Bóg, Szatan, Mesjasz i...?

Okładka książki Bóg, Szatan, Mesjasz i...? Artur Sandauer
Okładka książki Bóg, Szatan, Mesjasz i...?
Artur Sandauer Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie filozofia, etyka
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8308001645
Tagi:
Biblia Genezis Stary Testament Księga Rodzaju
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Teksty Drugie nr 6 / 2018 Przemysław Czapliński, Philippe Lejeune, Andrzej Leśniak, Redakcja pisma Teksty Drugie, Magda Rodak, Artur Sandauer, Elżbieta Wichrowska
Ocena 7,0
Teksty Drugie ... Przemysław Czaplińs...
Okładka książki Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, Helena Boguszewska, Ludwik Flaszen, Paweł Hertz, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Andrzej Kijowski, Jerzy Kornacki, Anna Kowalska, Jalu Kurek, Hanna Malewska, Jan Nepomucen Miller, Artur Sandauer, Anatol Stern, Adam Ważyk, Jerzy Zawieyski
Ocena 6,8
Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, H...
Okładka książki Walka o sławę Część 1 Witold Gombrowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Artur Sandauer, Józef Wittlin
Ocena 7,7
Walka o sławę ... Witold Gombrowicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
297
297

Na półkach:

Wspaniałość, i cóż z tego, że trącąca myszką a w formie często okraszana pretensjonalną fastrygą. Fakt, że niektóre z informacji zawartych w tej publikacji się zastarzały niespecjalnie mi przeszkadzał bo pomimo tego była to kolejna lektura, której nie dam rady zapomnieć i która wywołała u mnie ból niemal fizyczny. Ból uświadamiający w jakim ciemnogrodzie nadal żyjemy i jak długo jeszcze będziemy to robić, również jak ciemny był, a może nadal jest, człowiek piszący te słowa. Jaka szkoda, że w szkołach zamiast religii nie ma religioznawstwa i nie analizuje się tam takich książek. Co do meritum to ta pozycja to rozbiór logiczny Księgi Rodzaju. Jest to z początku, często nudnawy, przekład a później, dużo ciekawsza, jego analiza. Ta lektura naprawdę odmula i stawia na nogi. Można się oświecić kiedy, mniej więcej, powstawały święte księgi, kiedy, jak i po co je poprawiano czy z jakiego prozaicznego powodu powstał monoteizm. Świetne. Polecam wszystkim.

Wspaniałość, i cóż z tego, że trącąca myszką a w formie często okraszana pretensjonalną fastrygą. Fakt, że niektóre z informacji zawartych w tej publikacji się zastarzały niespecjalnie mi przeszkadzał bo pomimo tego była to kolejna lektura, której nie dam rady zapomnieć i która wywołała u mnie ból niemal fizyczny. Ból uświadamiający w jakim ciemnogrodzie nadal żyjemy i jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
935
935

Na półkach:

Doskonałe dzieło, którego pierwszą częścią jest autorski przekład Księgi Rodzaju, a drugą zbiór krytycznych esejów jej dotyczących. Księgę Rodzaju (Genesis) najstarszą część pięcioksięgu Autor przedstawia jako kompilację pism trzech autorów bądź ich zespołów - Jahwisty z Kanaanu X w. p.n.e. Elochisty z Północnego Królestwa VIII w. p.n.e. i Kapłana z VI w. p.n.e. czasów niewoli babilońskiej. Całość zebrana i zredagowana została w V w p.n.e. choć u prof. Niesiołowskiego - Spano spotkałem się z przesunięciem tej daty o lat dwieście. Autor odnosząc się w swych esejach do wiedzy historycznej, porusza się w zakresie znanym w latach siedemdziesiątych XX wieku, nie wiedząc że król Salomon przeniesiony zostanie do postaci bajkowych, a z króla Dawida zostanie się pazerny watażka na dworze króla Omriego. Nie przeszkadza to jednak przyjrzeć się analizom z których wynika, iż monoteizm jest konsekwencją "przykrycia" defraudacji funduszy na odbudowę Świątynii w 621 r p.n.e. przez arcykapłana Chilkiana, a w przypowieści o zniszczeniu Sodomy występują jeszcze trzy równorzędne bóstwa ("trójca starotestamentowa"). Te i inne analizy leksykalne i filozoficzne czyta się z ogromnym zainteresowaniem, a często z zaskoczeniem. Polecam, dziękując @MarWinc za inspirację.

Doskonałe dzieło, którego pierwszą częścią jest autorski przekład Księgi Rodzaju, a drugą zbiór krytycznych esejów jej dotyczących. Księgę Rodzaju (Genesis) najstarszą część pięcioksięgu Autor przedstawia jako kompilację pism trzech autorów bądź ich zespołów - Jahwisty z Kanaanu X w. p.n.e. Elochisty z Północnego Królestwa VIII w. p.n.e. i Kapłana z VI w. p.n.e. czasów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
557
391

Na półkach:

Książka spontanicznie pożyczona mi przez kolegę z pracy - w zamyśle jako przedłużenie i uzupełnienie licznych naszych debat na linii dobro-zło (albo na przykład chirurg-anestezjolog).
Autorskie tłumaczenie Księgi Genesis - pierwszej części Starego Testamentu, a następnie kilka esejów dotyczących problematyki Księgi Rodzaju i Starego testamentu w ogóle. Głównie wgłębiających się w ich chronologię i kompozycję oraz próbujących - lokalizując powstanie w czasie poszczególnych jej fragmentów, czy nawet przypisując ich powstanie poszczególnym autorom - odtworzyć zamysł i powód powstania tej “świętej” księgi.
Samo tłumaczenie również wzbogacone obszernym komentarzem (rozdział po rozdziale),gdzie autor dokładnie opisuje, które fragmenty poszczególnych rozdziałów są pisane z pozycji jahwistycznej (najwcześniejszej narracji jeszcze bardzo animistycznej i politeistycznej),które z elohistycznej (późniejszej i bardziej abstrakcyjnej),a które są najpóźniejszymi fragmentami w narracji “kapłańskiej”. Właśnie to ma autor za zadanie: uświadomić nam etapy powstawania ksiąg Starego Testamentu oraz ukazać te szwy spajające owe tak różne i odległe w czasie narracje.
Poznajemy więc historię boga JHWH, czyli przekształcenia dość złośliwego lokalnego pustynnego bożka ognia i błyskawicy (jednego z wielu czczonych wówczas równolegle przez ludy Bliskiego Wschodu) w przedwiecznego stwórcę nieba i ziemi i boga jedynego. Bardzo ciekawy i przekonujący wywód. A sama przemiana miała - chyba nie dziwi to nikogo - usankcjonować obecność kasty kapłanów przyjmujących łaskawie rząd ofiarnych zwierząt przyprowadzanych na ołtarz owego demiurga. Nic nowego pewien współczesny nam Torunianin nie wymyślił…
Ciekawym ujęciem (chyba zresztą dziś już prawomocnie uznanym przez biblistów) jest uznanie za najstarsze fragmenty Starego Testamentu pewnych fragmentów Księgi Sędziów, a opowieść o podboju Kanaan przez Jozuego za opis prawie reporterski współczesnych mu nieomal autorów. Cała wcześniejsza zaś część - z Pięcioksięgiem włącznie - miała zostać dopisana później, by uzasadniać najazd Izraelitów na Kanaan rzekomo historyczną ich tam obecnością w czasach przed-egipskich.
Jest to książka przeznaczona dla tych, którzy zastanawiają się, kim byli prawdziwi autorzy Starego Testamentu. Nie poda nam ona wprawdzie imion owych Homerów, Herodotów czy Piliniuszów, ale dostaniemy ich sylwetki, zamysły, zlokalizujemy ich w historii narodów Izraela i Judy (wprawdzie współczesne datowanie nieco ich poprzesuwało na osi czasu),a nawet umieści na dworach konkretnych władców.
Dzieło imponujące intelektualnie, zwłaszcza w dobie pisarstwa instagramowego, gdzie autorem może być już niemal każdy, a nie jest nim, kto nie pisze pięciu-sześciu książek rocznie. Tymczasem mamy tu do czynienia z erudycją pozwalającą nie dość że na autorskie tłumaczenie księgi Starego Testamentu, to jeszcze na miejscami dość głęboką jej językową analizę, osadzenie jej powstania w wydarzeniach historycznych epoki, a wszystko to pisane czterdzieści pięć lat temu, czyli gdzieś w epoce Kopalińskiego i jego słynnych fiszek. Imponujące.

Książka spontanicznie pożyczona mi przez kolegę z pracy - w zamyśle jako przedłużenie i uzupełnienie licznych naszych debat na linii dobro-zło (albo na przykład chirurg-anestezjolog).
Autorskie tłumaczenie Księgi Genesis - pierwszej części Starego Testamentu, a następnie kilka esejów dotyczących problematyki Księgi Rodzaju i Starego testamentu w ogóle. Głównie wgłębiających...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1046
290

Na półkach: ,

Doskonałe naświetlenie biblijnych sprzeczności, absurdów i prób zmian prymitywnego plemiennego bożka - kobolda* - w uniwersalne i dobre bóstwo.


*Określenie autora.

Doskonałe naświetlenie biblijnych sprzeczności, absurdów i prób zmian prymitywnego plemiennego bożka - kobolda* - w uniwersalne i dobre bóstwo.


*Określenie autora.

Pokaż mimo to

avatar
189
39

Na półkach:

Autor posiada imponującą znajomość Biblii, dzięki czemu dogłębnie analizuje i porównuje. Esej o szatanie - doskonały.

Autor posiada imponującą znajomość Biblii, dzięki czemu dogłębnie analizuje i porównuje. Esej o szatanie - doskonały.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    18
  • Ulubione
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Posiadam Papier
    1
  • Nie będę czytać
    1
  • Religia ogólnie
    1
  • Ateizm
    1
  • Może kiedyś
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bóg, Szatan, Mesjasz i...?


Podobne książki

Przeczytaj także