Kordian

Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Orkla Press Polska Seria: Lektury Wszech Czasów utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Orkla Press Polska
dramat romantyzm Kordian spisek koronacyjny
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektury Wszech Czasów
dramat romantyzm Kordian spisek koronacyjny

Kolejna książka, której nie chciało się czytać w szkolnych czasach. Po latach wracam, bo ostatnio klasyka u mnie w cenie, a już szczególnie klasyka krajowa.

Ogólnie to podobała mi się ta historia. Szkoda wielka, że ta forma jest nieukończona, ale momentami mocno zmusza do refleksji.

Konrad i cham

Zdecydowanie nie byłem w teamie "Słowacki". Taki o ten Kordian, nie przepadam zbytnio. Ogólnie raczej szkoda że trzeba to czytać ale no trzeba, żeby utwierdzać nas w naszej tożsamości narodowej.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Gdy po raz pierwszy to czytałam, było to dla mnie niezrozumiałe ze względu na ilość symbolów, aluzji i nawiązań, które najzwyczajniej nie były mi znane. Gdy przeczytałam teraz drugi raz tą pozycję, stwierdzam, że jest to kawał dobrej literatury. Słowacki nie mówi tutaj o umęczeniu Polaków, nie namawia ich do walki - podaje tylko, że poeta powinien nagłaśniać sprawę...

Kolejne nieskończone dzieło, kolejne niedopracowane idee.

Kolejna z lektur w mojej biblioteczce przeczytanych. Jeśli mam być szczera nic specjalnego. Nie była ani dobra ani okropna. Taki średniak.

no cóż klasyk trzeba znać

MASAKREJSZYN. Co to było. I co ja mam teraz napisać. Na pewno was nie zachęcę do tej książki. Jest to lektura, ludzie każą nam czytać lekturę, która nie ma końca...dosłownie. Koniec książki to poprostu urwanie chyba jedynej dobrej akcji w całej książce i zakończeniem tekstem "koniec części pierwszej"...szkoda, że nie oszczędzili mi męk i nie dopisali, że pierwsza i...

Gdyby nie to, że muszę przeczytać ją na polski to bym po nią na pewno nie sięgnęła. Ze względu na język nie wszystko zrozumiałam, a ciągłe czytanie przypisów było męczące na dłuższą metę. Sama historia nie najgorsza, ale mnie nie przekonuje jakoś do siebie.

Jeden z utworów, dzięki którym Słowacki jest w moim rankingu wyżej niż Mickiewicz. Przecudnie napisane. Nie wiem co tu dodać, po prostu należy przeczytać!

Dyskusje

23 031