La Tumba de los Piratas

Okładka książki La Tumba de los Piratas Marcin Mortka
Okładka książki La Tumba de los Piratas
Marcin Mortka Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Karaibska krucjata (tom 2) fantasy, science fiction
Karaibska krucjata (tom 2)
Fabryka Słów
2011-07-01
2011-07-01

Świetne przygody, ciekawi bohaterowie, dobre dialogi i przemyślna szybka akcja. Korsarska opowieść albo zabawa z duchami.

Kolejny tom przygód kapitana Willa O’Connora, w którym to nasz dzielny korsarz-krzyżowiec wyrusza w dalszą drogę, w celu pokrzyżowania planów De Lanvierre’a.

Kiedy na koniec pierwszego tomu rozstawaliśmy się z załogą, akurat zbliżała się ona do dwóch liniowców hiszpańskich i trzech fregat obstawy, aby zapobiec sojuszowi Hiszpanów z piratami. O’Connor dalej robi wszystko co w jego mocy, tracąc drużynę i raniąc okręt, aby tylko dobrać się do pirackiego hrabiego. W głowie cały czas ma wspomnienia Manueli, a przed sobą wytyczoną ścieżkę.

Czy O’Connor powstrzyma De Lanvierre’a i zakończy pirackie panowanie na Jamajce? Czy Manuela przekona się do naszego dumnego krzyżowca?

Załoga Magdaleny to kolejna ekipa (bohater zbiorowy),który idealnie wyszedł Panu Mortce. Każdy z bohaterów idealnie nadaje się do przypisanej mu roli, którą jest bawienie nas czytelnika, czy podnoszenie nam ciśnienia. Akcja wciąga i pozostawia duży niedosyt. Czytałem z dużym zainteresowaniem. Zdecydowanie do polecenia :)

Druga część serii "morskich opowieści". Na pewno nie jest tak śmieszna, jak pierwsza, chociaż kuk nadal truje ludzi, a doktor Polok leczy bimbrem, ale bardzo przyjemnie mi się jej słuchało. To jest zdecydowanie dobra lektura na wieczór po ciężkim dniu

Ogólnie to chyba słabszy tom od pierwszego. Mimo wszystko wciąga. Billy dopiął swego i stał się bohaterem. A najfajniejszy to był epilog... Uśmiałem się do łez.... :)

Druga część przygód Williama O'Connora, tragicznie szlachetnego i honorowego kapitana, znów ruszającego na jakąś samobójczą misję. Tym razem do pokonania jest pirat De Lanvierre oraz jego demony. Jednak najpierw Diabeł Morski nawiedzający "Magdalenę" trochę zmienia kurs statku i płyną na tytułową "La Tumba de los Piratas"....

Marcin Mortka przewinął się w moim życiu czytelniczym jako tłumacz mojej ulubionej serii "Malowany Człowiek". Będąc w bibliotece rzuciły mi się w oczy książki autorstwa pana Marcina. Na pierwszy ogień poszła ta dwuczęściowa piracka przygodówka i przeczytałam ją z przyjemnością. Polecam ją na uprzyjemnienie sobie coraz dłuższych wieczorów.

Marcin Mortka przewinął się w moim życiu...

Dobra kontynuacja pierwszego tomu. Przyzwoita rozrywka

Dobra kontynuacja pierwszego tomu. Przyzwoita rozrywka

No i wreszcie, po niemal 10 latach, na raty, udało mi się przeczytać oba tomy Krucjaty. I podobnie jak przy pierwszej części bardzo ciężko jest mi tę pozycję ocenić.
Z jednej strony Marcin operuje bardzo fajnym językiem, pełnym humoru i rozmaitych aluzji do współczesności czy historii, słowem czyta się go przyjemnie i nawet przywiązałem się do narracji pierwszoosobowej, która z początku nieco mnie raziła. Sami zaś główni bohaterowie mają duży potencjał i z chęcią capnąłbym ich kolejne przygody! Pal sześć, że naczelny protagonista to pod względem charakteru jedno wielkie nieporozumienie - gość ciągle tylko płacze, pije, użala się, traci przytomność i podejmuje najbardziej kretyńskie decyzje ALE jednocześnie jakoś ma się do niego straszną sympatię i miło jest wsłuchać się w te jego przygody... Może to właśnie efekt owej narracji pierwszoosobowej i kapitan William O'Connor odzwierciedla swoją postacią nasze własne słabości?
Strasznie podobają mi się też obie megaklimatyczne okładki, obok "Czarnej Bandery" Komudy najlepsze moim zdaniem covery polskiej marynistyki. Zdaję sobie przy tym sprawę, że książki nie powinno oceniać się po okładce, no ale jednak, w tym wypadku zdecydowanie grafika łapie za gały i trudno się nią nie cieszyć. To jest po prostu koncentrat przygody jakiej nigdy za wiele!
Z drugiej strony dużym problemem obu tomów jest struktura powieści, w obu tomach zresztą... bo tej po prostu tu nie ma!
Marcin kilka razy informuje czytelnika, że cykl jest w dużej mierze efektem sesji erpegowej (?) i tego się nie czepiam, każde źródło inspiracji jest na wagę złota. ALE trudno nie odnieść tu wrażenia, że przy Karaibskiej Krucjacie nie było żadnego planowania i autor poszedł na żywioł, wymyślając na bieżąco kolejne postacie, kolejne wątki, miejsca, łotrów itd... przez co niejednokrotnie trudno się połapać o co kaman i momentami ma się serdecznie dość ciągłego skakania od wyspy do wyspy, kolejnych portów, kolejnych starć morskich, pojedynków i ciągłego wpadania w niewolę, tryliona sytuacji, które tak naprawdę fabularnie niczego nie budują. Zresztą, powiedzmy sobie szczerze, łotrów jest tu pełno, ale jakoś żaden nie robi wrażenia by pozostać w pamięci, podobnie zresztą jak sam Czarny Szkwał.
Samo późne pojawienie się Czarnego Szkwału, duchów i wszelkich innych elementów fantastycznych niejako zdradza, że autor również chyba zdecydował się odejść od realizmu już na zaawansowanym etapie pisania.
Taka "struktura" fabuły mogłoby mieć sens gdyby przerobić Krucjatę na grę komputerową, gdzie każdy nowy wątek = nowa misja, co tylko wydłuża wirtualną rozrywkę, ale przy samej powieści raczej prosi się o to by wszystko się zgrabnie zazębiało, a lektura płynęła sama szybko i przyjemnie.
Niestety, w tym wypadku zdecydowanie za często się odrywałem od tekstu by móc wystawić jej wysoką notę, choć mam do tej dylogii duży sentyment i na zachętę, by Marcin tego cyklu nie porzucał, dam 7 na 10.
Nie wiem natomiast czy wrócę jeszcze do tej konkretnej lektury, raczej za dużo innych pozycji czeka w kolejce, a czas upływa.
Niemniej, jak wspominałem wyżej, jest tu potencjał na naprawdę udany cykl przygodowy i zdecydowanie będę mu kibicował, a jeśli pojawią się kolejne części ( zwłaszcza z tej klasy okładkami! ) to na pewno je przytulę :)

Mortka jako ten rzemieślnik, poprawnie lecz bez fajerwerków

Mortka jako ten rzemieślnik, poprawnie lecz bez fajerwerków

Wesołe jest życie pirata i emocjonujące oraz obfite w przeprowadzki. Czynnik nadprzyrodzony nie jest już kwestią marynarskiej wyobraźni tylko panoszy się całą gębą.
Słucha się przyjemnie, perypetie piratów zabawne. Jeden sztywny dżentelmen (pożal się boże pirat z przypadku) wzbogaca odbiór lektury.
Tylko dylogia Czarny Szkwał powiela schemat kapitana Rolanda. Autor jest ten sam to i pomysł zrealizowany podobnie. Trudno tu mówić o plagiacie aczkolwiek blisko.
Nawiasem mówiąc to Roland zdobył moje małe serduszko;)

Tylko dylogia Czarny Szkwał powiela schemat kapitana Rolanda. Autor jest ten...

W sam raz na dwa trzy letnie popołudnia. Takie wakacje z duchami z konwencji karaibskiej

• Audiobooki