Żołnierze Zagłady - Dywizja SS "Totenkopf" 1933-1945

Okładka książki Żołnierze Zagłady - Dywizja SS "Totenkopf" 1933-1945 Charles W. Sydnor Jr.
Okładka książki Żołnierze Zagłady - Dywizja SS "Totenkopf" 1933-1945
1998-01-01
Paweł Żurkowski
Wojna 1939-1945 r. jednostki wojskowe Niemcy

Okładka książki Dług honorowy Ross S. Fenn, Robert F. Karolevitz
Dług honorowy Ross S. Fenn, Rober...
Okładka książki Teczka Hitlera Henrik Eberle, Uhl Matthias
Teczka Hitlera Henrik Eberle, Uhl ...
Okładka książki Trzecia Rzesza w świetle Norymbergi : bilans tysiąca lat Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Trzecia Rzesza... Joe J. Heydecker, J...

Miałem przed sobą monografię jednej z najbardziej zbrodniczych dywizji Waffen SS.. Początki tworzenia jednostki, kampanie na Zachodzie, czy początki działań wojennych w Rosji są przedstawione dość szczegółowo i interesująco. Niestety od roku 1943 wszystko legło w gruzach.. Bitwę pod Kurskiem przedstawiono bardzo pobieżnie, starcie pod Wołominem zostało ujęte tylko na jednej stronie, a o ofensywie na Węgrzech tylko wspomniano. Nie wiem czemu autor zdecydował się na streszczenie wspomnianych bitew, skoro Deminański Kocioł przedstawił wręcz rewelacyjnie.
Kolejny "minus" to mapy. Jest ich zaledwie pięć,ale są bardzo ogólne i mało czytelne. I jak na monografie dywizji przystało brakuje mi struktury całej jednostki.

Bardzo szczegółowa relacja (jak na datę [1985] wydania książki) oparta o naprawdę bogatą kwerendę źródeł. Autor szczegółowo opisuje walki jednej z najbardziej respektowanych, zindoktrynowanych i okrutnych dywizji Waffen-SS, tj. SS Totenkopf (SSTK),tzw. Główek Śmierci, zarówno w ofensywie na Francję w 1940 r. jak i w płn. Rosji do 1943r. do czasu zluzowania jednostki do Francji celem przebudowy. Niewiele jednak wspomina o udziale SSTK (ale jeszcze nie dywizji gdyż ta powstała formalnie w X.1939) w walkach w Polsce we wrześniu 1939r, a właściwie o zbrodniach na Polakach w "Operacji Tannenberg" ponieważ właściwie po to SSTK zostało wysłane do Polski na tyły Wermachtu (proszę sprawdzić tzw. Cytat armeński Adolfa Hitlera wyeksponowany w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie). Z chwilą rozpoczęcia opisu przeniesienia SSTK na front Armii "Sud" na Ukrainie, autor zaczyna skakać dość powierzchownie po poczynaniach jednostki, jak gdyby bał się, że książka mu się rozrośnie. A niepotrzebnie, bo pisze naprawdę interesująco, a przy tym widać rewelacyjną i tytaniczną pracę wykonaną przez niego. Aż się prosiło aby szczegółowiej pochwalił się nią. Walki w Polsce w lipcu i sierpniu 1944 r. pod Siedlcami czy Radzyminem są tylko zaznaczone jednym zdaniem. Autor jak gdyby skapitulował w badaniu połowy okresu istnienia tej formacji, albo jak sądzę z uwagi na nieznajomość języków słowiańskich nie wykonał kwerendy naukowej źródeł archiwach w Rosji, Polsce czy Węgrzech [taka jest moja hipoteza].
Żal tylko, że z uwagi na rozkaz niszczenia wszelkich dowodów na wyniszczenie ludności cywilnej, Żydów i jeńców, wydany przez twórcę i dowódcę SSTK Theodora Eicke'go, nie możemy poznać skali zbrodni SS-manów (autor podaje tylko trochę dowodów w kilku przypadkach i niewiele więcej poszlak). Niemniej jest to pozycja godna polecenia.

Ciekawa, zawiera multum informacji o jednej z najbardziej elitarnych dywizji SS. Historia, postacie, wydarzenia - wszystko to do odnalezienie w tej książce. Pozycja dla każdego miłośnika II wojny światowej, a zwłaszcza armii niemieckiej z tamtego okresu.

To chyba jedyna wydana w Polsce monografia niemieckiej dywizji. Traf chciał, że zamiast wielu monografii dywizji piechoty, grenadierów pancernych, pancernych, bezpieczeństwa, polowych Luftwaffe...mamy monografie tej bardzo specyficznej jednostki. Warto ją przeczytać nawet jeśli ktoś nie interesuje się specjalnie Waffen SS.

Świetna pozycja dla każdego kto interesuje się historią II w.ś.Dokładna,rzetelna.Polecam

• II wojna światowa
  • Historia - II wojna światowa