Ogród zoologiczny Doktora Dolittle

Okładka książki Ogród zoologiczny Doktora Dolittle Hugh Lofting
Okładka książki Ogród zoologiczny Doktora Dolittle
Hugh Lofting Wydawnictwo: Książka i Wiedza Cykl: Doktor Dolittle (tom 5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
1957-01-01
830512245X
Janina Mortkowiczowa
literatura dziecięca Doktor Dolittle

Piąta część serii o przygodach doktora Dolittle i jego zwierząt.
Doktor Dolittle zakłada zoo dla zwierzaków. Mieszkańcy zoo mieszkają w nim dobrowolnie i w każdej chwili mogą odejść.
Być może pod względem stylistycznym nie jest to wybitna literatura, ale na pewno zasługuje na uwagę jako cudowna opowieść dla dzieci. W moim sercu zajmuje szczególne miejsce, darzę ją ogromnym sentymentem.

Piąta część serii o przygodach doktora Dolittle i jego zwierząt.

Syn zadowolony, a mi tak średnio się podobało.

Syn zadowolony, a mi tak średnio się podobało.

Przygody Doktora Dolittle, a raczej jego podopiecznych - uzależniające.

Przygody Doktora Dolittle, a raczej jego podopiecznych - uzależniające.

Kontynuacja serii nie odbiega niczym od pierwszych części. Wielki sentyment.

Kontynuacja serii nie odbiega niczym od pierwszych części. Wielki sentyment.

To już piąty tom z serii, a które wydanie - nie wiem. Najbardziej lubiłem z ilustracjami autora, bo w późniejszym z ilustracjami Lengrena pulchny, łysawy Doktor zmienił się w prof. Filutka - do kitu.

Książkę pisze posiwiały już Tomek Stubbins pod dyktando papugi Polinezji. Wspomnienia zaczynają się od powrotu Ado domu w skorupie Ślimaka. W domu czeka kaczka Dab – Dab.
Po zorganizowaniu współżycia w ogrodzie, pierwszym aresztowanym jest Geb – Geb:

„...Jednym z pierwszych winowajców, aresztowanych przez policję ogrodu zoologicznego, było biedne Geb-Geb. Spostrzegłszy bowiem, że w ogrodzie warzywnym, przylegającym do osiedla królików, zazieleniła się kusząco wiosenna sałata, Geb-Geb zakradło się tam potajemnie w nocy. A lis, naczelnik tajnej policji, zauważył to i nałożył biednemu prosięciu kajdanki na nóżki..."

Ogród zoologiczny dużo kosztował, ale szczęśliwie borsuki znalazły złoto, którego gorączka dopadła oczywiście Geb – Geb, a po jej opadnięciu wszystkie zwierzęta poczuły chęć edukacji. Szczególnie przygotowywanie podręczników dla myszy okazało się uciążliwe ze względu na ich mały rozmiar. Niestety, myszy sprawiły mnie zawód zwalając kradzież portreciku Doktora na Szczura Więziennego. Nieładnie! Zrekompensowały to wspaniałe alegoryczne opowieści myszy i szczurów, które milusińskim polecam.
Szkoda gadać! Przeczytacie swoim dzieciom czy wnukom, to sami się zachwycicie! 8/10
A jeszcze namiar:

Calkiem przyjemna, ciekawe "mysie" opowiesci :)

Calkiem przyjemna, ciekawe "mysie" opowiesci :)

Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa z niezapomnianymi ilustracjami Zbigniewa Lengrena.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci i młodzieży