człowiek

An Accidental Man
literatura piękna
Zdzisław Bohdanowicz
Nike

Seria wydawnicza Nike to czytelnicza małpka (często zwana też flakonem, zastrzykiem). Zmieści się wszędzie. Nawet w tylnej kieszeni. Można oddawać się na ławce w parku, w trolejbusie na stojąco, można też w domu.
W potrzebie nagłego uzupełnienia dobrej literatury w organizmie trafiłem na wielką brytyjską pisarkę. Autorkę rewelacyjnych powieści obyczajowych o nutce smaku...

Warto zapoznać się z twórczością Iris Murdoch. Ciekawie ukazuje Wielką Brytanię w pełnej odsłonie. Czytając nie można się nudzić, można się wciągnąć.

Garść cytatów:

"Człowiek ma tylko jedno życie. Swoje miał już poza sobą." str. 207

"Wiem, że uważasz moje życie za sukces (...), ale to złudzenie. Każdy ma własne rany, które ukrywa, oraz niepowodzenia i upokorzenia, które go dręczą." str. 276

"Zakurzone deski podłogi zbiegały się ku ramie okna z wypełnioną liśćmi czereśni perspektywą domków z cegły. Schludny, pogrążony...

Artystę dobrego po warsztacie jego.
Sposób mówienia czy tematy jakie wybierają bohaterowie Murdoch jakby mimowolnie określają ich charaktery. Niesamowite, ile informacji na temat postaci można wpisać między wiersze, bez wprowadzania podpowiedzi wszystkowiedzącego autora.

Polskiemu wydaniu przydałoby się nowe tłumaczenie "Zabójstwo w supersamie" brzmi już bardzo archaicznie.

Dyskusje

• Wynalezione na blogach
  • Literatura piękna, obyczajowa, historyczna, romansowa
  • Obyczajowe
  • Powieści
  • 2016
  • Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Przypadkowy człowiek